Aegor Nehir

Game Of Thrones Viki sitesinden
(Acıçelik sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Aegor Nehir.png
Aegor Nehir
Golden Company.svg.png
Acıçelik.png
Karakter Bilgisi
Lakap Acıçelik
Unvan Sör
Bağlılık Bracken Hanesi
Blackfyre Hanesi
İkinci Oğullar
Altın Mürettebat
Irk Valyrian
Doğum FS 172Kral'ın Şehri
Ölüm FS 241İhtilaflı Topraklar
Calla Blackfyre
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)
Yeminli Kılıç (Bahsedildi)
Gizemli Şövalye (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)

Sör Aegor Nehir yada bilinen adıyla Acıçelik, Büyük Piçler'den biridir ve Kral Aegon IV Targaryen'le beşinci metresi Leydi Barba Bracken'in piç oğludur. Aegor Altın Mürettebat adlı ünlü paralı asker grubunun kurucusudur. Kişisel arması Bracken Hanesi'nin altın zemin üzerindeki kırmızı aygırı ve Blackfyre Hanesi'nin siyah ejderhasının kanatlarının birleşimidir.

Acıçelik

Görünüş ve Karakter

Aegor yarı Targaryen olması nedeniyle mor gözlüdür ancak siyah saçları vardır. Olgunlaştığı zaman sakallarını kısa kesmiştir. Uzun boylu, zayıf ve kaslı olmasıyla bir savaşçıyı andırır. Aegor'un gri çelikten ve siyah halkalardan yapılmış düz bir zırhı vardır. Miğferi ise at kafası şeklinde yapılmıştır ve miğferin yelesi at kılından yapılmıştır. Kişisel arması altın renkte zemin üzerinde ateş üfleyen ve siyah kanatları olan bir aygırdır.

Aegor hayatı boyunca çoğu kez kızgın ve sinirli bir görüş halindedir. Gülümsememesi ve nefret dolu olmasının nedeni; üvey kardeşi Brynden Nehir'in annesi ve Kral Aegon IV Targaryen'in yeni metresi Melissa Blackwood'un kendi annesi Barba Bracken'in yerine geçmesidir.

Tarihi

Erken Yaşamı

Aegor, Kral Aegon IV Targaryen'le metreslerinden biri olan Barba Bracken'in oğlu olarak Kral'ın Şehri'nde doğar. Kraliçe Naerys, Ejderha Prens Aemon ve Prens Daeron'un baskılarıyla Kral Aegon Barba ve oğlunu saraydan gönderir. Aegor böylece Nehir Toprakları'nda Taş Çit'de büyümeye başlar.

Aegor bütün hayatı boyunca kızgın olmaya devam etmiş ama özellikle üvey kardeşi Brynden Nehir ve annesi Melissa Blackwood'un onların yerine geçmesi nefretini dahada arttırır. Kanlıkuzgun gibi üvey kardeşi olan Shiera Seastar'ında Brynden'ı seçmesiyle üvey kardeşine olan nefreti daha da büyür. Oda bir başka üvey kardeşi Daemon Blackfyre'ın kızı Calla Blackfyre'la evlenir. Aegor sık sık Daemon'un taht iddiasını destekler.

Birinci Blackfyre İsyanı

FS 196'de Birinci Blackfyre İsyanı'ında Aegor, Kral Daeron II Targaryen'e karşı Daemon Blackfyre'ı destekler. Kızıl Çimen Savaşı sırasında ordunun sağ kısmını komuta eder. Daemon'un ölümü üzerine Aegor askerlerini toplar, Brynden Nehir'in askerleri olan Kuzgunun Dişleri'ne saldırır, bu arada Brynden'ın bir gözünü çıkarır ancak sonunda savaş alanından kaçar. Aegor Valyrian Çeliği'nden yapılmış kılıç Blackfyre'ı kurtarmayı başarır, Daemon'un dulu Rohanne ve sağ kalan çocuklarını Westeros'dan Özgür Şehirler'den biri olan Tyrosh'a kaçırır.

Altın Mürettebat

Aegor Altın Mürettebat adındaki ünlü paralı asker grubunu oluşturmadan önce iki yıl boyunca İkinci Oğullar'a katılmış, diğer sürgün lordların Blackfyre'lara olan desteğini kaybetmemek için çalışmıştır. Paralı askerlerin güvenilmez olduğu herkes tarafından bilinsede Altın Mürettebat'ın saygın bir ünü vardır. Onların kontratlarını bozduğu görülmemiştir, kurucuları Acıçelik'e ithafen Altının altında acıdır çelik derler. Kuruluşundan kısa bir süre sonra Altın Mürettebat, Özgür Şehirler'deki en ünlü ve disiplinli paralı asker örgütü olur. Qohor'u almak isteyenlere karşı kontrat yapmamışlar ve onurlarını korumuşlardır.

Sör Aegor Nehir TheMico.jpg

Altın Mürettebat ilk isyanda ağır yenilgiden sonra ki dört isyanın üçünde bulunmuşlardır. Aegor FS 211'de İkinci Blackfyre İsyanı'nda Daemon II Blackfyre'ı desteklememiş ancak FS 219'de Üçüncü Blackfyre İsyanı'nda Haegon Blackfyre'ı desteklemiştir. Aegor üçüncü isyanın sonunda tutuklanır ve Kızıl Kale'ye götürülür. Brynden Nehir ve Prens Aerion Targaryen Aegor'un idam edilmesini talep ederken Kral Aerys I Targaryen Aegor'un Sur'a gitmesine karar verir. Aegor Kuzey'e giderken gemisi adamları tarafından durdurulur ve tekrar Altın Mürettebat'ın başına geçer. Aynı yılın sonunda Aegor Haegon Blackfyre'ın oğlu Daemon III BlackfyreTyrosh'da kral ilan eder.

FS 236'de Daemon III Blackfyre'la beraber Dördüncü Blackfyre İsyanı için Massey Kancası'na iner. Ağırsu Köprüsü Savaşı'nda isyan bastırılır ancak Aegor kaçmayı başarır. İsyandan birkaç yıl sonra İhtilaflı Topraklar'da Myr ve Tyrosh arasındaki bir savaşta yaralanır. Ölüm döşeğindeyken Altın Mürettebat'ın askerlerine kafasını etinin içinde altınla kaynatmalarını ve Dar Deniz'i geçtikleri zaman yanlarında götürmelerini vasiyet eder. O günden beri Altın Mürettebat'ın kaptanları bunu gelenek haline getirmiştir.

Blackfyre İsyanlarının birinde Torwyn Greyjoy Aegor'a kan yemini ederek destek vereceğini söylemiş ancak Pyke'nin Orakçısı yemini bozarak ihanet etmiştir.

Alıntılar

Acı olan çeliği olsa da daha kötüsü diliydi.

Yandel'in düşünceleri

Sırıtacak neyi vardı ki? Yabancı topraklarda, çökmüş mağlup edilmiş halde yalnız bir şekilde öldü.

Jon Connington'un düşünceleri

O kaçtığında Daemon'un oğullarından birini Demir Taht'a çıkaracağına söz vermişti. Ama yapamadı.

Stannis Baratheon

Acıçelik yarı ejderha ve bir piçti.

Arianne Martell'den Lysono Maar'a

Aile

 
 
 
Daena Targaryen
 
Aegon IV Targaryen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daemon
 
Tyrosh'lu
Rohanne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon
 
Aemon
 
Daemon
 
Haegon
 
Eşi
 
Aenys
 
İki Oğlu
 
Kızları
 
Calla
 
Aegor Nehir
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daemon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daemon
 
 
 
 
Maelys