Şafak Çağı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Westeros'un Şafak Çağı'nda, insanlar henüz gelmemiş, kaleler ve şehirler yükselmemişken sadece Ormanın Çocukları vardı. Şu anda onlardan haberi olan çok az kişi vardır ama anlatılanlara göre kısa boylu, esmer ve güzellerdi. Yetişkin hale geldiklerinde ise bir çocuktan uzun değillerdi. Ormanın derinliklerinde gizli köylerde, küçük adacıklarda ve mağaralarda yaşarlardı. Büvet ağacından yaptıkları yaylarıyla avlanırlar ve savunma için obsidyenden yaptıkları kılıçları kuşanırlardı. Aralarındaki bilgelere Yeşilgören derlerdi ve güçlü bir büyüyle hakimiyet kurarlardı. İbadetlerinin bir ismi yoktu, ormanın yüzsüz tanrıları, dere ve taşa taparlardı. Efsaneye göre, görkemli büvet ağaçlarının beyaz gövdelerine kazıdıkları yüzlerin onlar olduğu söylenir. Ağaca kazınan gözlerinden kırmızı özsu gelir ve her zaman izlerlerdi.

12,000 yıl önce, ilk insanlar doğu kıtalarından geldiler ve Dorne Kolu denen kara köprüsünden geçtiler. Sürdükleri heybetli atlarla ve taşıdıkları bronz kılıçlarla Çocuklar'ın ormanlarını ve büvet ağaçlarını kestiler. İlk İnsanlar ve Ormanın Çocukları arasında yüzyıllar boyunca süren korkunç bir savaş başladı. Sonunda iki ırk bu korkunç ve kanlı yıllara bir son vermek istedi.

Muazzam bir göl olan Tanrı'nın Gözü'nün tam ortasındaki bir adada buluştular. Antlaşmayı imzaladıkları yer orası oldu. Antlaşmaya göre İlk İnsanlar kıyı şeridine, dağlara, yüksek düzlüklere, hatta bataklıklara bile hükmedeceklerdi ama ormanın derinlikleri sonsuza kadar Çocuklar'ın olacaktı ve hiçbir büvet ağacına en ufak bir balta darbesi inmeyecekti. Tanrılardan önce anlaşmaları mühürlemek için Çocuklar adadaki tüm büvet ağaçlarına birer yüz kazıdılar. Bu olaydan sonra adaya "Yüzler Adası" dendi.