Üç Dişli Mızrak Azam Lordu

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Üç Dişli Mızrak Azam Lordu, Yedi Krallık içinde Nehir Toprakları'nı yöneten büyük haneye Demir Taht tarafından verilen unvandır. Unvan bölgenin büyük nehri olan Üç Dişli Mızrak'tan gelmiştir.

Tarihi

Fetih Savaşı'nda Harrenhal'da Demir Adalar ve Nehir Kralı Harren Hoare'nin ölmesinden sonra Fatih Aegon Nehirova Lordu Edmyn Tully'e Nehir Toprakları'nı vermiş ve onu Üç Dişli Mızrak Azam Lordu ilan etmiştir.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Kral Renly Baratheon'un öldürülmesinden sonra Petyr ve Tyrion Lannister, Stannis Baratheon'a bağlılık bildirmeyen Fırtına Toprakları ordusu ve Tyrell Hanesi'nin kontrolündeki Menzil ordusu ile ittifak yapmak için komplo kurarlar. Petyr anlaşma için Acı Köprü'ye gider, Kral Joffrey Baratheon ve Margaery Tyrell arasında evlilik anlaşması yoluyla Lannister-Tyrell ittifakını sağlar. Lord Tywin Lannister ittifak sayesinde Tyrell kuvvetleriyle Kral'ın Şehri'ne döner. Müttefik Lannister-Tyrell orduları Karasu Savaşı'nın son saatlerinde Stannis'e arkadan saldırır, Petyr Stannis'in askerlerini korkutmak amacıyla Kral Renly'nin zırhını Garlan Tyrell'ın giymesi fikrini düşünmüştür.

Savaştan sonra, Üç Dişli Mızrak Kralı Robb Stark'ın tarafında olan Tully Hanesi yerine Demir Taht tarafından Petyr'ye Üç Dişli Mızrak Azam Lordu unvanı verilir ve hanesi Nehir Toprakları'nı yöneten büyük hane ilan edilir. Ayrıca hala Robb adına Lord Roose Bolton tarafından sahip olunan Harrenhal Petyr'e verilir ve Harrenhal Lordu ilan edilir. Gerçi Petyr kaleye ayak basmayı düşünmez, unvan ile savaşın parçaladığı Nehir Toprakları üzerinde kontrol sağlar ve önemli ölçüde rütbesini yükseltir.

Bilinen Üç Dişli Mızrak Azam Lordları

Alıntılar

Sadık Petyr Baelish'e krallığa ve diyara olan hizmetlerinden dolayı Meclis tarafından Kral'ın lütfu istendi. Lord Petyr Baelish'e gelirleri ve topraklarıyla Harrenhal kalesi verildiği bildirilmiş ve bundan böyle kendisi Üç Dişli Mızrak Azam Lordu ilan edilmiştir. Petyr Baelish'e hak ettiği saygıyı bugünden zamanın sonuna kadar Üç Dişli Mızrak'ın tüm lordları gösterecek ve bundan oğulları ile torunlarıda yararlanacaktır.

Kevan Lannister'ın sarayda yaptığı konuşmada

Sansa düşündü, Üç Dişli Mızrak Azam Lordu'nun yanı sıra Harrenhal Lordu. Bunun onu neden bu kadar sevindirdiğini anlamadı; bu Simyacı Hallyne'ne verilen unvan kadar boştu.

Sansa Stark'ın düşünceleri