Öküzağzı Savaşı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Öküzağzı Savaşı
Öküzağzı Savaşı.JPG
Ana Savaş Beş Kralın Savaşı
Tarih 299FS
Yer Öküzağzı, Batı Toprakları
Sonuç Stark zaferi
Taraflar
Stark ordusu Lannister ordusu
Kumandanlar
Kral Robb Stark
Sör Brynden Tully
Sör Stafford Lannister
Lord Roland Crakehall
Lord Antario Jast

Öküzağzı Savaşı, Beş Kralın Savaşı sırasındaki mücadelelerden birdir. Kral Robb Stark ve ordusu Sör Stafford Lannister'ı öldürerek ordusunu bozguna uğratmış ve dağıtmıştır.

Başlangıç

Kral Robb Stark Kamplar Savaşı ve Fısıltılı Orman'da kazandığı zaferlerin ardından Lannister'larla barış yapmayı reddeden Balon Greyjoy'a oğlu Theon Greyjoy'u elçi olarak gönderir, hedefi beraberce Batı Toprakları'nı karadan ve denizden istila etmektir. Elçi olarak Theon'u gönderen Robb Batı Toprakları'nda Sör Stafford Lannister komutasında bir Lannister ordusunun toplandığını öğrenir. Nehir Toprakları'nda ki ana Lannister ordusu ile toplanan yeni ordu iki cepheden Robb'un ordusuna saldıracaktı. Robb Stafford'un topladığı yeni acemi orduya karşı harekete geçer. Robb batıya yürüyüşe geçtiği sırada annesi Catelyn Tully'i Kral Renly Baratheon'la ittifak kurması için gönderir. Bu ittifakın yapılmasının amacı ise Renly öncelikli tehdit olarak Lord Tywin Lannister'a saldıracak ve onu Harrenhal'dan zorla çıkartacaktı.

Savaş

Robb sınırdaki güçlü kalelere saldırmadan Ulukurdu Bozrüzgar'ın gösterdiği, daha önce hiç kimse tarafından bilinmeyen patika bir yoldan Batı Toprakları'nı işgal eder. Stafford Lannis Limanı'na üç gün mesafede bulunan Öküzağzı Kasabası'nda deneyimsiz askerleri eğitiyordu. Kendi topraklarında güvende olduğunu düşünen Stafford nöbetçi askerler koymayı dahi düşünmez. Gece boyunca Robb Stafford'un atlarını koruyan askerlerini etkisiz hale getirmek için kendi askerlerini gönderir. Serbest kalan atlar Robb'un Ulukurdu Bozrüzgar'ın kokusunu duyduklarında çılgın gibi etrafa saldırırlar, çadırları ezerler ve askerler bu durumda kaçmaya başlarlar. Lannister askerlerinin etrafa kaçmasını fırsat bilen Robb kendi süvarilerini gönderir. Savaş Lannister'lar tarafından tam olarak bir hezimetti, eğitimsiz askerler çok fazla direniş göstermeden mağlup oldular.

Sör Stafford Lannister atına binmeye çalışırken Lord Rickard Karstark tarafından öldürülür. Lord Walder Frey'in en büyük oğlu ve varisi Sör Stevron Frey savaş sırasında küçük bir yara aldı ancak hemen öldü. Sör Lymond Vikary yaralanır, Lord Roland Crakehall, Martyn Lannister, Lord Antario Jast ve oğullarıyla beraber yüze yakın soylu Stark güçleri tarafından esir alındı.

Sonuç

Lannister ordularının kalıntılarını toparlayan Sör Stafford'un oğlu Sör Daven Lannister Lannis Limanı'na geri çekilir. Robb Stark ise Batı Toprakları'ndaki istilasına devam eder, Külizi'ni ele geçirir ve Sarpkaya'ya yürüyüşe geçerler. Galbart Glover ve Rickard Karstark kıyı boyunca baskınlar düzenler. Maege Mormont binlerce hayvanı ele geçirir ve sürüleri Nehir Toprakları'na götürür. Büyükjon Umber Derin Nunn, Castamere ve Pendric Tepeleri'ndeki atın madenlerini ele geçirir.

Lord Tywin Lannister Öküzağzı'ndaki mağlubiyeti duyduğunda, Stannis Baratheon Fırtına Burnu'nu kuşatmayı düşündüğünden güney cephesinin şimdilik güvenli olduğuna karar verir ve Robb'un batıdaki ordusuna karşı yürüyüşe geçer.

Kafiyeci Rymund adlı bir ozan bu zafer için Karanlıktaki Kurt adlı bir şarkı yaptı.