Çok Yüzlü Tanrı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Çok Yüzlü Tanrı ayrıca Çok Yüzlü olarak da bilinir. Yüzsüz Adamlar’ın inandığı bir tanrıdır. Yüzsüz Adamlar’ın kurucusu Valyria ve çeşitli köle nüfusu olan şehirlere gidip herkesin aynı ölüm tanrısına dua ettiğini sadece farklı cisimlendirmeleri olduğunu söyledi. Böylece Qohar’da Çok Yüzlü Tanrı, Kara Keçi (Black Goat) olarak, Yi Ti’de (Lion of Night) Gecenin Aslanı olarak ve Yedi İnancı’nda da Yabancı (Stranger) olarak çağırıldı.

İnanışa göre tek bir tanrı vardır fakat bir çok cisimlendirme yada “yüz” ile kendini gösterir ve Yüzsüz Adamlar’ın, Siyah ve Beyazın Hanesi’ne kendini yansıtır. Bir çok ölüm tanrısı farklı dinlerde mevcuttur ve bunlara Yedi İnancı’ndaki Yabancı’da dahildir.

İnanışlar

Çok Yüzlü Tanrı’ya tapanların “acı için ölüm merhametli bir sondur” gibi inanışları vardır. Bir bedel karşılığında birlikteki herhangi biri dünyaya ölüm hediye edecektir. Yani suikastçılık onların tanrısına bir ibadet şekli oluyor. Birliğin tapınağında, acı için bir son arayanlar siyah bir kaptan bir şey içerler ve bu onlara acısız bir ölüm verir.

Yüzsüz Adamlar, Çok Yüzlü Tanrı’ya hizmet için kendi kimliklerinden vazgeçerler, onlar sadece öldürmek için hedeflere suikast düzenlerler ve kendilerini “ölüm” hediyesine kendilerini layık görmezler.