Victarion Greyjoy

Game Of Thrones Viki sitesinden
Atla: kullan, ara
250px-House Greyjoy.PNG
Victarion Greyjoy
250px-House Greyjoy.PNG
Victarion Greyjoy.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Demir Kaptan
Unvan Demir Donanmanın Lord Kaptanı
Demir Zafer’in Kaptanı
Bağlılık Greyjoy Hanesi
Kültür Demirdoğumlu
Doğum ,FSPyke
Kitap(lar) Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Şöleni (POV)
Ejderhalarla Dans (POV)
Kış Rüzgarları (POV)


Victarion Greyjoy, Balon Greyjoy'un kardeşi ve Demir Donanma'nın Lord Kaptanı, Demir Zafer gemisinin kaptanı. Savaşlarda vahşi ve korkusuz olmasına rağmen günlük hayatında onu düşmanlarının bile saygıyla anmasına neden olacak kadar sakin ve yumuşak huyludur.Dindar bir adamdır. Boğulmaktan korkmadığı için gemideyken bile ağır zırhlar giyer. İri ve korkusuz bir adamdır. Mücadelerde madenle kaplı metal bir zırh giyer ve keskin bir balta kullanır.

Geçmiş

Victarion büyük kardeşi Balon'a büyük bir saygı ve sadakat duyardı. Greyjoy İsyanı sırasında Demir Donanma'yı kumanda etmiştir. İsyan sırasında Euron'un tavsiyesiyle Aeron Greyjoy ile birlikte Lannis Limanı'na gidip Lannister donanmasını yakarlar. Bu sırada Stannis onları tuzağa düşürür ve Aeron ve Victarion'un donanmalarını yok eder. Victarion isyan bittikten sonra da ağabeyine sadakatle Lord Kaptan olarak hizmet vermiştir. Daha sonra Euron Greyjoy Victarion'un karısına tecavüz edip onu hamile bırakmıştır. Victarion Euron'u ölümüne dövmüştür ama Pyke'ta kardeşi öldürmek büyük bir suç sayıldığından onu öldürmemiştir. Victarion bu olaydan sonra evlenmemiştir ve Euron'u bağışlamamıştır.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Victarion ağabeyi Kral Balon Greyjoy tarafından Moat Cailin'i almakla görevlendirilir. Moat Cailin Demir Adamlar'ın sürpriz baskını sayesinde kolayca düşer.

Kılıçların Fırtınası

Balon'un ölümünü ve nefret ettiği kardeşi Euron'un Demir Ada'lara döndüğünü duyduktan sonra, Victarion Moat Cailin'de bir grup asker bırakarak bir sonraki kral olmak umuduyla Pyke'a geri döner.

Kargaların Şöleni

Victarion Balon Greyjoy'un kardeşi olarak kral olmanın kendi hakkı olduğunu iddia eder. Victarion'un iddiaları güçlü olmasına rağmen halk Euron'u destekler. Victarion Euron'dan nefret etmesine rağmen, itaatkar tabiatı nedeniyle yine de ona hizmet eder. Kalkan Adaları'na yapılan bir baskını komuta eder,silahsız denizcileri katleder ve Talbert Serry ile düello yapar. Düelloyu kazanır ama elinden kötü bir yara alır. Bu zaferden sonra Euron Victarion'un güvendiği adamlarını ünvanlar vererek Kalkan Adaları'nda bırakır ve Victarion üzülmesine rağmen Euron'a karşı çıkamaz. Ayrıca Euron bazı lordların karılarını katleder ve Victarion bu durum karşısında da çaresiz kalır. Euron, Victarion'un nefretini hesaba katmayarak ondan Daenerys Targaryen'i bulup kendisi adına bir evlilik teklifi yapmasını ister. Victarion kabul eder ama gizlice Daenerys ile kendisi evlenmeyi planlar.

Ejderhalarla Dans

Victarion doksan gemiyi aşan Demir Donanmayla birlikte Meereen'e gitmeye hazırlanır. Euron Victarion’a hediye olarak bir kız verir. Yolculuk sırasında Victarion gemilerinin yarısını kaybeder fakat baskınlar sayesinde birkaç gemi kazanır. Victarion elindeki yara yüzünden sıkıntı yaşar, Euron’un kendisine bakmakla görevlendirdiği Üstat Kerwin’in kendisini zehirlediğinden şüphelenir. Ayrıca yolculuk sırasında Moqorro adında bir R’hllor inancına bağlı bir Kırmızı Rahiple karşılaşırlar.Gemi mürettebatı adamı öldürmek ister ama Moqorro Victarion’un elini büyüyle iyileştirir ve Victarion’a gemiye iyi rüzgarlar gelmesi için Üstat Kerwin’i öldürmesini söyler. Moqorro, tıpkı Melisandre gibi alevlerin içinde geleceği görebilme yeteneğine sahiptir ve Victarion’a Daenerys’i bulması için yardım eder. Victarion’un mürettebatı adamdan korkarlar ve onu “Kara Ateş” olarak anarlar. Victarion ise hem R’hllor’a hem de Boğulmuş Tanrı’ya inanmaya başlar. Moqorro, alevlerde Daenerys’i evli bir kadın olarak gördüğünü söyler fakat Victarion bunu umursamayıp şu cevabı verir; ”Dul bıraktığım ilk kadın olmayacak.” Moqorro daha sonra Victarion’a ejderhaları yönlendirebilmek için Ejderha Borusunu bulması gerektiğini söyler.

Victarion’un Bilinen Demir Zafer Mürettebatı

  • Tek Kulaklı Wulfe
  • Ragnor Pyke
  • Longwater Pyke
  • Tom Tidewood
  • Burton Humble
  • Quellon Humble
  • Steffar Stammerer

Alıntılar

“Gel!” diye kükredi. ”Gel ve yapabiliyorsan beni öldür.”

Victarion, Talbert Serry’e


“Dünyanın en güzel kadını benim kılıcıma ihtiyaç duyuyor.”

Victarion, Meereen’de zor durumda olan Daenerys hakkında.

Leydi Stonetree
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Quellon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Leydi Piper
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Leydi Sunderly
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Harlon
 
Quenton
 
Donel
 
Balon
 
Alannys Harlaw
 
Euron Karga Gözü
 
Victarion
 
Urrigon
 
Aeron Buharsaçlı
 
Robin
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rodrik
 
Maron
 
Asha
 
Theon