Şarlatan Geçidi Savaşı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Şarlatan Geçiti Savaşı
Sf1m9.jpg
Tarih FS 298
Yer Şarlatan Geçidi
Sonuç Kesin Lannister zaferi
Taraflar
Batı Toprakları, Lannister Hanesi liderliğinde Demir Taht/Kral Toprakları-Baratheon Hanesi:
Kumandanlar
Lord Tywin Lannister
Sör Gregor Clegane
Lord Beric Dondarrion
Güçler
bilinmiyor 120 asker
Kayıplar
bilinmiyor Sör Raymun Darry+
Sör Gladden Wylde+
Lord Lothar Mallery+
Lord Beric Dondarrion+(dirildi)
80 asker

Şarlatan Geçidi Savaşı, Kral Eli Lord Eddard Stark'ın Yürüyen Dağ Sör Gregor Clegane'in Nehir Toprakları'nda işlediği suçlar sebebiyle tutuklanması için gönderilen birliğin yok edildiği savaştır.

Başlangıç

Lord Tywin Lannister, Catelyn Tully'nin Tyrion Lannister'ı tutuklaması üzerine Sör Gregor Clegane ve adamlarını Nehir Toprakları'nın kırsal bölgelerini tahrip etmesi için görevlendirir. Lord Hoster Tully talan edilen kasabalar için adalet isteğinde bulunmak üzere Kral'ın Şehri'ne Sör Marq Piper, Sör Karyl Vance ve Sör Raymun Darry'i gönderir. Kral Eli Lord Eddard Stark, Sör Gregor Clegane ve adamlarını işledikleri suçlar için adalet önüne getirmek üzere Lord Beric Dondarrion'u küçük bir kuvvetle gönderir.

Tywin Lannister, Eddard Stark'ın bizzat geleceğini düşünür böylece Tyrion ile onu takas edebileceğini planlar. Fakat Eddard Stark bundan önce Jaime Lannister tarafından ayağından yaralanır ve yerinden kalkamaz. Ned görev için aceleci Sör Loras Tyrell'i atlayarak Beric Dondarrion'u görevlendirir. Beric Dondarrion Eddard'ın ona verdiği yirmi atlı süvari olan Kışyarı askerlerinin (Alyn ve Harwyn dahil) yanı sıra Myr'li Thoros, Sör Gladden Wylde ve Lord Lothar Mallery'i de yanına alır. Piper ve Vance kuvvetleriyle yola çıkan grup Altın Diş Savaşı'nı öğrenirler, bunun üzerine Marq ve Karly, Lannister ordularına saldırıp Nehirova'yı kuşatmaya giden Jaime Lannister'ı zayıflatmak üzere gruptan ayrılırlar.

Savaş

Beric Dondarrion'un emri altındaki kuvvetler Şarlatan Geçidi'nde Lannister Hanesi'nin kuvvetlerince durdurulurlar. Gregor Clegane ve adamları tarafından çevreleri sarılır ve çarpışma başlar. Lord Eddard'ın verdiği askerlerin çoğu ile Lothar Mallery, Gladden Wylde ve Raymun Darry'de öldürülür. Beric'se Dağ'ın mızrağıyla ölür. Beric'in yaveri olan genç Lord Edric Dayne cesetleri Kızıl Çatal'a taşır, ayakları üzerinde durarak çevrelendikleri için öfkeyle savaşır. Kışyarı'lı Alyn geri çekilerek birkaç kişiyi kurtarmayı başarır. Myr'li Thoros bu arada refleks olarak Beric'in gözlerini yeniden açabilmesi için inancının sözlerini söyler.

Sonuç

Moat Cailin'de Robb Stark annesi Catelyn Tully'e Lannister'ların Altın Diş ve Şarlatan Geçidi'nde zaferler kazandığını, Lord Tywin Lannister'ın Kral Yolu'nu kapattığını Harrenhal'a doğru kuzeye ilerlediğini anlatır. Ancak Beric'in grubundan kurtulanlar Sancaksız Kardeşlik'in temelini oluşturur. Daha sonra Tywin Kavşaktaki Han'da Fısıltılı Orman ve Kamplar Savaşlarını öğrendikten sonra Tyrion ve Kevan'a Myr'li Thoros ile Beric Dondarrion'un bir haydut birliği kurduğunu anlatır.