Çatlakpençe Noktası

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
 Çatlakpençe Noktası'nın haritadaki yeri
 Çatlakpençe Noktası'nın haritadaki yeri
Çatlakpençe Noktası
Çatlakpençe Noktası'nın haritadaki yeri

Çatlakpençe Noktası, Taç Toprakları'nın Dar Deniz'e çıkıntısı olan yarımadadır. Kuzeyde Yengeç Koyu, güneyde Karasu Koyu bulunur. Topraklar bataklık ve çam ağaçları ile doludur. Yarımadadanın soylu haneleri arasında Boggs Hanesi, Kahverengi Oyuk-Brune Hanesi, Dyre Mağarası-Brune Hanesi, Cave Hanesi, Fısıltılar'ın Crabb Hanesi, Hardy Hanesi ve Pyne Hanesi vardır. Uyku Kalesi ormanlık yarımadanın batısında bulunurken Ejderha Kayası güneyinde Pençe Adası ise batısında bulunur.

Halk

İnsan görünümlü yaratıklar Çatlakpençe'li halkın efsanevi yaratıklarıdır.

Çatlakpençe Noktası

Tarihi

Her bölgenin bir efendisi vardır ve hepsinin temel özelliği yabancılara olan güvensizlikleridir. Nüfusun çoğu İlk İnsanların soyundan gelir. Andallar Çatlakpençe Noktası'nı fethetmeye çalışırlar ancak bilgi eksikliği nedeniyle başarısız olurlar. Duskendale'ın Darklyn kralları Bakire Havuzu ve Pençe Adası'nın Celtigar'larına yaptıkları dayatmayı Çatlakpençe hanelerinede yapmaya kalkışsada bu hareket sonuçsuz kalır. Sonuç olarak Andallar kılıç yoluyla elde edemediklerini evlilik yoluyla elde ettiklerini öğrenirler.

Fatihlerin savaşları olmadan önce haneler arasındaiki tarafında kaybettği savaşlar olağan karşılanıyordu. Yerel soylu hanelerden gelen şampiyonlar Çatlakpençe'de barışı sağlamak için çabaladılar ancak ömürleri yetmedi. Bunların arasında Sör Clarence Crabb, Brune Kardeşler ve Lord Lucifer Hardy'de vardır.

Fetih Savaşı sırasında Çatlakpençe Noktası'nın liderleri Visenya Targaryen'e bağlılıklarını bildirirler. Barış içinde teslim olurlar çünkü doğrudan Targaryen'lere yemin etmişlerdir. Bölge o günden beri Targaryen müdavimi olarak bilinir.

Ejderhaların Dansı sırasında Crabb'lar ve Brune'lar Siyahlar'ın desteklediler ve Uyku Kalesi'ni geri almaya çalışan Lord Walys Mooton'u desteklediler. Yarımadanın sakinleri Lord Mooton'un başarısız girişimi sonrasında Sunfyre'yı öldürmek isterler. Sunfyre Ejderha Kayası'na gidene kadar karanlık mağaralarda ve çam ormanlarında korunur.

Çatlakpençe Noktası'nın lordlarının ve askerlerinin çoğu Üç Dişli Mızrak'ta Prens Rhaegar Targaryen'in yanında savaştı. Celtigar'lar bazen vergi toplamak için askerlerini gönderirler ancak sınırlı başarıları vardır.

Çatlakpençe'nin deniz manzarası

Son Olaylar

Kargaların Ziyafeti

Podrick Payne, Brienne Tarth ve Dick Crabb Fısıltılar'a ulaşmak için Çatlakpençe Noktası'ndan geçerler. Dick, yarımadanın tarihini, insanlarını ve eğlencelerini anlatır.

Alıntılar

Tüm iyi Ejderha adamları Çatlakpençe'nin kuzeyindedir.

Dick Crabb'dan Brienne Tarth'a