Arianne Martell

Game Of Thrones Viki sitesinden
Atla: kullan, ara
MartellHanesi.PNG
Arianne Martell
MartellHanesi.PNG
Arianne Çizim.jpg
Karakter Bilgisi
Unvan Dorne Prensesi
Bağlılık Martell Hanesi
Kültür Dornelu
Doğum 277FSGüneş Mızrak
Kitap(lar) Kılıçların Fırtınası(Bahsedildi)
Kargaların Şöleni(POV)
Ejderhaların Dansı(Görüldü)

Arianne Martell, Dorne'un yönetici prensi Doran Martell ve karısı Norvos'lu Mellario'un en büyük çocuğu, Dorne kanunlarına göre Güneş Mızrak şehrinin varisi ve gelecekteki yöneticisi, Kış Rüzgarları kitabının muhtemel POV karakterlerinden biri.

Görünüş ve Karakter

Arianne balık etli, koyu gözlü,esmer tenli ve uzun siyah lüleli saçlara sahip oldukça güzel bir kadındır. Annesinin en sevdiği çocuğudur ve tıpkı onun gibi çok kısa bir boya sahiptir. Arianne bir toplulukta konuşma yapacağı zaman vücut hatlarını gizleyen uzun ipek elbiseler giyer ve zenginliğini göstermek için bol bol mücevher takar. Arianne kurnaz, zeki ve cesur bir kadındır, istediği bir şey gördüğü zaman onu ne pahasına olursa olsun elde etmek ister. 23 yaşında olmasına olmasına rağmen hala bekardır fakat birçok talibi olmuştur. Kuzenleri Kum Yılanları ile, özellikle Tyene Kum ile çok yakın dosttur.

Hayatı

Kılıçların Fırtınası

Lord Tywin Lannister, Ser Arys Oakheart'tan Prenses Myrcella'nın iyi olduğunu ve Arianne ile çok iyi anlaştığını yazan bir mektup alır.

Kargaların Şöleni

Arianne babasının yönetim şeklinden memnun değildir, onun zayıf ve kararsız olduğunu düşünür. Güneş Mızrak'nın varisi olarak babasının yokluğunda ülkeyi yönetmek onun hakkı olmasına rağmen amcası Oberyn Martell bu zamanlarda onun yerine hüküm sürer. Bu sıralarda Güneş Mızrak'ın da Arianne'in Daemon Kum ile birlikte olduğuna dair söylentiler dolaşmaya başlar, bunun üzerine Arianne kendi yüksek konumuna uygun bir lordla evlendirileceğini düşünür fakat babası Doran onun için yaşlı ve hastalıklı talipler bulur, Edmure Tully ve Willas Tyrell gibi zengin ve yüksek rütbeli talipleri reddeder. Kardeşi Oberyn'in de tavsiyeleriye, Arianne yerine oğlu Quentyn'i zengin ve güçlü bir hanenin mensubuyla evlendirmeye çalışır. Oberyn'in Kral Topraklarındaki ölümünden sonra,Arianne yönetimde daha çok etkili olmaya başlar.Joffrey Baratheon'un ölümünden sonra, Arianne Dorne kanunlarına göre Prenses Myrcella'nın Yedi Krallık'ın varisi olduğunu iddia eder, amacı Tommen Baratheon henüz taç giymişken bu iddiayla ortalığı karıştırıp Kral Toprakları'ndaki savaşı hızlandırmaktır. Myrcella'nın yeminli koruyucusu Ser Arys Oakheart'ı baştan çıkarıp planına destek vermesi için ikna eder, fakat plan başarısız olur ve Ser Arys Oakheart ölür. Arianne, suç ortakları olan kuzenleri ile birlikte babası tarafından odasına hapsedilir ve Myrcella fiziksel ve zihinsel olarak oldukça ağır yaralar alır. Prens Doran kızını hoş döşenmiş bir odada hapis tutar ve dış dünyayla iletişim kurmasını yasaklar. Sonunda Doran onu odasından çıkardığında, Arianne, Doran'ı kardeşlerinin öümünün öcünü almamamakla suçlar. Sonuçta Doran'ın daha büyük bir planın parçası olduğu ortaya çıkar, Demir Taht'ı Lannisterler'den alabilmek için Arianne'i taçsız prens Viserys Targaryen'le nişanlamıştır.

Ejderhalarla Dans

Doran Martell bütün planlarını Arianne'e anlatıp bütün Kum Yılanlarını serbest bırakır.Ser Balon Swann'ın Güneş Mızrak'ına gelişini kutlamak için verilen ziyafette babasının sağında oturur, Tyene, Obara, Nymeria ve Dorne'un soylu adamlarının yarısı onun gücünü ve asaletini görür. Arianne ziyafette Ser Balon'u baştan çıkarmaya çalışır fakat bunu kolayca başaramaz. Artık babasının bütün planlarını bilen Arianne, Ser Balon'a Arys Oakheart'ın Ser Gerold Dayne tarafından öldürüldüğünü söylemesi için Myrcella'yı ikna eder. Myrcella bunun yalan olduğunu bilse de sesini çıkaramaz. Arienne'in emriyle Ser Balonn'a Ser Gerold'u adalete teslime etmesi için yalvarır.

Arianne Martell, güzelliğini silah olarak kullanabilen birisi.

Kış Rüzgarları

Arianne, Güneş Mızrak'dan, babasının verdiği görev üzerine, Aegon Targaryen hakkındaki gerçeği öğrenmek için ayrılır.Ser Daemon Kum, şu anki yeminli koruması, Joss Hood, Garibald Shells, Nate, Jeyne Ladybright ve Elia Kum ile yola çıkmıştır. Yolculuk sırasında Hayalet Tepesi'nde dinlenirler.

Alıntılar

Sarhoşların zar atması gibi taht oyunları oynayan aptal, inatçı bir kızdım.

Şirin çocuklar hiçbir zaman zayıflığı olmamışlardı, özellikle de esmer ve tehlikeli olanlar.

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dorne
Prensesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lewyn
Martell
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Doran
 
Norvoslu
Mellario
 
Mors
 
Olyvar
 
Elia
 
Rhaegar
Targaryen
 
Birçok
kadın
 
Oberyn
Kızıl Yılan
 
Ellaria Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Arianne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaenys
 
 
 
 
 
 
Obara Kum
 
 
 
 
 
 
 
Loreza Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Quentyn
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon
 
 
 
 
 
 
Nymeria Kum
 
 
 
 
 
 
 
Obella Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Trystane
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tyene Kum
 
 
 
 
 
 
 
Dorea Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sarella Kum
 
 
 
 
 
 
 
Elia Kum