Oberyn Martell

Game Of Thrones Viki sitesinden
Atla: kullan, ara
MartellHanesi.PNG
Oberyn Martell
Second Sons flag.png
Oberyn Martell.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Kızıl Yılan
Unvan Dorne Prensi
Bağlılık Martell Hanesi
İkinci Oğullar(eskiden)
Irk Tuzlu Dornelu
Doğum 258FS
Ölüm 300FS
Kitap(lar) Kılıçların Fırtınası (Gösterildi)
Kargaların Şöleni (Bahsedildi)
Ejderhalarla Dans (Bahsedildi)
Oyuncu Pedro Pascal
TV Sezon 4


Prens Oberyn Nymeros Martell Doran Martell'in küçük erkek kardeşi. Kızıl Yılan olarak da bilinir. Kum Yılanları denilen, en küçük dört tanesi metresi Ellaria Kum'dan olmak üzere sekiz tane gayrimeşru kızı vardır. Bazı söylentilere göre biseksüeldir. Yaveri (ve söylentilere göre aşıklarından biri) Daemon Kum'dur.

Karakter ve Görünüm

Oberyn kıvrak bir zekaya ve alaycı bir üsluba sahip etkileyici ve kuvvetli bir adamdır. Bir süreliğine Hisar'da öğrenci olmuş ve birkaç üstatlık zinciri halkası dövmüşse de sonrasında sıkılıp görevi bırakmıştır. Oberyn dünyayı gezmiş hatta kendi paralı asker birliğini kurmuştur. Kız kardeşi Elia ile çok yakın bir ilişkiye sahiptiler ve çocukken birbirlerinin yanından hiç ayrılmazlardı.

Oberyn ince kaşlı, siyah "yılan" gözlü ve sivri burunlu kırışık bir yüze sahiptir. Siyah ve parlak saçında tek tük gümüş teller bulunur ve alın kısmı seyrelmiştir.

Geçmiş

Önceki Hayatı

Oberyn, gençliğini Kumtaşı’nda yetiştirilerek geçirmiştir. 16 yaşındayken Lord Edgar Yronwood’un sevgilisiyle yataktayken yakalanmıştır ve Edgar, Oberyn’i düelloya çağırarak meydan okumuştur. Prensin genç ve asil doğumlu olmasından dolayı düello sadece kan akıtmayla sonuçlanacaktı ve iki adam da bu yüzden kesikler almıştır. Lord Edgar’ın yaraları iltihap kapmış ve hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Oberyn o zamandan beri dostları ve düşmanları tarafından Kızıl Yılan diye anılmaya başlanmıştır. Söylentilere göre düelloda zehirli bir kılıç kullanmıştır. Daha sonra Martell Hanesi'nin Yronwood Hanesi ile barış yapabilmesi için Oberyn geçici sürgünle önce Eski Şehir’e ardından da Lys’e gönderilmiştir(aslında sürgün olmamasına rağmen) ve Quentyn Martell de Yronwood Hanedanı’na vesayet altında gönderilmiştir. Oberyn zehirler hakkında birçok şey ve belki de daha karanlık sanatları öğrendiği Özgür Şehirler’i kapsamlı bir şekilde gezmiştir. Hisar’da çalışmıştır ve sıkılıp oradan ayrılmadan önce altı üstat zinciri dövmüştür. Dar Deniz’in karşısındaki Münazaalı Topraklar’da askerlik yapmış ve kendini birliğini kurmadan önce bir süre İkinci Oğullar ile birlikte yolculuk etmiştir. Oberyn’in hem erkeklerle hem de kadınlarla yattığı söylenir ve Dorne’un dört bir yanında babası olduğu piç kızlar vardır. İnsanlar bu piçlere Kum Yılanları derler. Oberyn bu kadar piç kızı olmasına rağmen hiç birinin yoksun bir şekilde yetişmesine izin vermemiştir. Her birinin sorumlulukları üstlenmiş ve onların yetiştirilmesi için etkin bir şekilde destek almıştır.( Bu piç çocukları olan çok az sayıda lordun yaptığı bir şeydir.) Kendilerini nasıl savunacaklarını öğretmiş ve onlara gelişmelerinde büyük serbestlik tanımıştır. Oberyn gençken Dorne’un yönetimdeki prensesi Oberyn’i veya kız kardeşi Elia’yı Lord Tywin Lannister’ın çocuklarından biriyle ya da her ikisini de birden Tywin’in ikizleriyle evlendirmeyi planlamıştır. Bu amaçla Casterly Kayası’nı ziyaret etmişler ve burada Cersei, Jaime ve Tyrion ile karşılaşmışlardır. Ancak Joanna’nın vefatının hemen ardından geldikleri için Lord Tywin anlayışlı olmayan bir karar vermek durumunda kalmıştır. Bu yüzden Elia ile evlenmesi için daha bebek olan Tyrion’ı önermiştir. Oberyn ayrıca Martell ve Tyrell hanedanları arasında hala daha devam eden bir düşmanlığın baş sorumlusudur çünkü bir turnuvada Oberyn yanlışlıkla Willas’ı sakatlamıştır fakat bunun için Willas, Oberyn’e karşı herhangi bir kin beslememektedir. Prens Oberyn, Fırtına Burnu’ndaki bir turnuvada Prens Rhaegar Targaryen tarafından atından düşürülmüştür. Ayrıca Fırtına Burnu’ndaki bir başka turnuvada da Sör Barristan Selmy tarafından atından düşürülmüştür.

Elia'nın Ölümünden Sonraki Olaylar

Oberyn’in kız kardeşi Elia ile çok yakın bir ilişkisi vardı. Kral Toprakları’nın yağmalanması sırasında, Lannister şövalyesi Gregor Clegane tarafından kız kardeşine tecavüz edildiğini ve öldürüldüğünü ve onunla birlikte kardeşinin oğlunun da öldürüldüğünü öğrenmiştir. Aynı zamanda başka bir Lannister şövalyesi olan Amory Lorch tarafından da Elia’nın kızının nasıl öldürüldüğünü öğrenince Dorne’un Viserys için ayaklanması teşebbüsünde bulunmuştur. Oberyn o zamandan beri intikam almayı arzulamıştır.

HBO uyarlaması dizide Oberyn Martell.

Oberyn ve ağabeyi Doran yıllar boyunca gizlice Robert Baratheon egemenliğini sona erdirmek ve Lannister Hanedanı’nı yok etmek için çalışmışlardır. Oberyn, Braavos’a Viserys Targaryen ve Daenerys Targaryen’in Sör Willem Darry tarafından saklandığı yere gitmiştir. Burada Braavos’un Deniz Lordu’nun da tanıklık ettiği gizli bir anlaşma imzalamıştır. Bu anlaşmaya göre Viserys’in tahtta hak talep etmesinde Dorne’un yardımına karşılık Viserys’in Arianne ile evlenme vaadinde bulunmuştur.

Son Olaylar

Kılıçların Fırtınası

Prens Oberyn, Kral Toprakları’na ağabeyinin adına Küçük Konsey’de bulunmak ve temsilen görev yapan Kral El’i Tyrion Lannister ile anlaştığı gibi aradığı adaleti almak için gelmiştir. Fakat sonradan yeni Kral El’i Lord Tywin Lannister’ın bu sözden vazgeçme niyetinde olduğu anlaşılmıştır. Tywin üç ölümden de Amory Lorch’un sorumlu olduğunu iddia eden bir yalan söylemeyi planlamıştır. (Lorch sadece Rhaenys’in ölümünden sorumluydu.) Tyrion, Joffrey’nin ölümü ile suçlanınca Oberyn davanın yargıçlarından biri olmuştur. Hüküm verilmeden bir gün önce Oberyn, eğer Tyrion, Elia’nın ölümünde suçlu olan kişiyi söylerse dövüş ile yargılanmasında onun şampiyonu olmayı kabul etmiştir. Tyrion anlaşmayı kabul etmiştir. Tyrion olaya babasının adının karışmasını inkar etmiştir fakat Rhaenys’i Sör Amory Lorch’un, Elia ve Aegon’un da Sör Gregor Clegane tarafından öldürüldüğünü söylemiştir. O zaman Oberyn rakibinin Sör Gregor olduğunu çoktan biliyordur. Aralarında büyük fiziksel farklılıklar olmasına rağmen Oberyn, Sör Gregor’u çeşitli yerlerinden yaralamayı ve zayıflatmayı başarmıştır. Sör Gregor’dan cinayet itirafını almak için ölüm süresini uzatmaya çalışırken yere serilmiş bir şekilde duran Gregor, Oberyn’i yakalamayı başarmıştır ve zırhlı yumruğuyla Oberyn’in yüzünü ezerek onu öldürmüştür. Oberyn öldükten sonra intikamını almayı başarmıştır. Mızrağına özel bir tür zehir sürmüştür. Bu da Gregor’u yavaş yavaş ve çok büyük acılar içinde ölüme bırakmıştır.

Prens Oberyn Martell ile Ser Gregor Clegane'in dövüşü.

Soy Ağacı

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dorne
Prensesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lewyn
Martell
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Doran
 
Norvoslu
Mellario
 
Mors
 
Olyvar
 
Elia
 
Rhaegar
Targaryen
 
Birçok
kadın
 
Oberyn
Kızıl Yılan
 
Ellaria Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Arianne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaenys
 
 
 
 
 
 
Obara Kum
 
 
 
 
 
 
 
Loreza Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Quentyn
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon
 
 
 
 
 
 
Nymeria Kum
 
 
 
 
 
 
 
Obella Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Trystane
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tyene Kum
 
 
 
 
 
 
 
Dorea Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sarella Kum
 
 
 
 
 
 
 
Elia Kum