Jared Frey

Game Of Thrones Viki sitesinden
Atla: kullan, ara
544px-House Frey.png
Jared Frey
544px-House Frey.png
Karakter Bilgisi
Unvan Sör
Bağlılık Frey Hanesi
Irk Nehirli
Doğum 248FS yada 249FS
Ölüm 300FS
Alys Frey
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti(Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Görüldü)

Sör Jared Frey, Frey Hanesi'nden bir şövalyedir. Lord Walder Frey'in ikinci eşi Cyrenna Swann'dan olan ilk, genel olarak ise dördüncü oğludur. Kuzeni Alys Frey ile evlenmiştir. Sör Tytos ve Kyra adında iki çocuğu vardır.

Görünüş

Jared uzun boylu elli yaşında bir adamdır. Sade, kel ve çillidir. Bacakları uzundur, temiz traşlı olmasına karşın ince gri bir bıyığı vardır.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Jared beş kardeşi ile birlikte Kral'ın Şehri'ndeki El Turnuvası'na katılır, ancak binicilik için yaşlı bulunur. Leydi Catelyn Tully'nin Lord Walder Frey ile yaptığı görüşmede bulunur. Görüşme bittiğinde Jared Robb Stark'ın ordusuna katılan Frey komutanlarından biri olur.

Kralların Çarpışması

Jared Harrenhal'daki Lord Roose Bolton'un ordusunun bir parçası olan Frey'lerin içindedir. Bir keresinde Lannister'ların esiri olmuştur.

Ejderhaların Dansı

Jared, Rhaegar Frey ve Symond Frey'le beraber Kızıl Düğün'de öldürülen Wendel Manderly'nin kemiklerini babası Lord Wyman Manderly'e götürmek için Beyaz Liman'a gelirler. Frey'ler Beyaz Liman'ın Demir Taht'a bağlılığını sağlar. Rhaegar Wyman Manderly'nin torunu Wynafryd'le nişanlanır. Wyman Manderly'de bir Frey gelini önerildiği anlaşmada diğer torunu Wylla Küçük Walder ile nişanlanır.

Sör Davos Seaworth Beyaz Liman'a gelip Manderly Hanesi'ni Stannis Baratheon'un davasına ikna etmek için geldiğinde üç Frey çoktan ordadır. Aslında Frey'ler tarafından öldürülen Wendel için Lord Walder Frey'in oğlu Jared, Robb Stark'ın kuduz bir kurdan dönüşüp Lord Walder Frey'e saldırdığını ve Wendel'in araya girmesi sonucu öldüğünü söyler. Davos ise onu yalancıkla suçlar. Jared kılıcını çekip Davos'a saldıracağı zaman Wyman Denizadam Mahkemesi'nde kan akıtılmayacağını söyler. Wyman Manderly bu sözlere kızsada Demir Taht tarafından esir alınan hayattaki tek oğlu ve varisi Wylis Manderly için onlara hak vermiş gibi gözükür. Wyman Davos'a benzeyen bir suçluyu idam ettirmiş ve başını Frey'lerin anlamaması için katrana batırıp kalesinin duvarına asmıştır. Sadakatini kanıtladığı için ödül olarak, Kraliçe Cersei Lannister Wylis Manderly'yi Beyaz Liman'a gönderir.

Wyman Manderly'e göre Rhaegar, Jared ve Symond akrabalarına ulaşmak için Beyaz Liman'dan erken ayrılmıştır. Wyman onlarla Kışyarı'nda Ramsay Bolton ile Arya Stark'ın düğününde buluşmak için sözleştiğini söyler. Ancak Frey'ler daha sonra görülmemiştir, Aenys ve Hosteen'a göre onların katilleri Kışyarı'nda bulunan Wyman Manderly'dir.

Düğüne Wyman Manderly üç büyük turta getirir, ziyafet sırasında Abel Fare Aşçı şarkısını çalar, şarkı ve turta kaybolan üç Frey'e ithaf edilmiş olabilir.

Aile

 
 
 
Walder
 
Cyrenna Swann
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jared
 
Alys Frey
 
Luceon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tytos
 
Zhoe Blanetree
 
Garse Goodbrook
 
Kyra
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zia
 
Zachery
 
Walder Goodbrook
 
Jeyne Goodbrook