Doran Martell

Game Of Thrones Viki sitesinden
Atla: kullan, ara
MartellHanesi.PNG
Doran Martell
MartellHanesi.PNG
250px-Doran Martell TheMico.jpg
Karakter Bilgisi
Unvan Güneş Mızrağı Lordu
Dorne Prensi
Bağlılık Martell Hanesi
Kültür Dorne
Doğum 248 AL
Norvos’lu Mellario
Kitap(lar) Kralların Çarpışması
Kılıçların Fırtınası
Kargaların Ziyafeti
Ejderhalarla Dans
Kış Rüzgarları

Doran Nymeros Martell, Dorne Prensi ve Güneş Mızrağı Lordu’dur. Tedbirli, duygularını belli etmeyen düşünceli bir adamdır. Gut hastalığı yüzünden zorlukla yürümektedir. 5 Kral’ın Savaşı’nda herhangi bir tarafın yanında yer almamıştır. Ancak öldürülen kardeşi Elia Martell’in intikamını almayı arzulamaktadır. Gut hastalığı, halk arasında fazla görünmemesine yol açmıştır. Düşmanlarının onun zayıf olduğunu görmesini istememektedir.

Geçmişi

Doran 248 AL’ de doğmuştur. Annesinin ve babasının isimleri kitapta geçmemektedir. Dorne’un yöneticisi annesinin en büyük oğlu olarak Dorne’un veliahtıdır.

Kardeşleri;

Olyvar ve Mors’un erken ölümleri ve kardeşleri arasındaki yaş farkı yüzünden Doran yalnız büyümüştür. Ne düşündüğünü sözlere dökmemesinin nedeni bu olabilir. Tuz Kıyısı’nda yaverlik yapmıştır. Karısı Norvos’lu Mellario ile Özgür Şehirler’de bir seyahat sırasında tanıştı. Aşık olup evlendiler. Mellario, eşi olabilecek kadar soylu olmasına rağmen, Westeros’taki evliliklerin çoğu siyasi evliliklerdir. Aşk evliliği çok az rastlanır. Bu çiftin 3 çocuğu oldu.

Aşk evliliği yapmalarına rağmen evlilikleri mutlu sürmedi. Mellario Dorne geleneklerine alışamadı. Trystane’ı doğurduktan kısa bir süre sonra, Quentyn Lord Anders Yronwood’un vesayetine girmek ve onun yaveri olmak üzere gönderildi. Bu, Yronwoods ile Dorne arasında, bir önceki Lord Ormond Yronwood’ın Oberyn ile yaptığı düello sonucunda ölmesi üzerinde barışı yeniden sağlayabilmek için yapılmıştı. Mellario bunu onaylamadı ve Norvos’a geri döndü.

Ellili yaşlara geldiğinde, Doran gut hastalığına yakalandı ve yürüme yeteneği kaybeder oldu. Bu nedenle tekerlekli sandalye kullanmaya başladı. Vaktinin çoğunu Martellerin yazlık evi Su Bahçeleri’nde harcar çocukların oyun oynamalarını seyrederdi. Halktan insanları kabul etmez, zayıflığını düşmanlardan saklamak için sadece güvendiği saray sakinlerini ve danışmanlarını görürdü.

Doran'ın annesi Robert’ın İşgali sırasında ya da ondan hemen sonra öldü ve Doran annesini başarıya ulaştırdı. Martell ile Targaryenlar birleşmişti ve savaş sırasında da onları desteklediler.

Elia’nın öldürülmesi yüzünden, Oberyn kralın Şehri’nin düşüşünden sonra hayatta kalan Targaryen veliahtı Viserys’i tahta çıkarmak için Done’un toplanmasını istedi ancak Doran başka bir şeye karar verdi. Jon Arryn ile yaptığı görüşmelerden sonra, insanların Martellerin (Doran dahil) Lannister’lardan nefret ettiğinden şüphelenmelerine rağmen, asıl önemli olanın huzuru sağlamak olduğuna karar verdi.

Doran ve kardeşi Oberyn yıllarca gizlice çalıştılar, Robert Baratheon’ın hükümdarlığını ve Lannister Hanesi’nin yok olması için planlar yaptılar. Oberyn Sör Willem Darry tarafından saklanılan Viserys Targaryen ve Daenerys Targaryen’ın bulunduğu Bravvos’a gitti ve Bravvos’un Deniz Lordu’nun şahitliğinde Viserys ve Arianne Martell’in evlenmesini içeren ve Demir Taht’ın ele geçirilmesi için Dorne’un yardımını söz veren gizli bir anlaşma imzaladı.

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dorne
Prensesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lewyn
Martell
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Doran
 
Norvoslu
Mellario
 
Mors
 
Olyvar
 
Elia
 
Rhaegar
Targaryen
 
Birçok
kadın
 
Oberyn
Kızıl Yılan
 
Ellaria Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Arianne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaenys
 
 
 
 
 
 
Obara Kum
 
 
 
 
 
 
 
Loreza Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Quentyn
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon
 
 
 
 
 
 
Nymeria Kum
 
 
 
 
 
 
 
Obella Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Trystane
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tyene Kum
 
 
 
 
 
 
 
Dorea Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sarella Kum
 
 
 
 
 
 
 
Elia Kum