Addam Marbrand

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
House-Marbrand-Main-Shield.PNG
Addam Marbrand
Citywatch.png
AddamMarbrand by Kevin McCoy.jpg
Sör Addam Marbrand - Kevin McCoy tarafından.
Karakter Bilgisi
Unvan Sör
Şehir Gözcüleri Lord Kumandanı
Bağlılık Marbrand Hanesi
Irk Batılı
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Görüldü)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)

Sör Addam Marbrand, Marbrand Hanesi'nden bir şövalyedir ve Külizi Lordu Damon Marbrand'ın oğlu ve varisidir. Lord Tywin Lannister'ın hizmetindeki baş şövalyelerden biridir.

Görünüş ve Karakter

Addam uzun ve incedir, omzuna kadar uzanan bakır renginde koyu saçları vardır. Mükemmel bir binici ve kılıç ustasıdır. Usta bir askerdir ve kendi isteğiyle savaşa girebilecek adamlardan olarak tanımlanır.

Addam kırmızı kaplanmış cesur bir süvari atı sürer. Marbrandların yanan ağcıyla süslenmiş bronz renkli koşu takımı Addam'ın pelerini ile uyuşur.

Fantasy Flight Games©'de Sör Addam

Geçmiş

Addam, gençliğinde Casterly Kayası'nda yaverlik yapmıştır ve Sör Jaime Lannister'ın çocukluk arkadaşıdır.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Tyrion Lannister, Catelyn Tully/Stark tarafından esir alındıktan sonra, Tywin'in babası, Lord Tywin Lannister, sancaktarlarını çağırır ve Nehir Toprakları'na saldırır. Lord Tywin'in atlılarını kumanda eden Addam, Catelyn'in oğlu, Robb Stark'ın kuzeylilerden oluşan bir orduyu geçide doğru yürüttüğü raporunu verir. Tywin, Addam'a kuzeye çekilmesini ve karşı güçlerin kanatlarını Lannister ordusuna saldırdıkları zaman onlarla çarpışarak taciz etmesini emreder. Beş Kralın Savaşı 'nın başlangıcında, Addam'ın gözcüleri İkizler'in etrafındaki alana saldırırlar ve Frey Hanesi'nden askerler ile çarpışırlar. Catelyn, amcası Sör Brynden Tully'i, Addam'ın, Robb'un askerlerini İkizler'de ayırdığını öğrenmesini önlemekle görevlendirir.

Addam, Yeşil Çatal Savaşı'nda Tywin'in sağ kanadını yönetirken, güçleri dört bin atlıdan ve aralarında Sör Flement Brax'ın ve Crakehall ve Mısır Tarlası adamlarının da olduğu, Tywin'in şövalyelerinin dörtte üçünden oluşuyordu. Zaferlerinden sonra, Addam, Tywin'e, Lord Medger Cerwyn, Sör Wylis Manderly, Harrion Karstark ve dört Frey'in yakalandığını ve Lord Halys Hornwood'un öldürüldüğünü bildirir. Tutsaklar Robb'un güçlerinin çoğuyla Nehirova'yı geri almak için İkizler'i geçtiğini itiraf ederler.

Tywin, Fısıltılı Orman ve Kamplar yenilgilerinden sonra bir konsey kurar. Addam ateşkes istemenin karşısında durur ve Stark orudusuna saldırılmasını tavsiye eder. Addam'ın atlıları, Tywin'in ordusunu Harrenhal'a yönlendirdiğini gizlemesini sağlar. Tywin, Tyrion'ın Kral Eli olarak görev almasını istediğinde, Addam, Tyrion'ın önerdiği alternatifler arasındaydı.

Kralların Çarpışması

Sör Addam, Tywin'in güçleri Harrenhal'dan ayrıldığı zaman ilk ayrılanlar arasındadır. Kaleden, lordundan bir gün önce ayrılmıştır. Kaledeki kadınlar tarafından oldukça beğenilen Addam, Weese tarafından Tywin'in en çok değer verdiği komutan olarak düşünülür. Tywin'in Kızıl Çatal'ı geçmesi girişiminde ona katılmak için batıya sürer fakat Geçitler Savaşı'nda üç kere geri püskürtülür. Geçişi önlendiğinde ve Stannis Baratheon'ın ani bir atak düzenleyeceği haberini aldığında, Tywin güçlerini güneye, Kral'ın Şehri'ne yönlendirir. Addam, Karasu Savaşı'ndan sonra, şehrin savunulmasının Kral Joffrey I Baratheon tarafından tanınmasıyla kendini sivriltir.

Kılıçların Fırtınası

Karasu'dan sonra, Addam, Tywin tarafından Kral'ın Şehri Şehir Gözcüleri Lord Kumandanı yapldı. Tyrion, onun bir yabancı olmasına rağmen doğal bir lider olduğu için akıllıca bir seçim olduğunu düşünür. Addam is dört yüz altın pelerinliye yapılacak ödeme hakkında endişelenir, fakat Kraliçe Cersei Lannister'ın emriyle, hiçbirini kovacak yetkisi yoktur. Ayrıca Tywin, Addam'a, Tyrek Lannister'ın Kral'ın Şehri İsyanı sırasında kaybolan yaverini bulamadığı için kızgındır. Daha sonra isyan sırasında öldürülen Yüce Septon'ın taçlığında kristaller bulur. Karasu'dan asker kaçakları kışlalara döndüğünde, Tywin, Addam'a onların dizlerini kırarak bir daha kaçmalarını engellemesini ve onları diğerlerine ibret olsun diye dilenciler olarak bırakmasını emreder.

Addam, Sansa Stark ile Tyrion Lannister'ın düğününe katılır, ve Tyrion'ın, Lannister grubuna daha fazla politik ağırlık eklemesi için Dorne'dan gelen delegasyon ile buluşmasında ona eşlik eden gruptadır. Joffrey ve Margaery Tyrell'in düğününde Joffrey'e bir çift gümüş mahmuz verir ve krala yeni Valyrian Çeliği kılıcı, Dul Feryadı ile dikkatli olması için uyarır. Daha sonra çift Yüce Baelor Septi'nde halkın önüne çıktığında onlara bir koruma sağlar. Joffrey'nin düğün ziyafeti sırasında kral için kadeh kaldırmayı planlar fakat bunu yapamadan Joffrey boğularak ölür.

Addam'ın adamları, Kral Joffrey'i zehirledikleri şüphesiyle Tyrion'ı, yaveri Podrick'i ve karısı Sansa'yı gözaltına alırlar. Tyrion yargılanırken onu savunmaktan suçlanan Sansa'yı araması için görevlendirilir. Tywin Kral Muhafızları'nı görevlendirmedi çünkü çoğu Tyrion aleyhine tanıklık edecekti ve bunu uygun bulmadı. Addam ve adamları Tyrion'ın dövüşle yargılanmayı talep ettiği duruşmasının son gününde ona tekrar eşlik etti.

Sör Jaime Lannister, Kral'ın Şehri'ne geldiği zaman, Vargo Hoat ve Zullo, kılıç elini kestikleri için, Jaime, sol eliyle dövüşmesinde pratik yapması için Addam'ın kendisine yardım etmesini ister. Addam'ı ikisinin geçmişleri nedeniyle seçer ve kendisinin bir kılıç ile zayıflığını ortaya çıkarmayacağına güvenebileceğini umar. Addam Jaime'yi kolayca yener, üç kez kılıçsız bırakır ve onu yıpratır ve çürük içinde bırakır.

Kargaların Ziyafeti

Sör Addam ve Şehir Gözcüleri, kendi oğlu Tyrion'ın ellerinde ölen Tywin Lannister'ın cenazesini korurlar. Tyrion'ın nasıl kaçtığını keşfetmeye çalışırken, Addam ile Jaime, Tyrion'ın kaçışını kayıp gardiyan Rugen'a bağlarlar, fakat Addam onu İpek Sokağı'ndaki genelevlerde bulamaz. Jaime, Addam'ı Kral Tommen I Baratheon'ın korunmasını ve yemeklerinin tadılmasını organize etmesi için görevlendirir. Sör Kevan Lannister, Kral'ın Şehri'nden ayrılmayı ve Nehir Toprakları'ndaki kanunsuzların peşinde düşmeyi planlar. Jaime başarısızca Kevan'ın kendisin yerine Addam'ı göndermesini ve Kral Eli görevinde kalmasını tavsiye eder. Jaime, kız kardeşi olan Kraliçe Vekil Cersei tarafından, Harrenhal'daki tutsakların kurtarılması ve Nehirova Kuşatması'nın sonlandırılması için görevlendirildiğinde, Addam veya Sör Ilyn Payne'in ona eşlik etmesi için ısrar eder. Addam altın pelerinlilerden ayrılacağı ve tekrar atlıları kumanda edeceği için mutludur.

Hayford'daki akşam yemeği sırasında, Sör Addam, çocuk gelin Leydi Ermesande Hayford'u kocası, evlilik yolu ile Hayford Lordu olan Tyrek Lannister'ı bulamadığı konusunda bilgilendirir. Jaime, idman arkadaşı olarak Addam'ı, Kral'ın adaleti dilsiz Sör Ilyn ile değiştirir. Atlılar kurtların saldırısına uğrar ve Addam'ın adamlarından biri atını kaçırır ve bir sürü tarafından öldürülür. Darry'de, Sör Danwell Frey yük katarının İkizler'in güneyinde kurtlar tarafından saldırıya uğradığını anlatır ve Addam da derdini paylaşır. Addam ziyafet sırasında yanında oturan kadını mest eder. Konuşma Merrett Frey 'in kanunsuzların ellerinde öldürmesine dönünce, Addam Lord Beric Dondarrion'ın bir grup kanunsuzun başı olduğu ve öldürülemeyeceği konusundaki dedikoduları tekrarlar.

Jaime'nin grubu Nehirova'ya vardığında, Sör Daven Lannister birkaç yiyecek bulma partisinin kaybolduğunu bildirir. Jaime Addam'ı kamplarının çevresini araştırması için görevlendirir. Jaime'nin Sör Brynden Tully ile başarısız geçen görüşmesi sırasında, Karabalık Brynden Jaime'yi bir sakat olduğu için aşağılar ve Addam'ı kendisi yerine şampiyonu olarak seçeceğini iddia eder. Addam, Jaime'nin savaş konseyine katılarak, örtülü kürekçiler ve kancalar kullanarak duvarlara tırmanıp geçitleri içeriden açacakları kendisinin yöneteceği bir gece akını düzenlemelerini tavsiye eder. Walder Nehir, Brynden'in bu taktiklerle kandırılamayacağına inanır.

Karabalık'ın Nehirova'dan kaçmasından sonra, Addam Üç Dişli Mızrak'ın güneyindeki Kızıl Çatal'daki aramayı komuta eder.

Alıntılar

İki çarpışma bir savaş etmez. Kaybetmekten çok uzaktayız. Kendi çeliğimi şu Stark oğlanı üzerinde deneme şansını hoş karşılamalıyım.

- Addam'dan Tyrion Lannister'a, Fısıltılı Orman ve Kamplar Savaşı'ndan sonra

Addam Hakkında Alıntılar

Sör Addam Marbrand akıllıca bir karardı.Jaime gibi, diğer adamların takip etmeyi seveceği tarzda adamlardandı.

- Tyrion Lannister'ın düşünceleri

Ek Linkler

Game of Thrones wiki sayfasında Addam Marbrand.