Üstat Cressen

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Üstatlar.png
Cressen
Üstatlar.png
Üstat.jpg
Karakter Bilgisi
Unvan Üstat
Doğum FS 219
Ölüm FS 298Ejderha Kayası
Kitap(lar) Kralların Çarpışması (POV)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Şöleni (Bahsedildi)

Oyuncu Oliver Ford Davies
TV Sezon 2

Üstat Cressen,Ejderha Kayası'nın üstadı,Stannis Baratheon'un güvendiği danışmanlarından biri.

Görünüm

Cressen,neredeyse seksen yaşında yaşlı bir adamdır,kalçası kırık olduğu için zorlukla yürümektedir,elleri ve yüzü kırışıklıklarla kaplıdır.

Geçmiş

Lord Steffon Baratheon ve karısı boğularak öldüğü zaman,Cressen Fırtına Burnu'nun üstadıydı.Baratheon çocuklarının büyümesine şahit oldu.En sevdiği çocuk Stannis'ti,çünkü Stannis diğer kardeşlerinin sahip olduğu çekiçiliğe sahip değildi.Cressen,Stannis'e hiç sahip olamadığı oğlu gibi davranırdı.Fırtına Burnu Kuşatması sırasında da Stannis'e askeri konularda tavsiyeler verdi. Robert Ejderha Kayası'nı Stannis'e verdiği zaman,Cressen'de onunla birlikte gitti ve Stannis'e üstat olarak sadakatle hizmet verdi. Beş Kralın Savaşı başlamadan önce,Cressen yanına Pylos adında bir çocuk aldı ve onu ilerde kendisinin yerine geçip üstat olması için eğitmeye başladı.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Stannis,kendisini kral ettikten sonra bu haberi duyurmaları için ulaklar görevlendirdi,fakat kendisine fazla yandaş bulamadı,Sadece Ejderha Kayası onun yanında yer aldı.Fırtına Burnu'nun lordları,Stannis'in küçük kardeşi Renly Baratheon'u desteklediler. Cressen Stannis'e güçlerini Stark'lar ve Arryn'lerle birleştirmesini tavsiye etti.Fakat Stannis,Robb Stark'ın tahtta haksız yere hak iddia eden bir hain olduğunu söyledi ve bunu reddetti.Bu sırada,Melisandre,Stannis'in kraliçesi Selyse Florent'e Renly'nin yakında öleceğini söyledi ve Selyse'de kocasını bu düşüncelerle doldurmaya başladı. Cressen,Selyse'nin Renly'i öldürtmekten bahsettiğini düşündü ve Stannis bu tavsiyeyi dinleyince şok oldu.Bu planlarından dolayı Melisandre'yi suçladı ve onu öldürmeye çalıştı. Bir ziyafet gecesinde,Melisandre'nin şarabına zehir attı ve Melisandre bunu hissederek,Cressen’e şarabı dökmesini tavsiye etti,fakat Cressen ısrar etti.Melisandre şarabın tamamına yakınını içti ve ölmedi,fakat Cressen birkaç yudum içti ve hemen öldü.