Fetih Savaşı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Atla: kullan, ara
Fetih Savaşı
War of Conquest.jpg
Tarih 1FS
Yer Westeros
Savaşlar Martı Kasabası Savaşı
Son Fırtına
Ateş Tarlası Savaşı
Sonuç Aegon, Yedi Krallığın altısını fethetti ve Demir Taht'ı yaptı.
Savaş Tarafları
Targaryen HanesiWesteros’un Krallıkları
  • Adalar ve Nehir Toprakları Krallığı
  • Fırtına Toprakları Krallığı
  • Kaya Krallığı
  • Menzil Krallığı
  • Dağ ve Vadi Krallığı
  • Kuzey Krallığı
  • Dorne Prensliği
Önemli Kumandanlar
King Aegon Targaryen
Lord Orys Baratheon
Kraliçe Visenya Targaryen
Kraliçe Rhaenys Targaryen
Lord Daemon Velaryon
Lord Jon Mooton
Lord Edmyn Tully
Kral Kara Harren
Kral Küstah Argilac
Kral Loren I Lannister
Kral Mern IX Gardener
Kral Torrhen Stark
Kraliçe Naibi Sharra Arryn
Prenses Mariya Martell
Güçler
Targaryen ordusu
Ejderhalar
Westeros’un orduları(Menzil ve Batı Toprakları hariç birlik değiller)

Fetih Savaşı, Aegon I’in Westeros’u fethettiği savaştır. İki kız kardeşinin, onların ejderhalarının desteği ve askerlerden oluşan küçük bir orduyla, Targaryen’ler Yedi Krallığın 6’sına boyun eğdirtmiştir. Tabi ki de bütün kıtayı fethedememiştir. Kimi haneler aktif olarak Targaryen’leri desteklerken bazıları da kendi istekleriyle teslim olmuştur.

Hazırlıklar

1FS yılında Aegon Targaryen ve iki kardeşi-karısı Rhaenys ve Visenya Westeros'taki Karasu Koyu 1,600 adamdan daha azıyla ayak bastığında savaş başlamıştır. Targaryen’ler Valyrian özgürhalkından ayrılarak, Valyria Kıyameti’nden yaklaşık 100 yıl önce Ejderha Kayasına yerleşmişlerdir.

Kıyametten sonraki yüzyıl (Kanayan Yıllar olarak da bilinir) Targaryen’ler varlıklarını genişletmeyi denemiş ancak Aegon, Westeros kıtası ve Valyria’nın düşüşünün ardından kanlı çatışmalar ile fethedilen Özgür Şehirler arasında kalmıştı. Aegon birkaç Özgür Şehirden gelen yeni bir “özgürhalk” kurma tekliflerini ret etmiş ve tutkulu bir şekilde daha uzakta olan Westeros’u işgal etmeyi seçmiştir. Sınırlı asker gücüyle beraber, Targaryen’ler büyümüş ejderhalarının esas silahları olacağını biliyordu.

İstilanın başlamasından önce Aegon, Boyalı Masa’yı yaptırma emri vermiştir. Bu masa Westeros’un coğrafi yapısı şeklinde kesilmiştir. Görünüşe bakılırsa Aegon kıtanın Yedi Krallığa dağıtılmasına rağmen Westeros’u tek bir ülke olarak kendi yönetimi altında birleştirmek istiyordu.

Fetih

Fetih Savaşının olay sırası tam olarak bilinmemektedir, aşağıdaki olaylar bu sırada olmasa bile gerçekleşmiştir.

Demir Adalar ve Nehir Toprakları’nın Fethi

Harranhal'ın düşüşü.

Aegon ilk savaşını kuzey-güneyde bulunan Demir Adaların Kralı ve Kara Harren’e karşı vermiştir. Kral Haren, Demir Adaları ve Nehir Toprakları’nı Harrenhal’daki yeni tamamlanmış korkunç kalesinden yönetiyordu.

Kral Haren teslim olmayı ret ettiğinde, Aegon, Harrenhal’ın savunma askerlerinin üstesinden gelmek için ejderhalarını kullanmıştır. Harren’i ve oğullarını canlı bir şekilde daha sonraları “Kraleteş Kulesi” denilecek kulede yakmıştır. Geriye kalan demiradamlar, Demir Adalar’a kaçmıştır. Aegon, Nehirlordları’nın yardımıyla onların izin bulup, onlardan bağlılık istemiştir. Demiradamlar kendilerine liderlik etmesi için Pyke’ın Lordu Vickon Greyjoy’u seçmiştir. Greyjoy ve Tully Haneleri, Aegon’a ilk bağlılık yemini edenlerdir. Tully Hanesinin hizmetleri karşılığı, Aegon onları Nehir Toprakları’nın derebeyleri yapmıştır.

Kırıkpençe Burnu'nun Boyun Eğmesi

Harrenhal’da Kara Harren’ın ölmesinin ardından, Aegon kız kardeşi Kraliçe Visenya’yı Kırıkpençe Burnu'nun lordlarına boyun eğdirmesi için göndermiştir. Lordlar şansları olmadığını anladıklarında, kılıçlarını Visenya’nın önüne atmıştır. Visenya kılıçları Demir Taht için dövdürtmüştür. Lordlar, Visenya’nın önünde diz çökmüştür ve bunun karşılığında Visenya onlara derebeyleri olacaklarına dair söz vermiştir.

Fırtına Toprakları’nın Fethi

Doğuda, iddiaya göre Aegon’un piç üvey kardeşi Orys Baratheon, Fırtına Burnu’nda bir ordunun liderliğini yapıyordur. Kral Küstah Argilac, adını hak ettiğini kanıtlamıştır. Kalesinin arkasına sığınmak yerine kendi savaş alanında zaferi kazanmıştır. Bir meydan muharebesi olmuş ve teke tek dövüşte Orys Baratheon, Argilac’ı öldürmüştür. Orys’in kendi ordusunu mu yoksa Aegon’un birliğini mi komuta ettiği belirsizdir. Savaştan sonra Aegon, Orys’e zaferi karşılığında, Argilac’ın kalesini ve kızlarını vermiştir.

Batı Toprakları ve Menzil’in Fethi

Ayrıca bakınız: Ateş Tarlası Savaşı
55,000 asker sayısıyla “İki Kralın Ordusu”.

Targaryen’lerin başarılarından endişe duyan Kral Loren Lannister ve Menzil’den Kral Mern IX bir birlik kurup işgalci ordu karşısında bir olmuştur. Bu ordu tarihçiler tarafından sayısı, “İki Kralın Ordusu” olarak anılır. Bu orduda 55,000 adam olmasına rağmen Targaryen’lerin elinde bağlılıkları ve güvenirlikleri belirsiz 10,000 adam vardır. Savaş, zayıflamış ordu ile Targaryen’ler için kötüye giderken, Aegon ve kız kardeşleri bir defada bütün ejderhaları harekete geçirmiştir ve bütün ejderhaları sadece bu savaşta kullanmıştır. Bu birleşme sonucunda alevler savaşın her yerini sarmıştır. 4000’den fazla adam (Kral Mern’de dağil) kurban olmuştur ve bu savaşa “Ateş Tarlası” ismi verilmiştir.

Diz çöken Kral Loren’a ise Casterly Kayası’nın Lordu olmasına izin verilmiştir. Mern’ün ölümüyle, Aegon, Harlen Tyrell’in teslim olmasını kabul etmiştir ve Onu Menzil’in derebeyi olarak atamıştır. Aegon onların bağlılık yeminini kabul edip, Loren’i Batı Toprakları ve Casteryl Kayası’nın lordu ve Harlen’i ise Menzil ve Yüksek Bahçe’ın lordu yapmıştır. Gardener soyundan kan hakkı olduğunu iddia eden Florent Hanesi bu işe öfkelense de Aegon onları ret etmiştir.

Eski Şehrin Fethi

Aegon ve kız kardeşlerinin Eski Şehir’e vardığı haberi geldiğinde, Yüce Septon, Eski Şehir'deki Starry Septi’nin kubbesinin altında yedi gün yedi gece oruç tutup dua etmiştir. Ardından Targaryen’lerin, Yedi İnancına karşı olmadıklarını açıklamıştır, çünkü Yedi’den Kocakarı ona, karşı olsalardı bunun Eski Şehrin ejderha ateşi içinde yıkılması anlamına geldiğini göstermişti. Lord Hightower, dindar bir adamdı. Bütün ordularını Eski Şehir'e toplamıştır ve Aegon, Eski Şehrin güneyine doğru ilerlediğinde Aegon’un otoritesine teslim olmak için kapıları kendisi açmıştır. Yüce Septon sonrasında Aegon’u mesh etmiştir ve Westeros’un Kral’ı olarak kabul etti. Westeros’lular arasında geriye kalan muhalefetler yok edilmiştir.

Dorne ile Savaş

Aegon güney topraklarını elde etmek amacıyla bu saldırıya liderlik yapmıştır. Kızıl Dağlar üzerinden ordusunu geçirmiştir ama Dorneliler, Ateş Tarlası Savaşı’nda olanları ve Harren’in hatasını öğrenmişlerdi. Onlar ne kendi kalelerinde saklandılar ne de meydan savaşına girdiler. Ve sonunda Aegon, Dorne’yi bağımsız bir ulus kabul ederek geri çekilmiştir.

Kuzeyin Fethi

Torrhen Stark diz çökerken.

Kuzeydeki Kral, Torrhen Stark’ın liderliğinde kuzeylilerden oluşan bir ordu Nehir Toprakları’nın güneyine doğru ilerlemiştir ve Aegon askerlerini ve ejderhalarını toplayarak Üç Dişli Mızrak’ın, Kırmızı Çatal kıyısında onları karşılamaya gitmiştir. Torrhen, savaş sırasında Aegon ile çarpışmaya girmeye çalışmıştır ama Aegon’un devasa ejderhasını gören Torrhen, Aegon’un çılgınlığını fark etmiştir ve teslim olmak için önünde diz çökmüştür. Aegon, Torrhen’e Kışyarı’nın ve Kuzeyin Lordu unvanını vermiştir. Sonraki yıllarda, bu olayın olduğu yerde bir han yapıldı ve bu hana Diz Çöken Adamın Hanı denilmiştir.

Vadi’nin Fethi

Arryn Hanesi ve Vadi’nin Kralları, Aegon’un üstünlüğünü kabul etti. Ama buna sebep olan olaylar bilinmiyor.

Sonuç

Artık Yedi Krallığın altısı Aegon I Targaryen’in kontrolündeydi ve artık Fatih Aegon olarak biliniyordu. Kızıl Kale ve başkent olan Kral Toprakları kuracağını duyurmuştur ve burası Westeros’u yöneteceği bir merkez olmuştur. Targaryen’lere boyun eğmiş olanlara hatırlatsın diye Aegon ona karşı çıkmış olanların kılıçlarından “Demir Taht”ı yapmıştır.

Dorne, fethedilmemesiyle hatırlanmıştır ve Güneş Mızrak, Marteller’in egemenliği altına devlet olarak kabul edilmiştir. Aegon kendi bölgesinin daha da güçlendirilmesine hayatının geri kalanını adamıştır.