İlk İnsanlar

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
İlk İnsanların ağaçları yakışı.

İlk İnsanlar,insanların Westeros'a ilk ayak bastıklarını düşündükleri kişilerdir. İlk İnsanların etkisi hala Westeros'ta kendini göstermektedir,özelliklede Kuzey'de.

Tarih

Aegon'un karaya ayak basışından yaklaşık 12,000 yıl önce, İlk İnsanlar, İlk Kral önderliğinde Dorne'nin Kolu adlı kıtaları birbirine bağlayan bir köprüden Essos'tan Westeros'a geçmiştir. Yerleştikleri bu yeni topraklarda ki Ormanın Çocukları'nın tanrılarına ait olan yürek ağaçlarını kesip yaktılar.Bu hareketleri Ormanın Çocukları ve İlk İnsanlar arasında savaşa sebep oldu.

Ormanın Çocukları'nın güçlü büyülerine ve Dorne'nin kolunu parçalamalarına rağmen İlk İnsanlar daha büyük,daha güçlü ve daha fazla teknolojik avantaja sahipti. Savaş, İlk İnsanlar'ın lehine gidiyordu taki iki tarafta bir barış antlaşmasına karar verene kadar. Yüzler Adası'na "Anlaşma"ya çağırdılar. İlk İnsanlar, Westeros'taki ormanları Ormanın Çocukları'na verdi ve bir daha yürek ağaçlarını kesmeyeceklerine dair söz verdiler. Ve bunun karşılığında da Westeros'un geri kalanını aldılar.

Anlaşmanın başladığı 4000 yıl boyunca iki halk arasında ki dostluk devam etti. İlk İnsanlar, Ormanın Çocukları'nın ibadetleri için yerleşkeler yaptı. Ötekiler(ak yürüyenler), Westeros'un en kuzeyinden saldırmaya başladığında, İlk İnsanlar ve Ormanın Çocukları birlik olup Şafak Savaşı katıldı. Azor Ahai adlı efsanevi kahramanı çağırıp onun liderliğinde Işık Getiren dedikleri ateşten bir kılıcı Ötekilere karşı birlik olarak kullanmak istediklerini söylediler. Ötekiler geri püskürtüldükten sonra onları orada tutmak için Gece Nöbetçileri oluşturuldu.

Aegon'un karaya ayak basışından yaklaşık 6000 yıl önce, Andallar Westeros'u işgal etmeye başladı. Bir kaç yüzyıl boyunca İlk İnsanlar ve Andallar kıtanın kontrolü için savaştı.Sonunda, Kış Kralları Moat Cailin'in Yakası'nı kullanarak onları durdurken Andallar kıtanın güney yarısını işgal etti.Onların bir çok kültürü binlerce yıl içinde yok olsada ,Kuzey'in insanları İlk İnsanlar ruhunu korumaya devam etmiştir. Ayrıca duvarın yapımından sorumlu olmuşlardır.

Kültür

İlk İnsanlar, Eski Dili konuşuyorlardı. Sert ve tınlama gibi konuşulan bu dil hala bazı yabaniler ve devler tarafından konuşuluyordur. Eski Dil'de isimler kısa, basit ve tanımlayıcı olma eğilimindedir. Sembollerle yazılan bu dil, taşlara metallere oyulmuş fakat zaman içinde anlamları kaybolmuştur.

İlk İnsanlar bronzdan kılıç ve geniş, deri kaplamalı kalkanlar kullanırdı. Savaşta ata binerlerdi. Tepe yerlerde yaşar ve konukseverlik kurallarına uyarlardı. Konaklarda misafirlerden tuz ve ekmek beklenirdi ve misafirler yiyilen yemekleri koruma altına alırlardı. Anlaşmazlıklarda kan fiyatı ele alınırdı hatta çok büyük cinayetlerde bile. Eğer bir adam suçları için idam edilecekse, adamın elinde bir bıçak ile kendisini öldürmesi beklenirdi.