Üç Dişli Mızrak Kralı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Üç Dişli Mızrak yada Nehir ve Tepelerin Kralı, Fetih Savaşı öncesinde Nehir Toprakları'nda çeşitli nehir kralları tarafından kullanılan unvanlardan biridir. Unvan krallıktaki sayısız nehirere atıfta bulunarak söylenir bunlardan birkaçı Üç Dişli Mızrak'ın kolları ve Karasu Nehri'dir. Nehir Toprakları ile Batı Toprakları arasındaki tepeler tarihsel nehir kralları tarafından hak iddia edildiği için unvanın içinde yer alsada Kaya Krallığı tarafından bu reddedilmiştir.

Tarihi

Fisher, Blackwood, Bracken ve Mudd Hanesi'de dahil olmak üzere sayısız İlk İnsan hanesi nehir kralı olarak hüküm sürdüler. Mudd'lar Boğaz ile Üç Dişli Mızrak'da Andal İstilası'ndan önce bin yıl boyunca kral olarak hüküm sürdüler.

Andallar'ın kendi aralarında Nehir Toprakları'nı ayırmasının ardından birçok küçük lord kendisini nehir kralı olarak adlandırır, bunlardan en başarılı olanları Justman ve Teague Haneleri'dir. Hook'lar eski nehir krallarındandır ancak İlk İnsan veya Andallar'dan hangisi oldukları bilinmemektedir. Teague'ler yerli nehir krallarının sonuncuydu sonunda Altı Kralın Savaşı'nda yok oldular. Nehir Toprakları'na ise Fırtına Kralları olan Durrendon Hanesi ile Demir Adalar ve Nehir Kralı olan Hoare Hanesi arasında bölündü.

Fetih Savaşı sırasında, Fatih Aegon Yedi Krallık içinde Nehir Toprakları'nın büyük hanesine Üç Dişli Mızrak Azam Lordu unvanı verildi.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Nehir lordları Nehirova'da Robb Stark'ı kral ilan eden sancaktarlar arasındaydılar.

Kralların Çarpışması

Genç Kurt Robb Stark Batı Toprakları içindeki mücadeleler sonrasında Nehirova'nın büyük salonunda sancaktarlarını topladığında Büyükjon Umber "Kuzey Kralı" olarak seslendiğinde nehir lordları cevap olarak "Üç Dişli Mızrak Kralı" diyerek bağırırlar.

Robb sancaktarı olan Frey'ler ve Bolton'lar tarafından İkizler'de Kızıl Düğün sırasında ihanet edilerek öldürüldüğünde varisini hiçbir zaman açıklayamamıştır.

Ejderhaların Dansı

Direnen son nehir lordu Tytos Blackwood isteksizce Demir Taht'a sadakat yemini eder. Böylece Üç Dişli Mızrak Kralı unvanı boşta kalır.

Yeminli Haneler

Bilinen Krallar