Tyrosh

Game Of Thrones Viki sitesinden
Atla: kullan, ara
Tyrosh
Şehir, Özgür Şehirler'den biri
Konum Özgür Şehirler, Essos, Norvos Tepeleri
Yönetim Archon
Din Karışık dinler
Kuruluş Tarihi 1000 yıl önce

Tyrosh, Özgür Şehirler'den biri olan bir liman şehridir. Basamaktaşı'nın kuzeyindeki bir adada kurulmuştur ve İhtilaflı Topraklar'ın hemen kıyısındadır. Şehrin yöneticisine Archon denir.

Şehir

Şehir, Güneş Mızrak'tan büyüktür ve gürültülü olarak tanımlanır. Limanın girişinde Kanayan Kule vardır. Şehirde Sarhoş Tanrı Çeşmesi adlı büyük bir çeşme bulunur. Şehirde bulunan Trois Tapınağı'nın kapısında üç başlı bir trois vardır.

İnsanlar

Tyroshlular açgözlülükleriyle tanınırlar. Sürekli olarak Basamaktaşı ve İhtilaflı Topraklar için savaşırlar. Tyroshlular parlak renkleri o kadar severler ki sakallarını bile boyarlar. Mucitleri süslü miğferleri ve yaratıcı işkence aletleriyle tanınır. Lehçeleri bozulmuş Yüksek Valyria dilidir.

Ekonomi

Köleler ve paralı askerler Tyrosh'ta çok yaygındır. Paralı askerleri cesaretleriyle ün yapmıştır ve zırh ustaları çeliğe şekil verme yetenekleriyle ünlüdürler. Her türlü metalden hayvan veya kuş şekilli miğferler yapabilirler.

Tarihi

Daha önce Valyria kolonisi olan Tyrosh, Kıyamet'ten sonra bağımsızlığını ilan etti. Ancak daha sonra İhtilaflı Toprakları ele geçiren Dokuz'un Grubu, Tyrosh'a saldırdı ve ele geçirdi. Buradan ayrılmadan önce Alequo Aderys, tiran atandı ve bu sayede Dokuz'un Grubu'nun dağılmasından sonra bile şehir tiran tarfından 6 yıl boyunca yönetildi.

Kitaplarda

Kılıçların Fırtınası

Lys ve Tyrosh savaşın eşiğindedir.

Kargaların Şöleni

Tyrosh ve Lys, Myr ile savaşa hazırlanmaktadırlar ve Tyroshlu Archon Lyslılara barış teklif etmiştir.