Üstatlar

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara


Üstat zincirleri
Üstatlar diyarla görevlidir

Üstatlar, Hisar adında bir okulda eğitim gören; bilgeler, şifacılar, mektupçular ve bilim adamlarından oluşan bir organizasyondur. Hightower Hanesi, Hisar’ın kurulmasında büyük bir rol oynamıştır ve organizasyona olan desteklerini halen sürdürmektedir. Westeros soylularına danışmanlık rolü oynadıkları için, üstatlar, Simyacılar Loncası’nın yerini almıştır. Bazen ‘’akıl şövalyesi’’ olarak da çağrılırlar.

Hisar

Hisar, Eski Şehir’de bulunan devasa bir binadır ve tüm üstatların evi olarak görülmektedir. Çırak olarak alındıkları günden itibaren, üstatlık derecesine geçmek için eğitim görürler. Hisar’ın girişinde yeşil mermerden sfenksler bulunmaktadır.

Organizasyon

Üstatlar bilgeler, bilim adamları, soylulara danışman ve bazen de din adı altında büyü araştıran kişilerdir. Erkekler herhangi bir yaşta üstatlık eğitimi görebilir; kadınların, eğitim görmesine ve organizasyona girmesine izin verilmemektedir. Bazen, Westeros’ta ki bazı soylu aileler, en genç oğullarını Hisar’a gönderebilir. Piçler de Hisar’da eğitim görebilir ve bir üstat olabilir. Üstatların da, Gece Nöbeti’nin kardeşleri gibi, tüm diyara hizmet ettikleri kabul edilmektedir ve bu yüzden teoride politik ittifaklar kuramazlar. Eğitimi tamamlandıktan sonra, üstat bir kaleye veya başka bir yerleşime gönderilir ve o yerleşkedeki insanlara bir hoca, şifacı, danışman olarak her türlü durumda sadık kalır. Zincirini alan bir üstat, soyadından vazgeçer ve artık sadece, unvanı ve ismiyle çağrılmaya başlanır. Alışkınlıklarından, bazı üstatlar eski ittifaklarını ve sadakatlerini unutmaz.

Yüce Üstat

Yüce Üstat, organizasyonda önemli bir yere sahiptir ve kralın temsilcilerindendir. Ancak, meclisin toplanmasıyla görevden alınabilirler. Küçük Konsey’de bir yere sahiptir ve krala danışmanlık rolü oynamaktadır. Yüce Üstatlar, yüksek mevkilerini göstermesi için, birçok tane iç içe geçmiş farklı metallerden halkalar giymektedirler ancak bunlar gerçek öğrenimlerini yansıtmayabilir. Zincirlerine mücevherler işlenmektedir.

Pycelle, kırk yılı aşkın süredir görevde bulunmaktadır ancak bu diyara olan sadakatinden değil, Lannister Hanesi'ne olan sadakatinden dolayıdır. İlerleyen yaşı nedeniyle artık yavaşlamıştır ve birçok konsey toplantısına katılmamaktadır. Pycelle, Tyrion Lannister tarafından Kızıl Kale’nin hücrelerine atılmıştır ancak, Hisar’ın evvelden Tyrell Hanesi'nden olan Üstat Gormon’ı yollaması ihtimaline karşı Tywin Lannister tarafından tekrar göreve alınmıştır. Hücreye kapatılmasından sonra Cersei tarafından yetersiz olarak görülmüştür, ancak tüm bu saray entrikalarından nefret eden Pycelle, Kral Tommen I’ı ve Cersei’nin, Yüce Serçe tarafından tutuklanmasının ardından konseyi kontrol etmeyi başarmıştır ve Kevan Lannister’a kral naipliğini önermiştir. Cersei’nin yaptığı hataları düzeltmeye çalıştıkları için, Pycelle ve Kevan Lannister, eski Fısıltıların Efendisi, Varys tarafından öldürülmüştür.

Aliüstat

Herhangi bir dalda ‘’usta’’ olmuş kişilere, o dalı belirten metallerden yapılma; maske, asa veya yüzük ve Aliüstat unvanı verilir. Aliüstatlar, tarikatın önemli kişileridir ve Konsey’de oturma hakları vardır. Hisar’ı yöneten Konsey’dir ve bu konsey aynı zamanda Yüce Üstat’ı belirlemektedir. Konsey’in tüm toplantıları dışardan gizli bir şekilde ve sadece Hisar’ın kapalı kapıları ardında gerçekleşmektedir. Sihirbaz Marwyn, tarikatın, en önemli gizem ve sihir araştırmacısıdır. Tuhaf uğraşları ve huysuz davranışları nedeniyle Hisar’dakiler tarafından dışlanmıştır.

Kahya

Kahya, genelde başüstatlar arasından seçilmektedir. Her yıl yeni bir tanesi seçilir. Kahya, Hisar’ın yönetimiyle görevlendirilir. Çoğu aliüstat bu görevi, onları gerçek işlerinden uzaklaştıran, nankör bir görev olarak görmektedir.

Gelenek ve Kültür

Üstatlar, Hisar’da ki eğitimlerine birer çırak olarak başlarlar. Eğitimlerine başladıkları ve belli bir alanda uzmanlık sağladıklarında sınavlardan geçerler, yetenek ve bilgilerini göstermesi için o alanın temsil ettiği metalden yapılma halkayla ödüllendirilirler. Bir halkaya sahip öğrenciler, tam bir halkaya sahip olana dek kalfa olarak kalırlar; farklı ve geniş alanlarda eğitim görmeleri ve boyunlarını dolayacak bir zincir yapmaya yetecek kadar halkaya sahip oldukları zaman üstat unvanını almaya layık görülürler. Bir kalfa, yeminini etmeden bir gece önce mahzende nöbet tutmak zorundadır. Yanına bir fener, meşale ya da lamba almasına izin verilmez. Siyah bir Cam mum ile nöbet tutar. Mumu yakamazsa tüm geceyi karanlıkta geçirir. Bazı söylentiler üstatların çok fazla güce sahip olduğunu ve bunu sergilediklerinde hüküm süreceklerini söylemektedir. Başüstat Marwyn, Targaryen Hanedanı’nın ejderhalarının ölümünde rol oynayıp, oynamadıklarından şüphelenmektedir. Bazıları çoğu üstadın büyüye karşı olduğunu ve bunun Westeros’u etkilediğini düşünmektedir.

Zincir

Savaşçılık zanaatındaki demir zincirler

Zincirler, üstatların kendilerine değil, Westeros’a hizmet ettiklerini göstermektedir. Zincir halkası bir çok farklı metalden meydana gelmektedir. Bu zincirlerin hepsi insanların bildiği metallerden dövülmüştür, ancak neredeyse hiç kimse tüm zincirleri giymemiştir. Üstatlar zincirlerini asla çıkarmamaktadır, hatta uyurken bile. Yarı resmi kaynaklara göre, aynı metalin birçok halkasını dövdürmek mümkündür.

Bu metaller;

 • Siyah demir (Kuzgunculuk)
 • Pirinç
 • Bronz (Astronomi)
 • Bakır (Tarih)
 • Beyaz altın
 • Sarı altın (Ekonomi)
 • Demir (Savaşçılık)
 • Kurşun
 • Kalay
 • Platin
 • Kırmızı altın
 • Gümüş (Tıp ve şifa)
 • Çelik
 • Valyria Çeliği (Sihir ve gizemcilik) – Sadece yüz kişiden biri, Valyria çeliği döver; sihir öğrenimi birçok üstat tarafından küçük görülmektedir.

Gelenekler ve Rivayetler

Üstatlar genellikle kuzgunlar aracılığıyla haberleşir. Bir üstadın en basit görevlerinden birisi kuzgunları gözetmektir. Özel bir tür olan beyaz kuzgunlar, daha büyük ve zekidirler ve Hisar tarafından sadece önemli haberleri taşıması için kullanılırlar. Üstatlar aynı zamanda mevsimleri gözlemlemektedir. Mevsimler değiştiği zaman, tüm diyara haber verilmesi için beyaz kuzgunlar kullanılır. Astronomi ile ilgilenen üstatlar, genellikle gökyüzünü izlerler ve takımyıldızlarını gözlerler. Beş Kralın Savaşı sırasında görünen, kırmızı kuyrukluyıldızı ilk fark edenler arasında üstatlar bulunmaktadır.

Bilinen Üyeleri

Başüstat

Üstat

(yaşayan varlıklarlar üzerinde işkence ve deney)

 • Kalfa ‘’ Tembel’’ Leo Tyrell
 • Kalfa Robert Frey
 • Çırak Samwell Tarly, Gece Nöbeti'nin bir kardeşi. Üstat Aemon'ın öğrencisi.
 • Çırak {Pate}, Aliüstat Walgrave'in yardımcısı, Simyacı tarafından öldürüldü. Bazıları Simyacı'nın Jaqen H'ghar olduğunu ve Pate'i öldürdükten sonra kimliğini aldığını düşünmektedir.

Tarihi Üyeleri