İlk İnsanların Yumruğu Savaşı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
İlk İnsanların Yumruğu Savaşı
İlkinsanlarınyumruğu.jpg
Tarih FS 299
Yer İlk İnsanların Yumruğu
Sonuç Ötekiler'in zaferi
Savaş Tarafları
Gece NöbetçileriÖtekiler
Önemli Kumandanlar
Lord Kumandan Jeor MormontBilinmiyor
Güçler
300 adamYüzlerce
Kayıplar
Önemli bir rakam
Thoren Smallwood
Ottyn Wythers
Bilinmiyor

İlk İnsanlar'ın Yumruğu savaşı Sur'un ötesinde Ötekiler ve Gece Nöbetçileri arasında gerçekleşen dönemin ilk savaşlarından biridir ve Gece Nöbetçileri önemli kayıplar vererek, İlk İnsanların Yumruğundan geri çekilmek zorunda kalmıştırlar.

Öncesi

Lord Kumandan Jeor Mormont, Sur'un ötesine 300 Kara Kardeşle birlikte sefere çıkmıştı. 200 Kara Kale'den geri kalanları Gölge Kule'den olan bu adamlar, Benjen Stark'ı aramak Mance Rayder ve Yabanılları hakkında bilgi toplamak için bir keşif ekibi olmuşlardı.

Daha sonra,Lord Kumandan Mormont üs olarak antik çember kale İlk İnsanların Yumruğu'nu seçti.Etrafı araştırması ve bilgi toplaması için dışarıya keşif grupları gönderdi.

Yumruktayken Lord Mormont,Sur yapılacak herhangi bir yürüyüşü durdurmak ve gerekirse çemberkaleyi savunmak için kampın çevresine kazıklar çaktırdı ve hendekler kazdırdı,nehir boyunca gözcüler yerleştirdi.

Savaş

Jeor Mormont, Mance Rayder ve yabanıl halk hakkında bilgi toplamak için dağılan keşif ekiplerin dönmesi beklenmekteydi. Gözcüler yüzlerce Wight tarafından saldırıya uğradı. Normal sıradan okların, onların üzerinde hiç bir etkisi yoktu, Yaşlı Ayı kardeşlere ateşli ok kullanmalarını emretti, oklarının uçlarını yaktılar ve alevli okları Wight'lara fırlattılar. Bu taktik onları yavaşlatıyordu ama durdurmuyordu. Gözcüler hızla istila edildiler.Ama Mormont ve yaklaşık 50 kişi yumruktan kaçmayı başardı.

Sonrası

Gece Gözcüleri'nin büyük bir oranı aşılmaz güç karşısında duramadı ve öldürüldü. Jeor Mormont önderliğinde sağ kalan Kara Kardeşler, Craster Kalesi'ne doğru merhametsiz bir yürüyüş yapmak zorunda kaldılar.

Alıntılar

Sam...beni uyandırır mısın lütfen? Korkunç bir kabus görüyorum.

Efkarlı Edd,savaşın ortasında Samwell Tarly'e söyler.