Çanlar Savaşı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Çanlar Savaşı
Sept, halkı uyarmak için şehrin çanlarını çaldı.
Ana Savaş Robert'ın İsyanı
Tarih 283FS
Yer Taşlı Sept, Nehir Toprakları
Sonuç İsyancı zaferi
Taraflar
İsyancılar Kraliyet ordusu.
Kumandanlar
Lord Eddard Stark
Lord Hoster Tully
Lord Robert Baratheon
Lord Jon Connington

Çanlar Savaşı, Robert'ın İsyanı sırasında, kraliyet güçleri ile isyancı güçler arasında, Nehir Toprakları'nın güneybatısında bulunan Taşlı Sept'te yapılan savaştır. İsmini savaş başladığında halkı uyarmak ve evde kalmalarını sağlamak için septte çalınan çanlardan almıştır. Kraliyet yanlıları sayıca üstün olmasına rağmen savaşı isyancı ordusu kazanmıştır.

Başlangıç

Nehir Toprakları ve Menzil arasındaki sınırın yakınlarında gerçekleşen Ashford Savaşı'nda Lord Randyll Tarly tarafından mağlup edildikten sonra Lord Robert Baratheon, arkadaşı Lord Eddard Stark ile buluşmak için yönünü kuzeye çevirdi. Robert'ın yaraları Taşlı Sept'teki arkadaşları tarafından sarıldı.

Şöhret arayışında olan Kral Eli Lord Jon Connington Taşlı Sept'i büyük bir kuvvetle işgal etti ve askerlerine Robert'ı bulmak için kanalizasyonlar da dahil şehrin her yerini aramalarını emretti. Jon karga kafeslerindeki adamlar için af ve ödüller vadetti, ancak Robert şehrin insanlarının da yardımıyla farklı yerlerde saklı kalmaya devam etti. Robert'ın son saklanma yeri, Robert'ın söylediğine göre Bella'nın annesini hamile bıraktığı Şeftali'ydi.

Savaş

Kraliyet yanlıları, Lord Eddard Stark ve Hoster Tully Taşlı Sept'e ulaştığı zaman bile Robert'ı bulamadılar. Şehrin septonları halkın evlerinde kalmalarını sağlamak için bronz ve gümüş çanlar çaldı. İsyancılar Taşlı Sept'in duvarlarına hücum etti ve Jon Connington'un ordusuna saldırdı. Buna, Jon'un ordusu sokaklarda, dar yollarda ve çatılarda savaşarak karşılık verdi. Jon, Hoster'ı yaraladı ve Lord Jon Arryn'in cesur kuzeni ve varisi Sör Denys Arryn'i bir baltayla öldürdü.

Çanlar çaldığında Robert Şeftali'den çıktı ve aralarında Prens Rhaegar Targaryen'ın arkadaşı ve eski yaveri Sör Myles Mooton'ın da bulunduğu altı kişiyi öldürdü. Harwin'e göre Robert ve Jon savaş alanında karşılaşmadı ancak, Jon'un hatırladığına göre, az daha Septin basamaklarında Robert tarafından öldürülüyordu. Jon savaşın kaybedildiğini anladı ve geri çekildi. Robert daha sonra Eddard'ın savaşı onun için kazandığını söylemiştir.

Sonrası

Çanlar Savaşı, Kral Aerys II TargaryenRobert'ın İsyanı'nı ciddiye almak zorunda bıraktı. Lord Jon Connington'un topraklarını isyancılarla başa çıkamadığı için elinden aldı ve Jon'u içki içe içe ölmesi için sürgüne yolladı. Yıllar sonra bile Jon mağlubiyetten sorumlu olmadığında ısrar eder. Kral Sör Jonothor Darry ve Sör Barristan Selmy'yi Taşlı Sept'e oradaki sadık kuvvetleri yeniden toparlamaları için gönderdi. Prens Rhaegar Targaryen Neşe Kulesi'nden geri döndü ve babasına Lord Tywin Lannister'dan yardım istemesi tavsiyesinde bulundu. Ancak Aerys Lordlar Qarlton Chelsted ve Rossart'a güvenmeyi seçti. Taşlı Sept'ten sağ çıkan ve Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda Rhaegar'ı öldüren Robert, Kral Toprakları'nın Yağmalanması sırasında ölen Aerys'ten sonra taç giydi.

Son Olaylar

Kılıçların Fırtınası

Taşlı Sept'e vardıklarında, Harwin, Arya Stark'a babası Lord Eddard Stark'ın Çanlar Savaşı'ndaki zaferini anlatır.

Ejderhaların Dansı

İçmekten ölmeyen ama Genç Griff'i gizlice eğitebilmesi için bu hikayenin yayılmasına izin veren Lord Jon Connington, hala Çanlar Savaşı'nın ve sonuçlarının acısını çekmektedir. Akbaba Tüneği'nin Alınması'ndan sonra sürgününün ilk yılında tanıştığı sürgün Sör Myles Toyne ile yaptığı konuşmada Jon Taşlı Sept'te yapılacak daha fazla bir şey olmadığını açıklar. Myles ise Lord Tywin Lannister'ın şehri yakıp Robert'ın İsyanı'na hızlı bir son getireceğini, Robert'ın ölümüyle de Eddard ve Lord Hoster Tully'nin affedileceğini söyleyerek cevap verir. Taşlı Sept'teki başarısızlığı hala aklındayken, Genç Griff'in, Jon'un eski arkadaşı Rhaegar'ın oğlu Prens Aegon Targaryen'ın muzaffer olmasını sağlamak istemektedir.

Alıntılar

Connington büyükbabanız Tully'yi ağır yaraladı ve Vadi'nin kıymetlisi Sör Denys Arryn'i öldürdü ama mücadelenin kaybedildiğini anladığında kalkanındaki grifinler kadar hızlı bir şekilde kaçtı. Daha sonra mücadeleye Çanlar Savaşı adı verildi. Robert her zaman bu zaferi onun değil babanızın kazandığını söylerdi.

- Harwin, Arya Stark'a.

Adım Çanlı. Mücadelenin ardından bana bu ismi vermişler. Bahse girerim ki senin çanlarını da çınlatabilirim.

- Çanlı, Gendry'ye.

Geçen gece, Griff rüyasında yine Taşlı Sept'i görmüştü. Yalnızdı, elinde bir kılıç vardı, evden eve koşuyordu, kapıları kırıyordu, merdivenleri koşarak tırmanıyordu, çatıdan çatıya atlıyordu, kulakları uzaktan gelen çan sesleriyle çınlıyordu, pes bronz uğultular ve seslerin çıldırtıcı ahenksizliği kafatasını dövüyordu.

Çanlar Savaşı'ndan bu yana on yedi yıl geçmişti ama çanların sesi hala Griff'in bağırsaklarını düğümlüyordu. Bazıları, diyarın, Prens Rhaegar'ın Üç Dişli Mızrak'ta Robert'ın savaş baltası tarafından devrildiği anda kaybedildiğini söyleyebilirdi ama akbaba, Taşlı Sept'te geyiği katletmiş olsaydı, Üç Dişli Mızrak Savaşı hiç yaşanmazdı. O gün çanlar hepimiz için çaldı. Aerys ve kraliçe için, Dorne'un Elia'sı ve onun küçük kızı için, Yedi Krallık'taki bütün dürüst adamlar ve kadınlar için. Ve benim gümüş prensim için.

- Jon Connington'un düşünceleri.

Robert'ı teke tek bir dövüşte öldürmenin şanını istedim. Robert benden kaçtı ve Üç Dişli Mızrak'ta Rhaegar'ı katletti.

- Jon Connington'un düşünceleri.