Petyr Baelish

Game Of Thrones Viki sitesinden
Atla: kullan, ara
BaelishHanesi.PNG
Petyr Baelish
OldBaelish.png
383px-Sardag littlefinger.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Serçeparmak
Unvan Üç Dişli Mızrağın Yüce Lordu
Harrenhal Lordu
Vadi'nin Koruyucusu
Hazine Başı(eskiden)
Bağlılık Baelish Hanesi
Kültür Westeros
Doğum 266FS ile 268FS arası, Parmaklar
Lysa Tully
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Şöleni (Görüldü)
Ejderhalarla Dans (Bahsedildi)
Oyuncu Aidan Gillen
TV Sezon 1
Sezon 2
Sezon 3
Sezon 4
Sezon 5
Sezon 6
Silme.png
Bu makale henüz geliştirme aşamasındadır. İsterseniz sayfayı düzenleyerek, "Game of Thrones Viki"ye katkıda bulunabilirsiniz.

Lord Petyr Baelish, Serçeparmak olarak da bilinir, Kral’ın Küçük Konsey’in de Hazine Başıdır. Petyr ailesinin hane arması yerine kendi arması olarak alaycı bir kuş takar. Televizyon serisinde Aidan Gillen tarafından canlandırılmıştır.

Karakter ve Görünüş

Petyr, neredeyse silik bir hanede doğmuştur. Gençliğinin çocuğunu doğuştan hakkı olduğu yerlere yükselmeye, güç ve statü bakımından çok daha büyük yerlere gelmeye harcamıştır. Ticarette ve para konularında dikkate değer bir yeteneğe sahiptir ve entrikalarda oldukça ustadır. Ayrıca parlak hırsı sayesinde politik konularda doğaçlama yeteneği de vardır. İnce ve zayıf biridir fakat yakışıklı görünür. Petyr’nin gri,yeşil gözleri , çenesinde de küçük sivri sakal ve düzenli siyah saçları vardır.

Hayatı

Petyr Baelish'in, büyük dedesi Braavoslu bir paralı askerdi ve Lord Corbray’a hizmet ederdi. Oğlu bir gezgin şövalye olunca Braavos Titanı’nın kafasını kendi hane arması olarak almıştır. Lord Baelish’in babası Parmaklar’daki küçük kayalık alanların küçük lordlarının en küçüğüydü. Babası, en yakın arkadaşı olan Hoster Tully’e Dokuz Kuruşluk Kralların Savaşı’nda hizmet ederken, Petry’i alıp Lord Tully’nin çocukları ile büyümesi için Nehirova’ya göndermiştir. Petry, Nehirovada iken vesayet altında ve Tully çocukları Catelyn Tully, Lysa Tully ve Edmure Tully ile aynı derecede büyütülmüştür. Edmure, Petry’e ailesine ifaden “Serçeparmak” ismini takmıştır. Onlar büyüdükçe Petyr, kendisini bir kardeş gibi seven Catelyn’e aşık olmuştur. Catelyn ve Brandon Stark arasında yapılan nişan duyurulunca, Petyr, bir düello için kendinden çok büyük olmasına rağmen Brandon Stark’a meydan okumuştur. Brandon hiç zorlanmadan Petyr’i yenmiş ve önemli bir yara açmıştır. Fakat Catelyn’in rızası üzerine hayatını bağışlamıştır. Bu olaydan sonra Catelyn onunla hiç konuşmamıştır ve Brandon’un ölümünün ardından Petyr’nin gönderdiği tek mektubu yakmıştır. Diğer taraftan, Lysa, Petyr’e aşık olmuştur. Fakat Petyr kız kardeşi Catelyn’e takıntılıdır. Bir gece Petyr sarhoş ve Catelyn’in reddetmesi yüzünden sefil haldeyken Lysa onun yatak odasına girmiş ve onunla yatmıştır. Heyecanlanan Petyr, Lysa’yı Catelyn sanmıştır ve hatta o gece ona “Catelyn” demiştir. Petyr o zamandan itibaren iki Tully kardeşinin de bakireliğini aldığını iddia etmiştir. Lysa, Petyr’den hamile kalmıştır. Hoster Tully bu durumu farkettiğind, hamileliği sonlandırmak için Lysa’yı ay çayı içmeye zorlamış ve Baelish Hanesi küçük ve önemsiz olduğundan evliliğe sıcak bakmamış ve Petyr’i Nehirova’dan sürmüştür. Petyr, Lysa Lord Jon Arryn ile evlendikten sonra bile ilişkilerini sürdürmüştür. Lysa kocasını Petyr’nin Martı Kasabası’nın gelirlilerini kontrol etmesine izin vermiştir ve Petyr gelirleri 10 kat arttırmıştır. Finansal yetenekleriyle ve peş peşe gelen görevler sayesinde Kral Robert Baratheon altındaki Kral Toprakları’ndaki Küçük Konsey’de Hazine Başı olmuştur. Orada yaptığı birçok müttefik ve Şehir Gözcüleri’de dahil bazı temaslar sayesinde etkileri daha da büyümüştür. Ayrıca şehir içinde sayısız genelevi de satın almıştır.

Taht Oyunları kitabından hemen önce, Jon Arryn, Kral Robert Baratheon’un çocuklarının hepsinin gerçek babalarının Jaime Lannister olduğunu keşfetmiştir ve kralı uyarmayı planlamıştır. Petyr, Lysa’ya kocası Jon’u zehirleterek onu manipüle etmiştir. Lysa daha sonra bunu çocuğu Robert’ı uzağa eletecek olduğu için yaptığını iddia etmiştir. Jon’un öldürülmesinin ardından, Petyr, Lysa’yı kız kardeşi Catelyn’e Lord Arryn’in zehirlendiğini ve bunun Kraliçe’nin suçu olduğunu anlatan bir mektup yazmaya ikna etmiştir.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Catelyn Tully, Eddard Stark'a oğluna yapılan suikast girişimini anlatmak için Kral Topraklarına geldiğinde Petyr onu genelevlerinden birinde sakladı. Catelyn Nehirova'da onunla birlikte büyüdüğü için ona güvendi. Petyr ona suikastta kullanılan hançerin kendisine ait olduğunu ancak bir turnuvada onu Tyrion Lannister'a kaptırdığını söyledi. Bu yalan -Hançeri Kral Robert'a karşı kaybetmişti- Catelyn Tully'nin Tyrion Lannister'ı alıkoyması yönünden onu kışkırttı.

Eddard Stark'ı delil bulmadan hareket etmemesi için, ona güvenmesi için karısına götürmeye ikna eder. Ona Jon'un katilini bulacağı hususunda yemin eder. Eddard'ın kraleli süresi boyunca Catelyn'e sevgisi adına ona sahte bir arkadaşlık gösterdi. Ona konseyin entrikaları hakkında yüzeysel olarak bahsetti ve ona kendisi(Petyr) dahil kimseye güvenmemesini söyledi.

Kral Robert Daenerys Targaryen'in hamile olduğunu öğrendiğinde ona suikast girişimi konusunda destek verdi. Ned Stark bu görüşe destek çıkmayınca istifa etti ama Kışyarına dönmeden önce Petyr ona yardım edeceğine söz verdiğini hatırlattı ve onu Robert'ın piçlerinden birine götürmeyi teklif etti. Orada Jamie Lannister'ın askeri tarafından bacağına yara aldı.

Kral Robert'ın ölümcül yarası sonrasında, Robert onu Varis temsilcisi yaptı. Baelish ona tavsiye verip ,Çocukların ensest sonucu olması hakkında, kendi güçlerini maksimuma çıkarmayı teklif etmiştir ama Ned bunu reddedip krallığa bağlı kalacağını söylemiştir. Petyr'dan Cersei'ye karşı şehir gözcülerinin yanlarında bulunmasını istemiştir. Baelish bunu kabul eder ancak ona ihanet eder. Şehir gözcüleri kraliçeye destekçidirler, Ned yakalanır zindanlara gönderilir.

Ned'in askerlerinin çoğu öldürüldükten sonra Jeyne Poole'u gözetim altına alır.

Kralların Çarpışması

Kral Renly'nin suikastı sonrasında Petyr Tyrell'lere Baratheon-Tyrell birleşmesi konusunda teklif götürdü. Margaery Tyrell ile Joffrey Baratheon arasında evlilik onaylandı. Petyr kral topraklarına Tyrell ve Tywin Lannister kuvvetleriyle döndü. Bu şekilde Karasu savaşı kazanıldı. Savaştan sonra Petyr Harrenhall Robb Stark kontrolünde olmasına rağmen Harenhall lordu ilan edildi.

Baelish Sansa Stark a kesin olmayan bir dille onu koruyacağını anlattı. Ayrıca Petyr Karakazan kardeşleri muhbir olarak alan asıl kişiydi.

Kılıçların Fırtınası

Konsey toplantısı sırasında Petyr Sansa Stark'ı YüksekBahçeye gönderip onu Willas Tyrell ile evlendirmeyi önerdi ama Tywin Lannister onun acil olarak Tyrion Lannister ile evlendirileceğini söyledi. Ayrıca Jeyne Poole Arya Stark'ın yerine geçirilip Ramsay Bolton ile evlendirilmesine karar verildi.

Petyr Tywin Lannister'a lordluğu sayesinde Lysa Tully ile evlenip Arryn vadisini kazanabileceklerini söyledi. Böylece burayı şiddete gerek kalmadan alabileceklerdi. Tywin bu öneriyi kabul edip onun yerine Tyrion Lannister'ı geçirdi.

Petyr şehirden hemen ayrılmadı. Joffrey ve Margaery'nin düğünü sırasında Joffrey öldürülünce o kaos sırasında Sansa ile Dontos'u gemide bekledi. Dontos'u öldürdü ve Sansa'ya Joffrey'nin suikastı hakkında bilgiler verdi.

Sansa'yı ilk önce Parmaklara götürdü. Orada ona kendini Alayne Taş olarak tanıtmasını söyledi. Lysa ile Parmaklarda evlendiler.

Daha sonra Arryn Vadisinde Sansa'ya annesinin gençliğindeki gibi çok güzel olduğunu söyledi ve onu öptü. Bunu gören Lysa kıskançlık krizlerine girdi. Petyr ona sadece tek bir tully kızını sevdiğini söyledi ardından o kişinin Catelyn olduğunu söyleyip onu ay geçidinden attı ve suçu şarkıcıya yükledi.

Kargaların Ziyafeti

Lysa öldüğünde kendini Vadi lordu ilan etti.(Robert Arryn mirasçısı hala) Vadinin lordlarını bir araya getirmek amacıyla Robert'ı ikna etmeye çalıştı. Lyn Corbray, görüşmelerde çok kavgacı bir durum sergileyip kılcına davrandı. Petyr ona karşısında Arryn lordu olduğunu hatırlatıp baskıcı bir politika izledi.

Ejderhalarla Dans

Kral topraklarında çok ciddi finansal problemler yaşandığı için Petyr görevine geri çağrıldı. Sansa gitmemek isterken Petyr Harold Hardying ile evlenmesini istedi. Fakat soylu olmadığından bu teklif geçerli sayılmadı.