Ötekiler

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Dizide görülen bir Ak Yürüyen ve kılıcı.
Dizide görülen bir wight topluluğu.

Yabanıllar arasında "Ak Yürüyenler" olarak da bilinen Ötekiler, Sur'un kuzeyinde bulunmaktadır. Serideki olaylardan önce Ötekiler binlerce yıldır görülmemiştir. Bu ırk bütün seri boyunca sadece iki kez beden olarak karşımıza çıktı ve şuan için amaçlarının ne olduğu bilinmiyor.

Geçmişleri

Ayrıca bknz: Uzun Gece, ve Gece Nöbetçileri

Efsanelere göre; Ötekiler bir nesil süren kış ve karanlık olarak bilinen Uzun Gece ortasında ortaya çıktı. Sonunda yenik düştüler, Gece Nöbetçileri ve Sur onlara karşı bir savunma olarak kuruldu. Gece Kralı'nın bir Ak Yürüyen ile evlendiği çelişkisi ortaya çıktı ve kral yenildikten sonra Ötekiler bir daha ne duyuldu ne de görüldü ve Duvar'ın güneyinde çocukları korkutmak için anlatılan korkunç masallar olarak anlatılmaktan başka değer görmediler.

Ancak işin tuhafı, Lord Kumandan Jeor Mormont ile Tyrion Lannister'ın konuşması sırasında Doğugözcüsü yakınındaki sahilde bir balıkçı tarafından Ak Yürüyenler'den birisinin göründüğü muhabbeti biraz endişeyle bahsedildi. Balıkçıda Sur'un kuzeyindeki kıyıda mı yoksa güneyindeki kıyıda mı gördüğünü tam olarak söyleyemiyor olması tuhaftı. Böylelikle Ak Yürüyenler'in ortaya çıkışının bilinmesi böyle başlamış oldu.

Seride ise Ötekiler ilk kitabın giriş bölümünde Gece Nöbetçilerinden iki korucunun öldürülmesiyle göründü. Craster ise Ötekiler yüzünden erkek çocuklarından vazgeçti ve karıları bebeklerin Ak Yürüyen haline geldiği fikrini beyan etti fakat bu son bilgi henüz resmileşmiş değil.

Özellikleri

İlk olarak Taht Oyunları adlı ilk kitabın ön girişinde görünen Ötekiler, uzundular, süt kadar beyazdılar, hiçbir insan evladının sahip olmadığı kadar derin, buz gibi yakan mavi gözlere sahiptiler. Gece Kralı ile evlenen Ak Yürüyen benzer şekilde ay kadar beyaz ve gözleri mavi yıldızlar gibiydi. Yaşlı Dadı (Old Nan) onların yaşamdan nefret eden soğuk ölü şeyler olduğunu iddia ediyor fakat GRRM çizgi roman artisti Tommy Patterson'a yazdığı bir e-postada şöyle bahsediyordu bu yaratıklardan: 'Ötekiler ölü değil. Onlar güçlü, güzel, oh düşünüyorum, buzdan yapılan bir Sidhe (bir nevi kelt perisi), yaşamın farklı bir türü, insanlık dışı, zarif ve tehlikelidir.'

Bir zamanlar Orman'ın Çocukları'nın giydiği söylenen hareket ettikçe rengi değişen gizli bir işçilik içeren zırh giymektedirler. Kar üstünde hafifçe hareket eder ve geçtikleri yerde hiç iz bırakmazlar. Alaşımına insan evladının bildiği hiçbir metal karışmamış olan uzun kılıçlar kullanmaktadırlar. Ay ışığı altında canlı gibi olan yarı şeffaf, kenarından bakıldığında görünmeyecek kadar ince, kenarlarında belli belirsiz gerçek dışı mavi bir ışık barındıran kılıçlardır.

Dilleri bilinmemektedir ancak Eski Dil olduğu düşünülmektedir. İlk kitabın giriş bölümünde sesleri kış soğuğunda donmuş bir çatlama sesi gibi çıkıyordu deniyor ama bu sadece o andaki konuşma şeklini ve zaferi ifade ediyor olabilir. Yabanıllar, Ötekilerin ve onların wightlarının yaşamın kokusunu aldığını söylerler ya da canlıların sıcaklıklarını.

Eski hikayelere göre Ötekiler'in soğuk olduğunda mı geldiği yoksa onlar geldiğinde mi soğuğun geldiği belirsizdir. Güneş ışığından gizlenip geceleri ortaya çıkarlar ve yine bazı hikayelerde onların geceyi getirdiği söylenir.

Kendi gibi ölü olan ayılar, ulu kurtlar, mamutlar ve atlar gibi hayvanlara bindikleri söylenir. Samwell Tarly Mawney'in atını sürdüğü bir Öteki'yi görmüştü. Ayrıca Ötekiler'e tazı büyüklüğünde buz örümcekleri eşlik edebilir.Kitapta Samwell, bu Ak Yürüyen'i öldürüyor ama dizide öldürecek mi henüz bilemiyoruz. Dizide görünen at kitapta bahsedilen ata ayrıca benzemektedir.

Melisandre, Ötekiler'in Diğer Büyük diye bahsedilen tanrıya hizmet ettiğini düşünüyor, bu tanrı R'hllor dininde karanlığın, soğuğun ve ölümün tanrısıdır. Onun gerçek ismi asla konuşulmaz. Işığın Lordu R'hllor'un ebedi düşmanıdır.

Zayıflıkları

Ötekiler'in eski metinlerde kaydedilmiş birkaç zayıf noktası bulunuyor. İlki obsidiyan diğer bir deyişle ejderhacamı ya da "donmuş ateş". Ötekiler'i obsidiyan ile öldürdüğünüzde eti ve kemikleri ardında buz gibi bir su birikintisi bırakarak eriyip gider. Yine eski metinlerde başka bir zayıf noktaları daha kaydedilmiş o da ejderha çeliği, yani Valyrian Çeliği. Ayrıca Mance Rayder'in dediğine göre Sur da bulunan sihrin Ötekiler'in Yedi Krallığa geçmesine engel olmaktadır.

Wightlar

Wightlar, Ötekiler tarafından yaşama döndürülen ölü adamlardır. Ötekiler ile olan savaşlarda ölen adamlar yakılmalıdır yoksa ölüleri köle olmak üzere tekrar diriltilir.

Görünüşleri ve Zayıflıkları

Wightların görünümü tamamen yaşama döndürüldükleri zaman ki cesetlerine bağlıdır. Bazıları canlı gibiyken, bazıları çürüme süreci durdurulmuş olmasına rağmen çürümüş gibidir. Gözlerinin parlak bir maviye dönmesi, ellerinin ve ayaklarının siyahlaşması şişmesi ve kan toplamış olmasıyla hepsi kolayca tanınabilir. Kanın sıcaklığı onları çeker ve aşırı şaşırtıcı bir güçle saldırırlar. Wightların bazıları eski anılarını koruyabilir. Lord Kumandan Jeor Mormont'u uykusunda öldürmeye çalışan wightın kimi öldürmeye çalıştığı ortadaydı açıkçası.

Ölü olmak, wightların hiç acı çekmedikleri ve aldıkları yaralara aldırışsız bir şekilde dövüşmeye devam etmeleri demektir. Tek parçayken durdurulabilir olmalarına rağmen kollarını ve bacaklarını bedeninden ayırsanız bile hareket etmeye devam ederler. Wightlar yok edildiği zaman gözlerinden mavilikte gider. Kolay bir şekilde yanarlar ve alevleri doğru bir şekilde ayarlarsanız hızlı bir şekilde bu yaratıkları öldürebilirsiniz. Sur'a getirilen cesetlerin wight olarak canlanmasına rağmen Sur'u geçip geçemeyecekleri henüz bilinmiyor.

Bilinen Wightlar

Seri boyunca wight haline dönüştürülmüş bireysel karakter listesi;

TV Serisinde

Genellikle romanlarda Ötekiler ismiyle bilinen bu yaratıklar TV dizisinin pilot senaryosunun ilk taslağında bu isimle bilinirdi. Daha sonra "Ak Yürüyenler" olarak tekrar adlandırılmışlardır. Yapımcıların isim değişikliği hakkında doğrudan bir yorumu yok. Dizinin hayranları Lost dizisinde bulunan "Ötekiler" grubuyla benzerlik taşıdığı için ismin değiştirildiğini düşünüyor. Ayrıca seride anlatılan Ötekiler/Ak Yürüyenler'in vahşi yüz hatlarının koyu gölgeler gibi görünmesi nedeniyle kitaplarda anlatılana göre çok farklı bir görünüme sahip oldukları düşünülüyordu taa ki ikinci sezon finaline kadar.