Asha Greyjoy

Game Of Thrones Viki sitesinden
Atla: kullan, ara
250px-House Greyjoy.PNG
Asha Greyjoy
250px-House Greyjoy.PNG
Thekrakens's daughter.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Esgred
Kraken Kızı
Yara
Unvan Kara Rüzgar Kaptanı
Derin Orman Kalesi Fatihi
Bağlılık Greyjoy Hanesi
Kültür Demirdoğumlu
Doğum 271FSPyke
Erik Ironmaker
Kitap(lar) Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (POV)
Ejderhaların Dansı (POV)
Kış Rüzgarları (Görüldü)
Oyuncu Gemma Whelan
TV Sezon 2
Sezon 3
Sezon 4

Balon Greyjoy ve eşi Leydi Alannys'in tek kızı. Sert ve onurlu biridir,adamlarını savaşa sürmesiyle ve kendi gemisi Kara Rüzgar'ı komuta etmesiyle demirdoğumluların cinsiyet rollerine meydan okumuştur. Televizyon serisinde yabanıl kadını Osha'yla karıştırılmaması için adı Yara Greyjoy olarak değiştirilmiştir.

Görünüşü ve Karakteri

Asha kısa siyah saçlara,ince bir yüze,keskin bir burna sahiptir. Zayıf ve uzun bacaklı biridir.

Tarih

Asha gençliğinde oldukça çirkin biriydi. Theon, Eddard Stark'ın rehini olarak Kışyarı'na gittiğinde Asha, Balon Greyjoy'un kalan tek çocuğu idi.Büyüyünce çekici ve cesur bir kadın oldu ve Balon'da onu varisi olarak yetiştirdi.16 yaşında Lys'ı bir tüccara karşı bakireliğini kaybetti.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Theon geri döndüğü sırada Asha, Büyük Wyk'taydır. Theon'un gerçek kimliğini öğrenmek için kendini bir tersane işçisinin karısı Esgred olarak tanıtır. Theon'un saf kibri Asha'yı eğlendirir ancak Theon oyuna gelmesine ve Asha'nın pozisyonundan dolayı sinirlenir. Aynı akşam bir ziyafette Asha, Balon Greyjoy'un yanındaki onur koltuğuna oturur buysa Theon'u aldatılmış gibi hissettirir.

Balon'un kuzeye olan saldırısı sırasında Asha'da 30 gemiye kumandanlık eder ve Deepwood Motte'ı fetheder. Theon'un, Kışyarı'nı almasından sonra onu ziyaret eder ancak orada kalıp kaleyi savunmaya yardım etmeyi reddeder.

Kargaların Ziyafeti

Balon'un ölümünden sonra demir adalara geri döner ve tahtta hak iddaa eder. Kralseçiminde ana kara ile barış önerir ve lordlara toprak vaadinde bulunur fakat yine de Euron Greyjoy çoğunluk oyu ile kral seçilir.Kısa süre sonra adadan ayrılır ve bir şeyler planlar.

Ejderhaların Dansı

Deepwood Motte'a geri döner. Asha,amcası Euron'un onu Erik Anvilbreaker'la evlendirdiğini öğrendiği kaçmaktaydı. Asha bu konuda amcasına küfretse de kurnazlığına hayran kalır. Bu olaydan dolayı da Asha, başka bir Lord ile evlenip desteğini kazanma zahmetinden arınmış olur. Stannis onları yakalamadan önce demir adamlar açlıktan kıvranmaya başlar ve sayıları azalır. Asha tutsak alınır ve Stannis'in esiri olarak Kışyarı'na doğru gider.

Gidişleri sırasında bir kar fırtınası çıkar ve yanlarında az erzakla Winterfell'e yaklaşık 3 gün uzaklıkta durmak üzere yavaşlarlar.Stannis'in pek çok adamı karı durdurması için Asha'nın Rhollor'a kurban edilmesi gerektiğini söylerler.Orda açlıktan kıvranıp,donarlarken Demir Banka'dan Tycho Nestoris'le ve Winterfell'den kaçan Theon'la karşılaşırlar.Bu sefer ilk karşılamalarındaki durum tersine döner ve Theon'un Asha'yı tanımasına rağmen,Asha Theon'u tanıyamaz.

Kış Rüzgarları

Asha, Ramsay Bolton'un kardeşine yaptıklarını görünce endişelenip üzülür. Stannis'e onu bırakması için fidye vermeyi önerir ancak Stannis, Theon'un, Eddard Stark'ın oğullarına yaptıkları yüzünden ölmesi gerektiğini söyler. Asha, Stannis'in merhamet etmeyeceğini anlayınca Theon'u, Eddard Stark'ın yapacağı gibi kendi eliyle boynunu vurması gerektiğine ısrar eder.

Asha büyük olasılıkla bu öneriyi kardeşinin diri diri yanması yerine en azından kellesini almanın daha az acı verici olduğunu düşünerek yapmıştır.

Leydi Stonetree
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Quellon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Leydi Piper
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Leydi Sunderly
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Harlon
 
Quenton
 
Donel
 
Balon
 
Alannys Harlaw
 
Euron Karga Gözü
 
Victarion
 
Urrigon
 
Aeron Buharsaçlı
 
Robin
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rodrik
 
Maron
 
Asha
 
Theon