Ejderhaların Dansı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Atla: kullan, ara
Aynı isimli kitap için Ejderhaların Dansı
Ejderhaların Dansı
Veraset Savaşı
Lucerysvearryxölüm.jpg Prens Lucerys Velaryon ve Arrax, Ejderhaların Dansı sırasında Prens Aemond Targaryen ve Vhagar tarafından öldürüldü. Buz ve Ateşin Dünyası'ndan Art by Chase Stone
Tarih 129-131 FS
Yer Westeros
Sonuç Aegon II ve Rhaenyra'nın ölümü
Aegon III'ün tahtı alması
Aegon III ve Jaehaera'nın evlenmesi
Savaş Tarafları
1.
Rhaenyra'nın Arması.JPG

Targaryen Hanesi (Siyahlar)

Arryn Hanesi
Bar Emmon Hanesi
Beesbury Hanesi
Blackwood Hanesi
Kahverengi Oyuk-Brune Hanesi
Dyre Mağarası-Brune Hanesi
Celtigar Hanesi
Crabb Hanesi
Darklyn Hanesi
Dustin Hanesi
Greyjoy Hanesi
Manderly Hanesi
Rowan Hanesi
Stark Hanesi
Staunton Hanesi
Tarly Hanesi
Velaryon Hanesi
2.
Yeşillerarması.png

Targaryen Hanesi (Yeşiller)

Baratheon Hanesi
Crakehall Hanesi
Şıra Kalesi-Fossoway Hanesi
Hightower Hanesi
Lannister Hanesi
Lefford Hanesi
Mooton Hanesi
Peake Hanesi
Redwyne Hanesi
Reyne Hanesi
Strong Hanesi
Swyft Hanesi
Wylde Hanesi
Yargıçlar

Ejderhaların Dansı, Targaryen saltanatı sırasında gerçekleşen bir iç savaştır. Aegon II ve üvey kardeşi Rhaenyra arasında babaları Viserys I'in taht veraseti sebebiyle 129FS ve 131FS tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Savaş sonunda her iki tarafta ölmüş ve Rhaenyra'nın oğlu Aegon III tacı takmıştır.

2013'ün ilk zamanlarında, Dunk ve Egg dörtlemesinden öncesini anlatması beklenen Tehlikeli Kadınlar isimli bir antoloji yayımlanacağı duyuruldu. Fakat bunun yerine George Martin tarafından "...Ejderhaların Dansı'nın kökeninin gerçek hikayesi..." olarak tanımladığı Prenses ve Kraliçe olarak adlandırılmış kısa bir roman yayımlanmıştır.

Arka Plan

Kral Viserys I Targaryen'in ilk kraliçesi olan Aemma Arryn'nden üç çocuğu olur fakat bunlardan sadece biri yetişkinlik çağına ulaşır, Prenses Rhaenyra. Varisi olarak yetiştirebileceği bir oğlu olmayan Viserys, kızı Rhaenyra'yı bu konumda yetiştirmeye başlar. Genç Rhaenyra yönetim işlerine ve küçük konsey toplantılarına katılmaya başlar. Çoğu kişiye göre Rhaenyra'nın bu konuda doğuştan bir yeteneği vardır ve kısa süre içerisinde gelecekte kraliçe olmak için gerekli desteği toplar. Kraliçe Aemma'nın 105FS tarihinde vefatından sonra Viserys resmi olarak Rhaenyra'yı varisi ilan eder ve yüzlerce lord ve şövalye Rhaenyra'ya bağlılık yemini eder. Kral, 106FS yılında Alicent Hightower ile evlenir ve bu evliliğinden dört çocuğu daha olur; Aegon, Helaena, Aemond ve Daeron.

111FS yılında, Viserys'in Alicent ile olan evliliğin beşinci yıl dönümünde Kral'ın Şehri'nde büyük bir turnuva düzenlenir. İlk gece ziyafetinde Kraliçe Alicent yeşil bir elbise giyer, Prenses Rhaenyra ise Targaryen Hanesi'nin kırmızı ve siyahının kullanıldığı bir elbise tercih eder. Bu nedenle gelecekte olan olaylarda kraliçenin tarafı yeşiller olarak adlandırılırken prensesin tarafı ise yeşiller olarak bilinir. Turnuvada Prenses Rhaenyra'nın desteğini alan Sör Criston Cole, Kraliçe Alicent'in tüm şampiyonlarını, bunlar arasında öz kuzenleri ve küçük kardeşi Sör Gwayne Hightower da vardır, attan düşürerek turnuvayı kazanır.

114FS yılında Viserys'in ayarladığı bir düğün ile kızı Rhaenyra ve Sör Laenor Velaryon evlenir. Böylece Rhaenyra'nın taht üzerinde olan hakkı Targaryen soyundan gelen biri ile evlenerek artmıştır. Fakat bu evlilik Rhaenyra ve Criston'ın arasını bozmuştur. Rhaenyra'nın bu evlilikten üç çocuğu olur. Bunlar; Jacaerys, Lucerys ve Joffrey. Ayrıca söylentilere göre bu çocukların babası prens Laenor değil, Sör Harwin Strong'tur.

120FS yılında Baharat Kasabası'nda öldürülen Laenor'un ardından, Prenses Rhaenyra amcası Prens Daemon Targaryen ile evlenir. Bu evliliğinden ise iki çocuğu olur; Genç Aegon ve Viserys.

Rhaenyra ile Alicent'in arası ilk andan beri her zaman kötü olmuştur. Bunun sebebi ise tek ve yalnız olarak kraliçe olmaktır, fakat sadece bir kişi kraliçe olabilir. Bu sebeple iki leydinin oğulları da birbirlerinden nefret ederek yetişmiştir. Ayrıca Alicent'in babası Sör Otto Hightower da Rhaenyra'nın ikinci eşi olan Prens Daemon'ndan nefret etmektedir fakat bunun sebebi tam olarak bilinmemektedir.

Savaş

Viserys I' in 129FS yılında ölümünden sonra Kral Muhafızlarından Sör Cristan Cole kralın vasiyetini hiçe sayıp Prens Aegon u Aegon II adıyla tahta geçirdi. Bu yüzden daha sonra Kralyapan adıyla anıldı. Ne olursa olsun, diyarın birçok lordu Viserys'in isteğinin Rhaenyra'yı Westeros'un ilk tam yönetim kraliçesi yapmak olduğunu biliyordu ve prensese destek oldular. Şüphesiz ki onlardan çoğu yıllarını gelecekteki olası kraliçe için yaltaklanarak geçirenlerdi. Rhaenyra'nın en sadık destekçileri arasında ilk kocasının ailesi Harrenhal'dan Strong Hanesi'i vardı. Rhaenyra, Aegon'un iddiasını reddetmesi, kanlı bir savaşla sonuçlandı. Diyar ikiye bölündü hatta Kral muhafızları bile taraf seçiyordu. Örneğin Sör Erryk ve Sör Arryk farklı taraflarda savaştılar ve birbirlerini öldürdüler. 1 yıl boyunca Targaryen Targaryenle, ejderha ejderhayla savaştı. Rhaenyra'nın ilk eşi Lord Lyonel Strong'tan olma üç oğluda dahil Targaryen Hanesi'nin birçok üyesi ve Targaryen ejderhalarının çoğu savaşta öldü. Bilinmeyen durumlardan ötürü, Rhaenyra, hain kardeşi Aegon II ellerinde öldürüldü ve Aegon II ejderhasına Rhaenyra'yı yedirirken, Rhaenyra'nın oğlu Aegon onu izledi. Ancak, Rhaenyra'nın takipçileri oğlunu bir sancak altında taşıdı ve onu Aegon III ilan ettiler. Aegon II'nin 131FS'de ölmesinin ardından kanlı savaş sonlandı ve yiğeni Aegon III tahta geçti. Bunun sebebide kendisinin hiç çocuğu olmaması ve iki grup arasında uzlaşmaya varılması olarak görülür.

Sonuç

Danstan beri. Targaryen Hanesi, büyük oğlanı tahta geçirmek yerine, olası her erkek varis için aynı soydan gelen kadın varisler yerleştirdiler. (Ayrıca Daena Targaryen, Daeron II olayına bakınız). Savaş, Büyük Üstat Munkun'un kitabı Ejderhaların Dansı, Gerçekleri gibi Ejderhaların Dansı adlı şarkıyada konu olmuştur.