Jon Connington

Game Of Thrones Viki sitesinden
Atla: kullan, ara
Jon Connington
Jon.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Griff
Unvan Griffin Lordu
Kral Eli
Bağlılık Connington Hanesi
Altın Grup
Kral Eli
Kültür Westeros
Kitap(lar) Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhalarla Dans (POV)
Silme.png
Bu makale henüz geliştirme aşamasındadır. İsterseniz sayfayı düzenleyerek, "Game of Thrones Viki"ye katkıda bulunabilirsiniz.

Jon Connington, Griffin Lordu, Connington Hanesi'nin eski başı ve eski Kral El'lerinden biri. Prens Rhaegar Targaryen'in yakın dostlarından biriydi. Kardeşi yoktur. Ayrıca söylentilere göre Jon, Rhaegar'a aşıktı ve onu "Gümüş Prens" olarak çağırırdı. Jon'un Rheagar'ın karısı Elia Martell'i sevmemesi de bu aşkın kanıtı olarak gösterilir. Fakat, Prens Rheagar hiçbir zaman Jon'un aşkına karşılık vermemiştir.

Karakter ve Görünüm

Jon yüzünü her zaman traşlı tutar. Gözlerinin köşelerinde kırışıklıklar vardır ve sert bir yüze sahiptir. "Griff" takma adını aldığında kızıl saçlarını maviye boyamıştır. Gençliğindeyken enerjik, cesur ve gözü kara olduğu söylenirdi. Yetenekli bir savaşçı ve kumandandır. Sürgünde geçirdiği yıllar Jon'u daha tedbirli, olgun ve Kevan Lannister'a göre daha tehlikeli biri haline getirmiştir.


Geçmiş

Jon, Armond Conningtonun hayatta kalabilen tek oğludur. Kralın Şehrinde Rhaegar Targaryen ile birlikte yaverlik yapmıştır. Harrenhal Turnuvasında Ashara Dayne ile dans etmiştir ve Fırtına Burnu Turnuvasında Barristan Selmy tarafından atsız bırakılmıştır.

Kraliyet Ailesi ile olan yakınlığı,savaşçılığı nedeniyle Owen Merryweather kovulduktan sonra II.Aerys(Deli Kral) tarafından Kral Eli yapılmıştır.Aerys Robertin İsyanıyla başa çıkabilecek genç ve coşkulu birini istiyordu.Ashford Savaşından sonra Robert Baratheon'u kovalamıştır. Nehir Toprakları'nda Taşlı Sept yakınlarında Roberti saklanırken yakalamıştır.Jon'un askerleri ev ev Roberti aramaya başlamıştır.Robertin müttefikleri gelince Robert saklandığı yerden çıkıp savaş başlamıştır.

Çanlar savaşı başladığında Eddard Stark, Jon Arryn, Hoster Tully, Robert Baratheon komutasından oluşan ordu Kraliyet Ordusuna saldırmaya başladı.Jon Arryn’in yeğeni Denys Arryni öldürerek ve Hoster Tullyi yaralayarak şiddetle karşılık verdi.Robert Septin basamaklarında neredeyse Jonu öldürüyordu fakat Jon kaçmayı başarıp geri çekilme emrini verebildi.Jonun geri çekilmesi o yere göre epey meşakatliydi.

Jon Taşlı Septi kuşatıp tüm kasabayı ateşe verip Eddard Stark ve Hoster Tully gelmeden Roberti öldürebilirdi(İsyanın sonu olurdu).Jonu eleştirenler Tywin Lannister öyle yapardı dedi.Bu birsürü masum erkek,kadın ve çocuğun ölümü anlamına gelirdi.Jon bu olayın daha onurlu olmasını seçti,Roberti kendisi öldürme zaferine ulaşmak istedi.

Kral II.Aerys Jonu bu yenilgiden sorumlu tuttu ve onu sürgüne yolladı,topraklarını,servetini,ünvanlarını elinden aldı.Sürgünde Jon Altın Gruba katıldı ve birkaç yıl bu gruba hizmet etti.Grubun savaş sandığını çalmaya çalıştıktan sonra atılmıştır.O yıldan sonra Jonun kendini içkiye vurup öldüğü söylenir.

Son Olaylar

Ejderhalarla Dans

Jonun Altın Gruptan sandık çalması,içene kadar ölmesi Varys tarafından Jonun gerçek amacını saklamak için hazırlanan bir hikayedir.Bazı araştırmalardan sonra Tyrion Lannister öğreniyorki Jon adını Griff olarak değiştirmiş ve Rhaegarın oğlu Aegonu(Çoğu kişi öldüğüne inanıyor) evlat edinmiş ve Westerosu fethetmeyi planlıyor.Planları güçlerini Volantisdeki Daeneryse katılmaktı.Volantis yolunda Tyrion Lannisteri boğulmaktan kurtarmaya çalışırken Gripul(Hastalık) kaptı fakat sır olarak saklıyor.Daenerysin Köle Körfezinde kaldığını öğrenince Altın Grupla(Aegonun komutası altında)Westerosa saldırma zamanının geldiğine karar verdi.Altın Grup,Aegon,Jon Fırtına Topraklarında karaya çıktı ve bazı kaleleri aldılar.Jonun eski kalesi Griffin Tüneği dahil.Gelecek plan ise Fırtına Burnunu almak,Aegonun bir Targaryen olarak mazgallı siperler altından yükseleceği yer.

Jon Çanlar Savaşının suçluluğundan rahatsızdır,her gözlerini kapattığında çanları duyar.Gripulun ölümünün onun için geldiğini biliyor,ama bir kaç yıl daha yaşayıp Aegonu Demir Tahta çıkarabilmeyi umuyor.Jon eğer bunu başarabilirse sonunda çanların susacağını ve evinde,Griffin Tüneğinde memnun bir şekilde ölebileceğine inanıyor.

Alıntılar

Çok fazla sevdim, çok fazla cesaret ettim, bir yıldıza dokunmaya çalıştım, fazla ileri gittim… ve bittim.

Çanlar bugün hepimiz için çaldı.Aerys ve kraliçesi için,Dornelu Elia ve küçük kızı için,7 Krallıktaki bütün erkekler ve dürüst kadınlar için.Ve benim Gümüş Prensim için. Jon Çanlar Savaşında

Babasını başarısızlığa uğrattım,ama oğlunu uğratmayacağım.