Şıra Kalesi'nin Fossaway Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
(Şıra Kalesi-Fossoway Hanesi sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Şıra Kalesi'nin Fossaway Hanesi
Fossoway red hanesi.png
Hane arması Sarı zemin üstünde kırmızı elma
Sözler Zaferin Tadı
Yerleşke Şıra Kalesi
Şimdiki Lord Bilinmiyor
Bölge Menzil
Unvan Şıra Kalesi Lordu
Bağlılık Tyrell Hanesi
Diğer Kol(lar) Yeni Kovan-Fossoway Hanesi
Kurucu Okçu Foss

Şıra Kalesi'nin Fossaway Hanesi, Menzil'in soylu hanelerinden biridir, Yüksek Bahçenin Tyrell'larının önemli sancaktarlarındandır. Hanenin kalesi olan Şıra Kalesi, Mander ile Midye Deresi'nin arasındadır.

Kırmızı Elmanın Fossoway'leri olarak bilinirler. Hanenin diğer kolu olan Yeni Kovan-Fossoway Hanesi ile FS 209'da bölünmüşlerdir.

Armaları sarı zemin üzerine kırmızı elmadır. Hanenin sözü kitaplarda geçmez ama yarı resmi kaynaklarla göre hanenin sözü Zaferin Tadı'dır.

Tarih

Ejderhaların Dansı sırasında hane Yeşiller'i desteklemiştir. O zaman ki hane Lordu Owen Fossoway, Beyaz Ulf ve Çekiç Hugh'un ölmesini isteyen Dikenler grubunun bir üyesi olmuştur. Owen, İkinci Tumbleton Savaşında öldürülmüştür.

Fossoway'lerin kırmızı elması FS 209'de Sör Uzun Duncan tarafından Ashford Turnuvası'nda görülmüştür. Sör Steffon Fossoway ve kuzeni Raymun Fossoway turnuvaya katılırlar ve Steffon yarışmak için ismini yazdırır. Raymun Yedi Yargısı'na kadar kuzeninin yaverliğini yapar. Duncan Steffon'u kendi tarafıma çekmek ister, ardından Steffon Prens Maekar ve davacıların tarafında olduğunu açıklar. Steffon'un kuzeni Raymun meşru olarak günün sonunda Lord Fossoway olacağını söyler. Raymun Uzun Duncan'u destekleme kararı alır. Dövüş alanında kendini belli etmek için Sör Lyonel Baratheon tarafından şövalye ilan edilir ve ardından arması yeşil elma olan Yeni Kovan-Fossoway Hanesi'ni kurar.

Kralların Çarpışması

Fossoway'lerin Kırmızı Elmalı arması Acı Köprü'nün duvarlarının altında sallanmıştır. Catelyn Tully Renly Baratheon'la müzakere etmek için Acı Köprü'ye geldiğinde, düzenlenen ziyafet sırasında Sör Tanton Fossoway masaya çıkmış ve Sandor Clegane'i teke tek bir dövüşte yeneceğini dair yemin etmiştir.

Renly'nin ölümünden sonra hanenin iki koluda Stannis'i desteklemiştir. Sör Cortnay, Fırtına Burnu kuşatması için Stannis ile konuşmada Yeşil Elma'dan Sör Jon'u ve Sör Bryan Fossoway'i tanımıştır. Fırtına Burnu Kuşatması'nda Cortnay'in ölümünden sonra kalenin yeni kumandanı Lord Elwood Meadows ve Fossoway'lerin genç yirmi kuzeni kaleyi teslim etmeyi seçmiştir.

Şıra Kalesi'nin Fossoway'leri Stannis'in ordusuyla beraber Kral'ın Şehri'ne gelmiştir. Karasu Savaşı sırasında, Lothor Brune 100 kadar Fossoway Hanesi askerinin yolunu kesmiş ve Yeşil Elma'dan Sör Jon'u yakalamıştır. Aynı zamanda Kırmızı Elma'dan Sör Bryan ve Sör Edwyd'ı katlederek, Elma Yiyen Lothor lakabını kazanmıştır.

Kargaların Ziyafeti

Duskandale savaşı sonrasında Brienne Tarth ölülerin arasında Fossoway Hanesinin işaretini görmüştür.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Fossoway Hanesi

Aile Kökeni bilinmiyen, hane üyeleri:

  • Sör Franklyn Flowers, Şıra Kalesi'nin Piçi, Altın Mürettebat'da paralı asker olarak hizmet eder, annesi bir çamaşırcıdır ve Fossoway'lerden biri tarafından tecavüze uğramıştır.

Tarihi Üyeler