İkinci Oğullar

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
İkinci Oğullar
Second Sons flag.png
Sancak Kırık bir kılıç
Şimdiki Kumandan(lar) Ben Plumm

İkinci Oğullar, Özgür Şehirlerde kurulmuş paralı asker grubudur. Yunkai’de Daenerys Targaryen ve güçleriyle buluşup 500 askeri içeren bir anlaşma yapmışlardır. Sancakları kırılmış kılıçtır.


Kampları pejmürde çadırlarla çevrelenmiştir. Bir aşçı çadırı bulunur. Esmer Ben Plumm’ın çadırındaki boyalar yıllar boyu güneşe ve yağmura maruz kaldığı için yer yer solmuş ve çatlamıştı. Çadırın içinde kamp aletleri ve bir de masa vardı. Yerler yarım düzine parça kumaştan yapılmış eski mi eski kilimlerle kaplıydı. Bunun yanı sıra içeride mızraklar ve baltalı kargılar da bulunuyordu.


Tarih

İkinci Oğullar özgür grupların içinde en eskilerdendir. Harika ünleriyle nam salmış Altın Mürettabat’tan hoşlanmazlar ama onlar kadar ünlü zaferlere imza atmışlardır. 400 yıl önce İkinci Oğullar, Parlayan Sancaklar birliğiyle beraber Qohor’un savunmasını yapmışlardır. Valyria’nın düşüşünden beri ilk defa doğuya girmeye teşebbüs eden Dothrak Khalasarına karşı savaşmıştır. Aynı zamanda bir muharebede yenilginin acısını çekmişlerdir. Bu savaş daha sonra Qohor’lu 3 Bin (Three Thousand of Qohor) tarafından kazanılmıştır.

Şeytani ünü Westeros’ta bile bilinen Mero’nun emri altında, en az Cesur Yoldaşlık (Brave Companions) kadar kötü hale geldiler. Zamanla Mero’un ünü, Özgür Şehirlerde hiç kimsenin onla iş yapmayacak hale gelmesine kadar düştü. Daenerys şehre doğru kuvvetleriyle geldiğinde İkinci Oğullar’ın Yunkai’de olma sebebi budur. Şehirlerin Mücadelesi’nde savaşmışlardır.

Gelenek

Birliğe hizmet eden herkesin ismi, ne zaman birliğe katıldıkları, nerede savaştıkları, ne kadar süre hizmet verdikleri ve ölüm sebepleri bir kitaba yazılır. İkinci Oğullar 4. kitaptadır. Bu kitap demir menteşeli ve deri kaplıdır. Üzerinde yemek yenecek kadar büyüktür. Ağır tahtaların içindeki isimler ve zamanlar, yüz yıldan fazla bir zamandır yazılmaktadır. Birliğin geleneğine göre kırmızı mürekkep kullanılır. Bir zamanlar birliğe katılan insanlar kendi kanlarıyla isimlerini yazarlardı ancak bu gelenek kanın silinmesiyle geçerliliğini kaybetmiştir. Şu an için, Tyrion ve Jorah Mormont’a göre, birlik 514 üyeye sahiptir. Kitabın içinde çok ünlü isimler de yer alır. Hatta bir kısmı da 7 Krallıktandır.


Soylu Üyeler

 • Aegor Rivers, "Keskin çelik", Altın Mürettebat’ı kurmadan önce bir yıl hizmet etti.
 • Roderik Stark, Gezgin Kurt.
 • Oberyn Martell, Dorne’un Kızıl Yılanı, bir yıl hizmet etti.

Tyrion Lannister'ın İkinci Oğullara Olan Borcu

Tyrion’un İkinci Oğullardan biri olmak için Esmer Ben Plumm’la yaptığı görüşmenin bir kısmı, onlara borçlanacağını içeriyordu. İkinci Oğullar’ın kitabını imzalamadan önce Tyrion’a imzalaması için 50-60 kadar senet verildi. Tyrion 10 İkinci Oğullar’dan 1’inin senet imzaladığını fark etti. Tybero "Hokkacı" Istarion ona tüy kalem ve Eski Volantis’ten mürekkep getirdi. Tyrion her bir notu Lannister Hanesi’nden Tyrion olarak imzaladı ve tozları silkeleyen Hokkacı’ya verdi. [4]

Senetler:

 • Saray görevlilerine: Parşömeni getirene 100 ejderha altını vaat edildiği not edilmiş.

Biraz daha altta, saray görevlilerin notundaki miktar daha da artıyor. Tyrion notu taşıyana1000 ejderha altını söz veriyor. Son 3 not şu kişilerin adına yazılmış:

 • Kurnaz Kasporio’ya: kaliteli parşömene yazılmış, 10,000 ejderha altını vaat ediyor.
 • Tybero Istarion’a: kaliteli parşömene yazılmış, 10,000 ejderha altını vaat ediyor.
 • Esmer Ben Plumm’a: kuzu derisi parşömene yazılmış olarak, 100.000 ejderha altını, bereketli topraklarda 50 hide (ölçü birimi) arazi, kale ve lordluk vaat ediyor.

Senetleri imzaladıktan sonra, Esmer Benn Tyrion’a şimdi sıranın onu kendilerinden biri yapmaya ve İkinci Oğullar’ın kitabına yazılmak için bir mürekkep hokkası bulmasına geldiğini söyler. Tyrion geleneksel yollarla- kanla- imzalamayı tercih etse de kırmızı mürekkeple dolu hokkayla kitap gelir. Tyrion hokkacı adama Lannisterların gelenekleri sevdiğini söyler ve bıçağını ödünç ister.

Parmağını keser ve bir damla kanı tüy kaleme sürer. Sonra da adını çarpıcı bir el yazısıyla Casterly Kayası Lordu, Lannister Hanesi’nden Tyrion olarak, Sör Jorah Mormont’un gösterişsiz imzasının altına yazar. Hokkacı daha sonra kitabı çevirir ve bir tutam iyi kumu silkeler. [4] Tyrion’un İkinci Oğullar’a olan borcu karşılığında istediği şeyi düşünür:

Bırakın beni diz çöktürdüğünü ve düzdüğünü düşünmeye devam etsin. Ben de bu ejderha parşömenleriyle kılıç almaya devam edeyim. Eğer Westeros’a doğuştan gelen hakkını almaya giderse, sözünü tutmak adına Casterly Kayası’nın tüm altınına sahip oluruz. Sözünü tutmazsa, eh o zaman ölür ya da yeni kardeşleri parşömenlerle ona kıçlarını sildirirler.

Silahlar

İkinci Oğullar demircisi Çekiç, çırağı da Çivi’dir. İkinci Oğullar zırhlarını altı büyük çadırın içinde, kamplarının merkezinin yakınlarında tutarlar. İstiflenmiş deri ve esnek ağaçtan yapılmış çatının altında, vagon yatakları eskimiş zırh ve silahlarla bir yığın oluşturmuştur. Demirin çoğu kaliteli değildir; eski ve kullanışlı olmamasının yanı sıra bir de çentiklerle, kurumuş kan ve pasla kaplı, çatlamış ve kırılmıştır. Sör Jorah Mormont’a göre, bu silahların arasında çelikten yapılmışlar da olabilir ancak hiçbiri iyi değil. Yine de kılıcı durdurmaya yeter. Vagonların içindeki zırhlardan birkaçı askerlerin öldükleri zaman üzerlerinde olanlardan, bazıları da zayıf oğlanlara göre yapılmış durumdadır.

Sör Jorah Mormont kendini baştan ayağa örgütün çeliğiyle kuşatmıştır. Bacaklarındaki zırhlar birbiriyle uyumsuzdur ve boynundaki zırh paslanmıştır. Bileklerinde ise gümüş çiçek kakmalı zengin ve gösterişli bilekliği vardır. Sağ elinde ıstakoz çeliğinden yapılmış bir eldiven, sol elinde ise parmaksız, paslı bir eldiven giyer. Kaslı göğüs uçlarında bir çift demir yüzük vardır. Büyük miğferine koç boynuzları takılmıştır. Boynuzlardan biri kırıktır.

Tyrion ve Penny zırh almaya geldiklerinde paslanmış demirde yapılmış yarım bir miğfer, büyük bir miğfer, bir yay, bir sabah yıldızı, bir savaş çekici, çivili bir topuz ve yarım düzine uzun kılıç bulurlar. Tyrion kendine küçük bir kılıç bulur. Bu kılıç üçgen köşeli, çelik bir kılıcın parçasıdır ve bir kısmı da paslıdır. Kamasının uyacağı deriden bir kılıf ve ağaç parçası bulur. Penny’nin seçtiği uzun kılıcın çentikli ve ucuz çelikten olduğunu fark eder. Güveler yemiş gibi duran, deliklerle kaplı, demirden örgü bir zırhı alır. İkinci Oğullar’ın çelikleri Yeşil Çatal Savaşı’nda gördüklerinden de kötüdür.

Saygın Üyeler

Kaptan- General

 • {Mero}, daha çok Titan’ın piçi olarak tanınır. Azat edilmiş adamların Daenerys Targaryen’ı suikast girişimleri sırasında öldürülmüştür.
 • Ben Plumm, Esmer Ben olarak da bilinir, kaptan ve komutandır.
 • Kasporio, Kurnaz Kasporio olarak tanınır, ikinci kumandandır.

Üyeler

 • Tybero Istarion, daha çok Hokkacı olarak bilinir, veznedar.
 • Çekiç, demirci.
 • Çivi, Çekiç’in yardımcısı
 • Snatch, görevli
 • Uhlan, görevli
 • Kem, genç kılıç adamı
 • Bokkoko, baltacı
 • Sör Jorah Mormont, kılıç adamı
 • Tyrion Lannister, Hokkacı’nın yardımcısı, (Penny: Tyrion’a bağlı kız, İkinci Oğullar’ın kitabını imzalamaz.)

Önceki Olaylar

Kılıçların Fırtınası

İkinci Oğullar, Daenerys Targaryen tehdidine karşı kendilerini savunması için Yunkai tarafından tutulmuştur. Daenerys’in ordusuyla savunma kanadının sol çizgisinde karşılaşırlar. Titan’ın piçi olarak bilinen Mero tarafından yönetilirler. Mero barış görüşmesi yapmak için Daenerys’le buluşmaya ve onunla bir vagon şarap karşılığında tarafını değiştireceği ya da savaşı bırakacağını teklif etmek için içki içmeye karar verir. Şarapla adamlarının yanına geri döner. Adamları o gece sarhoş olur. Daenerys bu sırada ordusunu saldırıya geçirir. İkinci Oğullar gönderilir ve Mero yakalanmadan önce kaçar.

Kılıç adamı Esmer Ben Plumm yeni kumandan olarak başa geçer. Daha sonra Daenerys Targaryen’ın ordusuna katılırlar.


Ejderhalarla Dans

Daenerys Meereen’in Yunkai tarafından işgaline önlem almak için onları güneye göndermiştir. Bununla beraber, Esmer Ben Plumm Daenerys ‘in ejderhalarını kontrol edemediğini ve Yunkai’ye karşı kullanamadığını öğrenince kendi birliğini Yunkai’ye gönderir.

Sözler

Ben de ailemin ikinci oğluyum. Bu birlik benim kaderim.

- Tyrion