Aşk ve Güzellik Kraliçesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara


Yedi Krallık geleneklerine göre, bir turnuvada zafer kazanmış kişi istediği bir kadını seçip ona Aşk ve Güzellik Kraliçesi ünvanı verebilir. Ona çiçeklerle süslenmiş bir taç verip galibiyetini ona ithaf ederek onu Aşk ve Güzellik Kraliçesi ilan etmiş olur.

Prens Rhaegar Lyanna Stark'ı Aşkın ve Güzelliğin Kraliçesi ilan ederken.

Kazanan Şövalye genellikle sevdiği veya kur yapma niyetinde olduğu kadını seçer. Ve bazen skandal bir hareket yaparak zaten evli olan veya zaten sevgilisi olan bir kızı ilan edebilir, bir kaç kez evli bir adamın karısından başka bir kadını Aşk ve Güzellik Kraliçesi ilan ettiği de görülmüştür.

Geçmiş Aşk ve Güzellik Kraliçeleri

Kraliçe Naerys- Gizemli Şövalye olarak katılan ve Gözyaşı Şövalyesi olarak bilinen Ejderha Şövalyesi

Prenses Rhaella - Sör Bonifer Hasty

Lyanna Stark - Prens Rhaegar tarafından Harrenhal Turnuvası'nda.

Lynesse Hightower - Sör Jorah Mormont tarafından, Lannis Limanı Turnuvası'nda.

Alıntılar

Ned bütün kahkahaların kesildiği anı dün gibi hatırlıyordu. Prens Rhaegar Targaryen atını koşturdu, karısı

Dorne Prensesi Elia Martell'in yanından duraklamadan geçti, güzellik kraliçesi tacını Lyanna’nın kucağına bıraktı. Ned buz mavisi kış güllerinden yapılmış tacı hâlâ görebiliyordu.

-Eddard Stark

Rhaegar, Kışyarı’ndan Lyannna Stark’ı seçmişti. Barristan Selmy olsa başka birini tercih ederdi. Mevcut kraliçeyi değil. Dorne’lu Elia’yı da değil. Elia seçilse pek çok savaş ve keder engellenebilirdi ama Selmy’nin tercihi yine de o olmazdı. Selmy, Elia’nın eşlikçi­lerinden biri olan ve kısa bir süredir sarayda bulunan o genç kızı seçerdi... Dorne prensesi Elia, Ashara Dayne’e kıyasla bir mutfak hizmetçisiydi.

-Barristan Selmy

Notlar

1. Taht Oyunları 58.Bölüm Eddard Stark

2. Ejderhaların Dansı Barristan III