Çetinocak

Game Of Thrones Viki sitesinden
(Çetin Ocak sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Batıdiyar'da Çetinocak'ın yeri.

Çetinocak, Sur'un Kuzeyi'nde terkedilmiş bir yabanıl yerleşkesidir. Titreyen Deniz'in kıyılarında, Starrold Burnu'nunda bir tepe üzerindedir.

Hakkında

Çetinocak, korunaklı bir koyda bulunur ve büyük gemilerin yanaşabileceği doğal bir limanı vardır. Ormanlar ve taşlık alanlar oldukça fazladır. Suda, bol miktarda balık bulunur ve aynı şekilde deniz ayısı ve fok balıkları da çok fazla sayıdadır. Yerleşim yeri, çok geniş olan kıyının üzerinde kalır ve mağara girişleriyle doludur.

Günümüzde, insanlar için yerleşim yeri yoktur fakat mağaralar vardır. Gece Nöbetçileri tarafından bu mağaralara çığlık atan mağaralar denir.

Tarih

Aegon'un Fethi'nden yaklaşık üç yüz yıl önce Çetinocak, Sur'un Kuzeyi'nde bilinen yerleşim yeri olmaya yakın tek yerdi, ta ki cehennem orayı yutana dek. O gece, ne olduğu kestirilemeyen korkunç bir olay yaşanmış. Hikayelere göre, oranın yerlileri daha sonra ya yenmek üzere katledilmiş ya da köle olarak satılmıştır.

Çetinocak yerlilerinin evleri yakıldıktan sonra, oluşan alevler o kadar devasaymış ki, Çetinocak'ın epey güneyinde kalan Sur'da kara kardeşler güneşin kuzeyden doğduğunu sanmışlar. Sonrasında da küller, Titreyen Deniz'e ve Tekinsiz Orman'a yarım yıl boyunca yağmıştır.

Yolu oradan geçen tüccarlar; kabus gibi bir yıkıntıyı, yanmış ağaçları ve kemikleri, suların yutulmuş cesetlerle tıkalı olduğunu ve kan dondurucu çığlıkların mağara girişlerinde hâlâ yankılandığını bildirmişlerdir.

Bu olaylardan sonra, Çetinocak'dan uzak durulmuştur. Yabanıllar oraya tekrar yerleşim yeri kurmaya yanaşmamışlardır ve Gece Nöbetçileri'nin oralarda gezen korucuları, Çetinocak'ın devasa harabelerindeki gulyabaniler ve şeytanlar tarafından avlandığı ve kanın sağlıksız tadıyla hayaletlerinin yakıldığı söylenir.

Son Olaylar

Ejderhaların Dansı

Mole Ana, Stannis Baratheon ve Gece Nöbetçileri tarafından bozguna uğratıldıktan sonra, yabanıl ordusunu alıp Çetinocak'a gitmiştir. Mole Ana; daha önce lanetlendikleri bir yerde bir kurtuluşun olacağını ve bir geminin gelip kendilerini güneye götürecekleri konusunda vaaz vermiştir. Kara Kale'deki odasında, Melisandre, alevlerin içinde Çetinocak'ı görmüş olabilme ihtimali vardır; " Karanlık gökyüzünden kar taneleri süzülüyordu ve küller onları karşılamak için yerden yukarı yükseliyordu. Alevli oklar ahşap bir duvarın üzerinden kavisler çizerek gelirken ve ölü şeyler soğuğun içinde sessizce yürürken, gri ile beyazın birbirinin etrafında dönüyordu. Ölü şeyler muazzam bir uçurumun altındaydıi uçurumdaki yüzlerce mağaranın içinde ateşler yanıyordu. Sonra, imkansız surette soğuk bir rüzgar çıktı ve ortalığı beyaz sis bastı, ateşler birer birer söndü. Daha sonra geride kafatasları kaldı."

Lord Kumandan Jon Kar, on bir gemiyle birlikte Cotter Pyke'ı Çetinocak'a, yabanılları güneye getirmesi için, demir almaya, Kıyıdaki Doğugözcüsü'ne gönderdi. Birçok gemi, yolculuk sırasında çıkan fırtına yüzünden alabora oldu. Cotter, geriye kalan altı gemiyle birlikte Çetinocak'a geldiğinde, durum daha da vahimleşmişti. Yabanıllar kendi ölülerini yiyor ve muhtemelen de wightlar denizde ve ormanda cirit atıyordu. Köle tacirleri çoktan bazı yabanılları Braavos'a götürmüştü ve yabanıllar, Fırtınakargası 'nı zorla almaya çalışmışlar ve bu da Cotter'ın altı adamına mal olmuştu. Cotter, yardım istemek için, kara yoluyla(deniz artık yolculuk için oldukça tehlikeliydi) Jon'a kuzgun yolladı.

Braavos'da, Arya Stark Nazik Adam'a; Deniz Lordu'nun neden İyikalp 'i tutukladığını ve gemideki kölelerin, Çetinocak'daki yabanıllar olduğunu söylemiştir. Ayrıca, oranın harabe ve lanetli bir yer olduğunu da söylemiştir. Arya, Yaşlı Nan'ın Çetinocak hakkındaki hikayelerinden yola çıkarak bunları söylemiştir.

Alıntılar

" Söylenenlere göre, Çetinocak, kutsallıktan yoksun bir yer. Lanetli."
- Othell Yarwyck'den Jon Kar'a.