İkinci Blackfyre İsyanı

Game Of Thrones Viki sitesinden
(İkinci Blackfyre Savaşı sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
İkinci Blackfyre Savaşı
Tarih FS 211
Yer Beyaz Duvarlar
Sonuç İsyan başarısız oldu, planlar ortaya çıktı ve Kanlıkuzgun bunu durdurdu.


Taraflar
Lord Gormon Peake, Lord Ambrose Butterwell, Daemon II Blackfyre, Ser Tommard Heddle, Lord Alyn Cockshaw
Kayıplar
Lord Gormon Peake
Lord Alyn Cockshaw
Daemon II Blackfyre (esir)

İkinci Blackfyre İsyanı FS 211'de olmuştur. İsyan, Sör Kemancı John olarak bilinen kötü şövalyenin Daemon II Blackfyre olduğunun açığa çıktığı yer olan Beyaz Duvarlar Turnuvası'ndan sonra Beyaz Duvarlar'da başlamıştır.

Turnuva

Lord Ambrose Butterwell'in Lord Frey'in kızıyla evliliği Kanlıkuzgun'un yönetimine karşı çıkanların bir araya gelerek Blackfyre İsyanı sırasında Blackfyre Hanesi'nin tarafında olan bazı kişiler tarafından yararlanılmıştır. Asıl isyanda Kara Ejderha için savaşanların çoğu rehin olarak çocuklarını almıştır, ama çoğu Büyük Bahar Salgını sırasında ölmüştü ve birkez daha komplo kurmaları için fırsatları olmuştur. Başlıca örgütleyen Sör Tommard Heddle ve Lord Gormon Peake, Lord Butterwell'i turnuva kazananının ödül için değerli ejderha yumurtasına ismini koymasına ikna etmiştir ve Daemon'ın kazanması için turnuvayı hileyle yönetmişlerdir. Komplo, Sör Uzun Duncan ve turnuva süvarileriyle Sör Glendon Çiçek'ın cesaretinin müdahelesi sayesinde engellenmiştir. Ejderha yumurtası çalınmıştır ve Sör Glendon'ın hırsız olduğu söylenerek hapise atılmıştır. Ancak Sör Duncan, Sör Tommard Heddle'ı tek çarpışmada öldürmüş ve Sör Glendon'ın eyerinde bulunan sözde yumurtanın aslında boyalı bir taş olduğunu ve gerçek yumurtanın kayıplığını sürdürdüğünü açığa çıkarmıştır. Daemon kime inanacağına emin olamamıştır ve böylece mızrakla yargılamayı emretmiştir. Sör Glendon ilk geçişinde Daemon'ı atsız bırakmıştır.

İsyan

Haberler kale çevresine yayılır ve Lord Kanlıkuzgun'un Kral Muhafızları üçlüsü, Kuzgun'un Dişleri ve güçlerine katılan, aralarında Hayford Hanesi, Blackwood Hanesi ve Lothston Hanesi haneleri çarpışmak için yola çıkmıştır. Daemon ölümüne savaşmaları için kale içindeki adamlarını çağırmıştır ama savaşan adamlar tarafından gülüp geçilmiştir. Daemon daha sonra marşa çıkmıştır ve teke tek çarpışma önermiştir, Lord Kanlıkuzgun tarafından hemen esir alınmış ve İkinci İsyan sona ermiştir.

Kanlıkuzgun Daemon II Blackfyre'ı esir alıyor. - by Marc Simonetti ©

İsyan Sonrası

Lord Butterwell'e servetinin sadece onda biri verilmiştir ve Beyazsur kalesi tahtını kaybeder. Sör Tommard Heddle, Sör Uzun Duncan'ın ellerinde ölür ve Lord Gormon Peake isyandaki rolü yüzünden idam edilir. Diğerleri de isyanda bulundukları için idam edilmiştir. Daemon Blackfyre'ın oğullarından birini hak sahibi olarak isimlendirmek için Blackfyre kılıcını Daemon'a vermeyi reddeden Acıçelik'i önlemek için Daemon tutsak olaak alınmıştır.

Alıntılar

Birinci Blackfyre İsyanı Kızıl Çimen Savaşı'nda şan ve kan ile sonlandı. İkinci Blackfyre İsyanı ise hüzünle bitti.

Sör Uzun Duncan'ın düşünceleri

Düğüne Katılan Lordlar