Ondört Alevler

Game Of Thrones Viki sitesinden
(14 Ateş Madenleri sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Ondört Alevler, Valyrian Yarımadası'nın kenarları boyunca uzanan muazzam yanardağ zinciridir. Ondört Alevler altında derin madenler vardı. Eskiden Ondört Alevler, Özgürhalk'ın gecelerini aydınlatırdı.

Tarih

Valyrianlar, aslında Valyrian Yarımadası'ın koyun çobanlığı yapan yerlileriydi. Ondört Alevler'de ejderhaları keşfettiklerinde, yükselişleri başlamış oldu.

Güçleri büyürken Valyrianlar, kölelerini, altın ve diğer şeyleri araması için Ondört Alevler altında ki madenlere gönderirdi. Farklı milletlerden binlerce insan, madenlerde çalıştırılır ve en kötü köleler ise madenlerin kızıl karanlığında ölmeye gönderilirdi.

Valyria madenleri her zaman sıcaktı ve derinlere kazıldıkça daha da sıcaklaşırdı. Köleler sanki bir fırının içinde çalışırdı çünkü etraftaki kayalar dokunulmayacak kadar sıcaktı. Kükürt dolayısıyla hava çok pis kokar ve nefes aldıklarında kölelerin ciğerlerini kuruturdu. Bazen altın bulmak için bir duvarı parçaladıklarında, sıcak buhar, kaynar su yada erimiş kayalar ile karşılaşırlardı.

Kızıl karanlığın içinde "firewyrmler" ile karşılaşan kölelerden geriye yanmış ve kararmış cesetler kalmasına rağmen madenler daha da derinlere kazıldı. Büyük miktarda kölenin can vermesine rağmen, sahipleri önemsemezdi.

Kıyametten Sonra

Ondört Alevler hala aktiftir. Valyria'nın ateşli dağlarını gören denizcilerin, kısa sürede korkunç bir şekilde öleceği söylenir.

Alıntılar

Ondört yada ondört bin. Hangi adam saymaya cüret eder? O alevlere çok derinden bakmak ölümlüler için akıllıca değil, dostum. O alevler, bizzat tanrının öfkesi ve hiçbir insan alevi onlarla karşılaştırılamaz. Biz insanlar, ufak yaratıklarız.

Selaesori Qhoran güvertesinde, Moqorro'dan Tyrion Lannister'a.