Addam Velaryon

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Addam Velaryon
545px-House Velaryon.svg.png
Addam Velaryon by Enife©.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Gövde Kasabalı Addam
Unvan Sör
Bağlılık Velaryon Hanesi
Targaryen Hanesi
Siyahlar
Irk Valyrian
Doğum FS 114Gövde Kasabası
Ölüm FS 130Tumbleton
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Şarkısı (Bahsedildi)
Prenses ve Kraliçe (Bahsedildi)

Addam Velaryon yada bilinen adıyla Gövde Kasabalı Addam, Akıntıtaşı'nın meşrulaştırılmış piçlerinden birisidir. Akıntıtaşı'nın ve Velaryon Hanesi'nin varisi olmuştur. Alyn Velaryon adında bir erkek kardeşi vardır. Ejderhaların Dansı olarak adlandırılan iç savaşta şövalye ve ejderha sürücüsü olmuştur. Ejderhası Seasmoke'dur.

Görünüş ve Karakter

Addam Ejderhaların Dansı başladığında on beş yaşındadır. Kararlı, acımasız, cana yakın ve sadıktır.

Tarihi

Aliüstat Gyldayn'a göre Addam'ın kökeni bugün bile tarihçiler arasında anlaşmazlık konusu olmaya devam eder. Annesi Marilda Addam ve kardeşi Alyn'in Sör Leanor Velaryon'un çocukları olduğunu iddia eder. Ancak Leanor'un babası Lord Corlys Velaryon'un bu çocukların babası olması daha yüksek ihtimal olarak görülür çünkü Leanor kadınlardan fazla hoşlanmazdı ve Corlys kıskanç eşi Rhaenys'e kendi piçlerini ancak Leanor'un çocukları olduğunu söyleyerek onayını alabilirdi.

Ejderhaların Dansı

İç savaş sırasında, Prens Jacaerys Velaryon, Siyahların daha fazla ejderha sürücüsüne ihtiyacı olduğuna karar verdiğinde, Ejderha Kayası'ndan birçok kişi prensin bu çağrısına cevap vermiştir. Gövde Kasaba'lı Addam'da onlardan biriydi ve Seasmoke'a binmeyi başarmıştır. Kardeşi Alyn, Sheepstealer'ı terbiye etmeye çalışırken ejderha onun pelerinini ateşe vermiştir. Seasmoke Sheepstealer'ı defetmiştir ve o sırada da Addam, alevleri söndürmek amacıyla kendi pelerinini kullanmıştır.

Addam'ın, Seasmoke'u sürerek kendini kanıtlamasının üstünden çok geçmeden Lord Corlys Velaryon, Kraliçe Rhaenyra Targaryen 'den Addam'ın ve kardeşinin piçliklerinin kaldırılmasını rica etmiştir. Kraliçe onaylar ve ejderha tohumu olan piç Gövde Kasaba'lı Addam Akıntıtaşı varisi ve Lord Corlys Velaryon'un mirasçısı Sör Addam Velaryon olur.

Kral'ın Şehri, Kraliçe Rhaenyra Targaryen'e bağlılık bildirdiğinde havada dolanan ejderha sürücüleri birer birer yere iniş yaptılar. Prens Daemon Targaryen bir zarar gelmeyeceğinden emin olduğu için, karısına Syrax'ı indirmesi işaretini verdi. Addam, Seasmoke'u şehir surlarının etrafında sürüyordu ve bu, onlara meydan okuyabilecek cesareti olanlara karşı açık bir tehditti; Seasmoke ateş saçmaya hazırdı.

Kraliçe Rhaenyra, Kral'ın Şehri'nde kalmaya karar verdiği için Addam Velaryon ile Seasmoke ve Prens Joffrey Velaryon ile kaldı. Syrax, Seasmoke ve Tyraxes'in şehri korumak için yeterli olduğuna karar verildi ve geriye kalan ejderhalar sürücüleriyle birlikte savaş alanlarına gittiler.

Syrax dışında Seasmoke ve diğer ejderhalar Ejderha Çukuru'nda tutuluyordu. Çok uzun zamandır, gelenekler Ejderha Çukuru'nda bir sürücünün bulunmasını gerektiriyordu ki şehir saldırıya uğradığında zaman kaybetmeden ejderhalar devreye girebilsin. Kraliçe Rhaenyra, kendi ejderhasını yanında bulundurmayı tercih ettiği için bu görev Addam Velaryon'a düşmüştü. İki Hain'in yaptıklarından ötürü Siyah Konsey Sör Addam Velaryon'un sadakatini sorgulamaya başlamıştı. Sadece Lord Corlys Sör Addam'ı ve kardeşi Alyn'i Akıntıtaşı'nın gerçek mirasçıları olarak gördüğünü söyler ve diğer ejderha tohumlarını savunur.

El'in azimli savunması boşunaydı ve Kraliçe Rhaenyra dönek olabilmesinden şüphelendiği için Sör Luthor Largent'e Addam Velaryon'u tutuklamasını emretti. Önceden uyarılan Sör Addam, sorgulamaya alınmadan evvel Seasmoke ile Ejderha Çukuru'ndan kaçmayı başarabilmiştir. Kraliçe Rhaenyra, Addam'in tutuklamasını emrederek, sadece bir ejderhasını değil, Kraliçe Elini de kaybetmiştir. Corlys, Addam'ı uyardığı için dövülmüş ve zindana atılmıştır.

İkinci Tumbleton Savaşı'nda Addam Velaryon bütün piçlerin dönek olmadığını kanıtlamak konusunda oldukça kararlıydı. Şarkıcılar Addam'ın Kral'ın Şehri'nden Tanrıların Gözü'ne Yüzler Adası'na uçtuğunu ve Yeşil Adamlar'a ne yapması gerektiğini danıştığını söyler. Gerçek ise, Addam'ın kaleler üzerine hızlıca ve alçaktan uçup kraliçeye sadık lordlardan bir ordu toplaması oldu. Sör Addam Tumbleton'a iniş yaptığında, arkasında dört bin asker vardı.

Sör Addam, gece vakti Tumbleton'a saldırmış ve Yeşiller'i hazırlıksız yakalamıştır. Karmaşa sürerken Addam aşağıda bir bozgunun gerçekleştiğini görmüştür. Tam bu sırada, iki düşman ejderha sürücüsü Çekiç Hugh ve Cesur Daeron Targaryen ölmüşlerdi fakat Addam bunu hiç bilemedi. Sadece Vermithor, Gümüş Kanat ve Tessarion'u görüyordu. Sürücüsüz Tessarion havalandı ve Addam'da ejderhasını onu karşılamaya yöneltti. İkisi de genç olduklarından ötürü, dövüşürken iki ejderha da çok hızlı ve çevik hareket etti. Dövüş, sürücüsüz ve öfkeli Vermithor gökyüzüne yükseldiğinde ve rastgele iki ejderhayı öldürmesiyle bitti.

Bronz Öfke büyük bir katliama yol açtığı için, Seasmoke ona saldırdı ve çamur içinde acı çığlıklar attırdı. Aliüstat Gyldayn'e göre, Addam yerde kalan adamlarını korumayı görev bilmişti çünkü Seasmoke'un daha yaşlı ejderhayı öldüremeyeceğini biliyordu. Sürücüsüz Mavi Kraliçe de kargaşaya katıldı ve üç ejderha da çamurun ortasında kan ve duman içinde ölümüne savaştı.

İkinci Tumbleton Savaşı'ndan sonra Lord Unwin Peake yenilgiyi kabul eder ve geri çekilmeyi emreder. Prens Daeron Targaryen'in ve Lord Ormund Hightower'ın Eski Şehir'den getirdiği bütün kalıntılarını toplamıştı. Hainlikle suçlanan Addam Velaryon, kendi canına mal olsa da Kral'ın Şehri'ni Kraliçe Rhaenyra'nın düşmanlarına karşı korumuştur.

FS 138'de Addam'ın kemikleri Kuzgunağaç Kalesi'nden Akıntıtaşı'na getirilir. Mezarının kitabesine kardeşi Lord Alyn sadece Sadık yazar.

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Corlys
 
Rhaenys
Targaryen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen
Soy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Laena
 
Daemon
Targaryen
 
Marilda
 
Leanor
 
 
 
 
 
Rhaenyra Targaryen
 
5 oğul
 
Vaemond
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaena
Targaryen
 
Baela Targaryen
 
Alyn Su
 
Addam Su
 
Jacaerys
 
Lucerys
 
Joffrey
 
Bilinmeyen
oğullar
 
Daeron
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Velaryon Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon III Targaryen
 
Daenaera
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Soy Devamı