Üç Dişli Mızrak Savaşı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Üç Dişli Mızrak Savaşı
Konum 4, Taraflar: Baratheon. Stark. Tyrell. Lannister. Targaryen.
Ana Savaş Robert'ın İsyanı
Tarih 283 FS
Yer Üç Dişli Mızrak
Sonuç Kesin isyancı zaferi
Taraflar
İsyancılar Kraliyet yanlıları
Kumandanlar
Lord Robert Baratheon
Lord Eddard Stark
Lord Jon Arryn
Lord Hoster Tully
Prens Rhaegar Targaryen

Prens Lewyn Martell† Sör Barristan Selmy

Sör Jonothor Darry

Üç Dişli Mızrak Savaşı, Robert'ın İsyanı'nın nihai sonucunu belirledi. Savaş isyancılar ve kraliyet yanlıları arasında tarafların Yakut Geçidi olarak da bildiği Üç Dişli Mızrak'ta gerçekleşti. Savaş isyancıların zaferi ile sonuçlandı.

Arka Plan

Lord Jon Connington'ın Çanlar Savaşı'nda yenilmesinden sonra Kral Aerys II Targaryen isyanın, belki de Daemon Blackfyre'dan bu yana Targaryen Hanesi için büyük bir tehdit olduğunun farkına varır. Lord Robert Baratheon, Jon Arryn ve Eddard Stark'ın Hoster Tully'nin kızlarıyla evlendiği Nehirova'daki Taşlı Sept'den ayrılır. Robert Üç Dişli Mızrak'ta geçirdiği zaman boyunca tahttaki iddiasını ilan eder, Arryn, Stark, Baratheon ve isyancılara ev sahipliği yapan Tullyleri birleştirir.

Aerys II'in varisi, Veliaht Prens Rhaegar Targaryen kraliyet ordusunun kumandanı olmak için Dorne'dan döner. Kral Aerys görgüsüzce Martelllere Prenses Elia'nın onun gücü olduğunu hatırlatır ve Elia'nın amcası Prens Lewyn Martell'i Dornelu adamlara kumandanlık edip Kral Yolu'na getirmesi ve Üç Dişli Mızrak'a giden Rhaegar'ın ordusuna yolda katılması için Kral Muhafızlığı'na sevk eder. Aynı zamanda [[Kral Muhafızları[['ndan Sör Barristan Selmy ve Sör Jonothor Darry, Lord Connington'un dağınık ordusunu toplamaya giderler. Bunlara ek olarak Rhaegar babasını eski Kral Eli Tywin Lannister'dan yardım istemeye ikna eder.

Mace Tyrell ve Paxter Redwyne'ın yönetimindeki kraliyete sadık lordlar, Redwyne Donanması ve Menzil'in çoğu askeri Fırtına Burnu Kuşatması'ndadır. Ancak Mace'in ordusunun bir kısmı Rhaegar'ın ordusuna katılır.

Ordular

İsyancı Ordusu

Kraliyet Ordusu

Savaş

Justin Sweet'in Buz ve Ateşin Dünyası'ndaki Üç Dişli Mızrak Savaşı tasviri

Savaş, Rhaegar geçitten geçmeye çalışırken Yakut Geçidi olarak da bilinen bir Üç Dişli Mızrak geçidinde gerçekleşir. Robert Baratheon savaş boyunca kumandanlık yapmak için gürleyen sesini kullanır.

Prens Lewyn Martell kumandasındaki Dornelu Adamlar, Robert'ın sol kanadı için tehdit oluşturur. Sör Lyn Corbray babasının kılıcı Leydi Forlorn'u kaldırır ve bir saldırıya öncülük ederek Dornelu adamların gücünü kırar. Hücum sırasında Lyn zaten yaralı olan Lewyn'i öldürür.

Savaşın bir başka yerinde, Sör Barristan Selmy birkaç adamı öldürür ve Lord Jason Mallister, Rhaegar Targaryen'ın üç sancaktarını katleder.

Birçok iyi lord ve şövalyenin hayatını kaybetmesine rağmen savaşın sonucu Robert ve Rhaegar'ın bir akarsuda at üstünde teke tek çarpışmasıyla belirlenir. Robert nihayetinde Rhaegar'ın göğsünü bir savaş çekici darbesi ile ezer. Darbe o kadar güçlüdür ki Rhaegar'ın zırhındaki yakut süslemeler parçalanarak nehire dökülür. Yakut Geçidi ismini buradan alır. Lideri olmayan kraliyet ordusu dağılır ve Kralın Şehri'ne geri çekilir

Barristan, Robert'a getirilmeden ölümün eşiğindedir. Roose Bolton tarafından öldürülmesine karar verilmesine rağmen Robert, Barristan'ın canını bağışlar ve kendi üstadını yaralarına bakması için gönderir. Lord Wyman Manderly, savaş süresince hayatını kurtardığı için Sör Bartimus'a Kurtların İni'ni bağışlar. Mors Umber'ın üç oğlu da Üç Dişli Mızrak'ta öldürülür ve Lord Grandison savaştan bir sene sonra savaştan kalma yaraları yüzünden ölür.

Sonuç

Savaş, isyanın sonucunda büyük rol oynayan bir çarpışmadır. Walder Frey savaşın bitmesinden sonra gelir. Lord Tully o gündeen beri kendisine "Geç Kalan Lord Frey" der ve sadakatini sorgular. Kral Toprakları Prens Rhaegar'ın ölümünü öğrendiğinde Kral Aerys II Targaryen hamile olan Kraliçe Rhaella'yı Prens Viserys ile birlikte Ejderha Kayası'na gönderir. Aerys, Prens Lewyn Martell'in Üç Dişli Mızrak'ta kendisine ihanet ettiğini sanmasından sonra Elia Martell ve çocuklarını Dorne Prensi Doran Martell'e karşı tehdit olarak Kızıl Kale'de tutar.

Geride kalan son önemli krallık ordusu da Fırtına Burnu Kuşatması'nda aldığı toprakları bırakınca Kral Toprakları'nın yolları isyancılara açılır. İsyancılar ayrıca Tywin Lannister'ın Kral Toprakları'na gitmekte olduğunu öğrenir. Lord Robert Baratheon savaşta yaralar almıştır. Bu yüzden Lord Eddard Stark, Robert'ın öncülerine başkente giden Kral Yolu'nda Lannisterlardan önce ulaşabilmek için önderlik eder. Ancak şehre önce Tywin ulaşır ve Yüce Üstat Pycelle Deli Kral'ı sonrasında Kral Toprakları'nın Yağmalanması'na sebep olacak şekilde kapıları açması konusunda ikna eder. Robert, Aerys'in yerine Demir Taht'a oturur.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Rhaegar Targaryen'in kardeşi Daenerys, Qarth'ta Ölmeyenlerin Evi'nde iken ölmekte olan prensin dizlerinin üzerinde suya devrilirken bir kadının ismini fısıldadığının görüşüne tanık olur.

Kılıçların Fırtınası

Daenerys Targaryen rüyasında Üç Dişli Mızrak'ta Rhaegar olduğunu, bir ejderhanın üstünde uçtuğunu ve Gaspçı'nın buzdan zırhlar giyen ordusunu Ejderha Alevi ile yaktığını görür.

Alıntılar

Savaş Lord Robert ve Prens Rhaegar hakkında çığlık attı, ve tanrıların iradesine göre ya da şans eseri ya da tasarım gereği akarsunun sığlıklarında bir araya geldiler. İki şövalye tüm açıklamalara göre kurtuluşları üzerine cesurca savaştılar. Bütün suçlarına rağmen Prens Rhaegar korkak biri değildi.

- Üstat Yandel'in yazıları

Eddard: Üç Dişli Mızrak'ı hatırlıyor musunuz, majesteleri ?
Robert: Tacımı orda kazandım. Nasıl unutabilirim ?

- Eddard Stark ve Robert I Baratheon

Eddard: Üç Dişli Mızrak'ta Lyanna'nın intikamını aldın.
Robert: Bu onu geri getirmedi. Lanet olası tanrılar. Bana verdikleri büyük bir zaferdi. Bir taç...

- Eddard Stark ve Robert I Baratheon

Üç Dişli Mızrak'ı geçme zamanı

- Daenerys Targaryen'in Astaporun Düşüşü'nden önceki düşünceleri

Robert Üç Dişli Mızrak'taki turnuvayı kazandı. Prens Rhaegar Targaryen'i devirdi ve beni Aşk ve Güzellik Kraliçesi ilan etti.

- Cersei Lannister, Margaery Tyrell'e

[Kategori: Nehir Toprakları]]