Üçüncü Blackfyre İsyanı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Üçüncü Blackfyre İsyanı
Blackfyre İsyanları'nın bir parçası
Marc Simonetti Bittersteel golden company.jpg Aegor Nehir Altın Grup'a öncülük ediyor. Art by Marc Simonetti
Tarih 219FS
Yer Westeros
Sonuç Haegon Blackfyre öldü.
Savaş Tarafları
1. Demir Taht
2. Altın Grup
Blackfyre Hanesi

Üçüncü Blackfyre İsyanı Kral Aerys I Targaryen'ın saltanatının son yıllarında çıkan bir savaştır.

İsyan

219FS'da, Sör Aegor Nehir, bilinen adıyla Acıçelik, Daemon Blackfyre'ın dördüncü oğlu Haegon Blackfyre'ı tahta geçirmek için yeni bir istila planı yaptı. Bu istila hükmederken detaylardan nefret eden Kral Aerys I Targaryen'ın saltanatının son yıllarında gerçekleşti. Diğer bir yandan kralın kardeşi Prens Maekar Targaryen savaşta liderliğini gösterdi. Maekar'ın oğlu Prens Aerion Targaryen ve Aegon Targaryen da tıpkı babası gibi savaşta rol almıştır.

Üçüncü Blackfyre İsyanı sırasında Aegor Nehir ve Brynden Nehir, nam-ı diğer Kanlıkuzgun'un ikinci düelloları gerçekleşmiştir. Son savaşta İsyancı Haegon Blackfyre kılıcını bırakarak teslim oldu buna rağmen haince bir şekilde öldürüldü.

Sonuç

Acıçelik yakalandı ve Kral Toprakları'ndaki Kızıl Kale'nin zindanlarına götürüldü. Aerion ve Kanlıkuzgun kralı Aegor'u öldürme konusunda ikna etmeye çalıştılar. Acıçelik vatan hainliğinden suçlu bulunduğunda kral Acıçelik'in hayatını bağışlayarak onu Sur'a yollama kararı aldı. Sarayda hala Aegor'a sadık casus Blackfyre destekçileri vardı. Aegor Kuzey'e giderken gemisi adamları tarafından durdurulur ve tekrar Altın Grup'un başına geçer. Aynı yılın sonunda Aegor, Haegon Blackfyre'ın oğlu Daemon III BlackfyreTyrosh'da kral ilan eder.