Özgür Halk

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Yabanıllar olarakta bilinen Özgür Halk

Özgür halk, Sur'un Ötesi'nde yaşayan insan ırkıdır. Surun güneyinde daha çok Yabanıllar olarak bilinir. Yüzlerce özgür halk kendi içinde kabilelere, birliklere, köylere bölünmüştür. Bazıları oldukça kültürlü olabiliyorken bazıları da vahşi ve düşmanca olabiliyor. Özgür Halk insanları kendilerini krallara ve lordlara diz çökenlerden farklı görür. Özgür Halk, onları özgürlükten eksik “diz çökenler” olarak ve Yedi Krallık’ta ki insanlarda Özgür Halk’ı kuralsız, tecavüzcü, hırsız olarak görür ve onlara “Yabanıllar” der.


Kültür

Sur, Özgür Halk’ı Westeros’un geri kalanından ayırır. Westeros’un geri kalanından ayrı oldukları için, özgür insanlar, özgür şehirler, özgür soylular, krallar ve kuralları olarak yaşamaya devam etmişlerdir fakat bu onların seçimleri değildir. Tanrıların dünyayı insanlar paylaşsın diye yarattığına ve kralların, taçlarıyla ve çelikten kılıçlarıyla çaldığına inanırlar. Onların toplumunda birçok kavim ve kabile, köylere yayılmışlardır. Tanınan bazı şefleri diğerleri ile sürekli savaş halindedir.

Çoğu Özgür Halk’ta teknolojik gelişmeler pek görülmez. Bazılarının medeniyet olarak azda olsa gelişmesine rağmen sert topraklarda yaşayan sert insanlardır tıpkı Kuzeyin çok uzağında olan Thenn insanları gibi ya da Özgür Halk insanlarına en yakın yer olan Çetin Ocak insanları gibi. Yabanıllar arasında kendi yüzünü mavi, mor ve yeşile boyayanlarda vardır.

Yabanıllarda çok az kural vardır ve Özgür Halk’ın kendi topraklarında mülkiyet hakları vardır. Evliliğe çok az ilgileri vardır. Özgür Halk’lar İlk İnsanları örnek alırlar. Sur'un ötesinde birçok dil olmasına rağmen İlk İnsanlar’ın dili olan Eski Dili daha çok kullanılır. Özgür Halk’ta sözlerini tutan adamlar değerlidir.

Özgür Halk insanları, onları Sur'un Ötesinde tutan Gece Nöbetçileri ve taç takanlardan nefret ettikleri kadar Kuzeylilerden nefret etmezler. Yabanıllar, Gece Nöbetçileri’ne hiç acımaz ve onların yeminlerinin kırılabildiğini kanıtlamak için uğraşırlar. Nedense, iki grup arasında birlik çok nadir görülür. Mesela, eğer nöbetçilerden biri kaybolursa Özgür Halk’ın yardımıyla bulunur ve bunun karşılığı olarak Nöbetçileri, Özgür Halk’ın çocuklarını alıp onları Gece Nöbetçileri’nden biri haline getirmez.

Gelenekler

Özgür Halk’ın bağımsızlık ruhuna uygun olarak, kadınlar birliklerdeki ordularda hoş karşılanır ve erkeklerin yanında savaşır. Böyle kadınlar mızrak karıları (spearwives) olarak çağırılır ve her biri savaş taktiklerini öğrenip, erkekler kadar vahşileşir.

Evliliklerde, erkekler güçlü kadınlar ister, öyle ki böyle kadınlar evlerden ya da birlikten kaçırılır. Kadınlar ise her türlü kavgayla başa çıkabilen bir erkek bekler. İnanışa göre doğru erkek güçlü birliklerden kadını kaçıracaktır. Erkekler başka kabilelerdeki kişilerin kızlarını kaçırabilir ama asla karılarını kaçıramaz. Kadınlar, babaları yada kardeşleriyle evlenebilir ve hasta ve zayıf doğan çocuklar lanetli kabul edilir. Ne zaman Kızıl Gezgin, Aykız’ın içinde olursa erkek için kadını kaçırmanın en uygun zamanı olarak kabul edilir. Özünde erkek gücü ve kararlılığının yanı sıra bir kadınında bağımsız savunma yeteneği gibi özveri isteyen bu evlilik tarzı, Westeros’un idealize saray aşkından daha zor gözükebilir. Ayrıca 2 yaşından önce bir çocuğa isim koymak kötü şans olarak görürlür çünkü Sur'un Ötesinde ki sert ortamda çocuklar daha zor hayatta kalır.

Akıncılar

Yabanıl bir akıncı.

Özgür Halk, Sur'a tırmanmak için kenevirden dokuma büyük merdivenler, esnek ince yünlü kumaştan çivili tuhaf çizmeler, demir, bronz ya da sıklıkla pürüzlü kemik, küçük taş başlı çekiç, demirden, kemikten ya da boynuzlardan yapılmış kazıklar ve üzerine bağlanmış dişler olan buzdan baltalar kullanırlar.

On yıllar içinde, Gece Nöbetçileri’nin zayıflamasıyla, Özgür Halk, Sura tırmanmaktan ya da Mühürlü Körfez’i küçük teknelerde kürek çekerek geçmekten çok daha kolay olan bir yol buldular. Akıncılar, Suru balık ve elma çalmak için geçmiyorlar. Onlar kılıç, balta, baharatlar, ipekler, kürkler, her türlü para, takılar ve bulabildikleri mücevherler, yaz aylarında şarap fıçıları, kışın sığır etleri ve kadınları çalıp/kaçırıp Sur'un Ötesine gidiyorlar.

Donanım

Silahlanmış bir yabanıl.

Özgür halk dövmek için demir çıkarmaz. Sur'un Kuzeyinde çok az demirci ve çok az maden ocağı vardır. Sadece ölü koruculardan topladıkları az ve parça parça metalden giysileri vardır. Yabanılların çoğu haşlanmış deri ya da dikilmiş koyun derisi giyer ve üzerine deri gerilmiş sade kalkanlar taşırlar. Giysilerine çizdikleri figürlere kemikler, kafatasları, yılanlar, ayı pençeleri, şeytani yüzler ve kesilmiş kafalar örnek verilebilir.

Thenn halkının, Özgür Halk’a göre daha çok silah ve giysileri vardır. Bronzdan miğferleri, baltaları, kısa mızrakları, bronz disklerle dikilmiş giysileri ve haşlanmış siyah derinin üzerine işlenmiş kabartmalı kalkanları vardır.

Özgür Halk’ın atları vardır fakat çok azdır.

Son Olaylar

Özgür Halk kabileleri, Sur'un Ötesindeki Kral Mance Rayder altında birleşmiştir. Eski bir Gece Nöbetçileri adamıdır ve Sur’dan kaçmış ve yeminli kardeşlerine ihanet etmiştir. Mance, Özgür Halk’ı kendi çevresinde toplamış ve Ak Gezenler’den kaçmak için Surun güneyine hareket ettirmiştir.

Sur'a ulaştıktan sonra, Kara Kale’ye saldırı girişimde bulunmuş ve Gece Nöbetçileri ve Stannis Baratheon’un ordusunun aniden gelmesi ile sonraları Kara Kale Savaşı olarak bilinen savaşta yenilgiye uğramışlardır. Bir sürü savaşan adamın kaybolmasına rağmen geri kalan büyük bir kısım Tormund Devfelaketi etrafında toplanmıştır. Sonunda Gece Nöbetçileri’nden Lord Kumandan Jon Kar tarafından Özgür Halk’ın Suru geçip Lütuf’a yerleşmelerine izin verilmiştir.

Önemli Yabanıllar

Ünlü savaş liderleri Sur'un Ötesindeki Kral

Diğerleri

 • Craster, Surun yanında bir kalesi vardır. Lord Kumandan Jeor Mormont ile İlk İnsanların Yumruğu Savaşı'nın ardından korucular tarafından öldürülmüştür.
 • Dalla, Mance Rayder'ın eşi. Kara Kale Savaşı'nda doğum yaparken öldü.
 • Harma, Köpekkafası olarakda çağırılırdı, en kötü şöhretli akıncıdır. Kara Kale Savaşı sırasında öldürüldü.
 • Kemik Lordu, bazı kişiler tarafından "Çıngıraklı" olarak alaya alınırdı, kemikten bir zırh giyen sadist biriydi. Kara Kale Savaşı'nın ardından tutsak alındı.
 • Orell, Derideğiştiren ve akıncıydı. Jon Kar tarafından kartalına büründüğünde öldürülmüştür. Bu yüzden bilincinin bir kısmı kartalda yaşamak zorunda kalmıştır.
 • Osha, Özgür Halk'tan bir kadın, Sur'un Kuzeyinde Stark Hanesi tarafından esir alınmıştır. Hizmet karşılığında ölümden kurtuldu. Daha sonraları Rickon Stark'ın yol arkadaşı ve muhafızı olmuştur.
 • Styr, Thenn Magnarı, Özgür Savaşı kabilesindekiThennlere liderlik yapıyordu. Kara Kale Savaşı'nda öldürüldü.
 • Tormund,Devfelaketi olarak ve birçok şey olarakda bilinir.
 • Val, Dalla'nın kızkardeşi. Kara Kale Savaşından sonra hapsedilmiştir. Güzelliği yüzünden "Yabanıl Prenses" olarak bilinirç
 • Varamyr "Altıderi", 3 kurt, 1 kar ayası ve 1 gölge kedisi olan minyon tipli bir vargtır.[[Orell]in ölümünün ardından, Varamyr onun kartalının kontrolünü kendine almıştır ve Kara Kale Savaşında keşif yapmak için kullanmıştır. Melisandre, kartalı öldürdüğünde içinde olan Varamyr'in delirmesine sebep olmuştur.
 • Ygritte, Jon Kar'ın turuncu saçlı aşığı. Kara Kale Savaşı'nda öldürüşmüştür.
 • Weeper, "Ağlayan Adam" olarakta bilinir, rezil bir akıncıdır.