İstidacı Lordlar

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

İstidacı Lordlar, Jon Arryn'in eşi Lysa Arryn'in ölümünden sonra, altı lord olarak; Yohn Royce, Anya Waynwood, Gilwood Hunter, Horton Redfort, Benedar Belmore, Symond Templeton bir araya Royce Hanesi - Taşyazı'da toplanmış ve bir antlaşma imzalamıştı. Antlaşma Lord Robert'ı, Vadi'yi ve birbirlerini savunacaklarına dair yemin ettikleriydi. Bildirileri Lord Savunucu Petyr Baelish'den bahsetmiyordu ama "haksız yönetimin" ve "sahte dostlar ile şeytani danışmanların" ortadan kalkması gerektiğini söylüyordu. Bildiri Kartal Yuvası'na gönderildiği gibi Kral Toprakları'na da gönderilmiştir. İstida kelimesi Osmanlıca'dan "dilekçe" veya "talep etmek" anlamlarına gelmektedir.

Katılanlar

Royce Hanesi.png Lord Yohn Royce, Royce Hanesi'nin başı.
Waynwood Hanesi.PNG Leydi Anya Waynwood, Waynwood Hanesi'nin başı .
Hunter hanesi.PNG Lord Gilwood Hunter, Hunter Hanesi'nin başı.
Redfort Hanesi.png Lord Horton Redfort, Redfort Hanesi'nin başı.
Belmore.png, Lord Benedar Belmore, Belmore Hanesi'nin başı.
House Templeton.png Sör Symond Templeton, Templeton Hanesi'nin başı, Dokuzyıldız Şövalyesi olarak da çağrılır.

Olaylar

Kargaların Ziyafeti

Bildiri Kral Toprakları'na mektup halinde gönderilmişti ve Üstat Pycelle, altı lordun Taşyazı'da imzalanan antlaşmasını Küçük Konsey'de okudu. Anlaşılıyordu ki, Yohn Royce ve diğerleri Kartal Yuvası'nın altına Ay Kapıları'na adam yığıyorlardı ve her İstidacı Lord bin adam getirecekti. Özetle Petyr Baelish'i, Vadi'nin Lord Savunucusu görevinden azletmek niyetinde oldukları kanısına varılmıştı. Küçük Konsey, Petyr Baelish'in yardım istememe ve umursamaz tavrına rağmen, Petyr'ın İstidacı Lordlar tarafından hiçbir zarar görmeyeceği talimatını gönderdi.

Olaylar Ay Kapıları'nda sıcakken, altı lordun için Ay Kapıları'na ilk gelen Lord Benedar Belmore, Petyr Baelish'e bir kuzgun göndermiş ve Lord Robert aşağı yollanana kadar Kartal Yuvası'na yiyecek gitmeyeceğini söylemişti. Bu tam bir kuşatma sayılmazdı ama kuşatmaya en yakın ikinci şeydi. Petyr Baelish lordlar için güvenli geçiş için söz vermişti. İstidacı Lordları Ay Kapıları'nda karşılayan Lord Nestor Royce onlara Kartal Yuvası yolunda eşlik etti. Toplamda sekiz kişi olacaklardı ve aralarında gizli anlaştıkları vardı. Petyr Baelish'in görüşmelerde güvendiği ikinci şey ise lordların zayıf anını yakalayıp yapacağı politikasıydı. Görüşmeler başladı, devam etti ve sona erdi; Petyr Baelish İstidacı Lordlara, Lord Savunucu olarak Vadi'yi düzene sokmak için söz vermişti. Fakat bunun sürersi sadece bir yıldı.

Görüşmeler sırasında Yohn Royce, Alayne Taş'ı Petyr Baelish'in piçi olarak gördü fakat onun daha önce gördüğü Sansa Stark olduğunu anlayamadı.