Aegon III'ün Vekilleri

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Vekil Konseyi

Aegon III'ün Vekilleri, Kral Aegon III Targaryen'in yaşının küçük olduğu FS 131FS 136 yılları arasında hüküm süren konseydir. Bu dönemde konsey ile çeşitli Kral Elleri arasında siyasi çatışmalar yaşanmıştır.

Aegon, Ejderhaların Dansı olarak bilinen iç savaşta ailesini kaybeder ve on bir yaşında tahta çıkar. Saltanatının ilk beş yılında çeşitli Vekiller ve Eller konseyinde hüküm sürmüştür. Konseyindeki vekiller; siyasi düzenlemeler, toprak paylaşımları, karşı çıkan kişilere karşı suikast olaylarından sorumlu olmuşlar ve kendilerine bağlı kişilerde iktidar mücadelesinde mücadele etmişlerdir.

Tarihi

Vekillerin Başlangıcı

Annesi Rhaenyra Targaryen'in korkunç ölümüne şahitlik ettikten sonra Aegon, melankolik ve yalnız bir şekilde günlerini geçirir. Tahta geçtikten sonra Küçük Konsey'deki Vekiller ve lordlar arazi paylaşımı için küçük kralı piyon olarak kullanır.

Kral Aegon'un naipliğini üstlenen yedi kişilik bir konsey kurulur ve yedi farklı Vekil göreve başlar. Bu yedi vekil arasında Büyük Üstat Munkun, konseyin kuruluşundan sonuna kadar konsey üyesi olan tek kişidir. Diğer vekiller ve Kral Elleri ya istifa etmişler yada ölüm sonucu konseyden ayrılmışlardır. Aegon'un saltanatının ikinci yılından FS 135'ye kadar sert bir kış başlar. Kış Ateşi olarak bilinen bir hastalıktan dolayı Aegon'un konseyinden birkaç vekil ölmüştür.

Aegon'un konseyinde ölen ilk kişi FS 132'de Lord Corlys Velaryon'dur. Yaşlılıktan dolayı ölen Lord Corlys'in yerine varisi ve torunu Lord Alyn Velaryon'un geçmesi beklenirken bu beklenti karşılanmaz. Aynı yıl Lord Royce Caron konseydeki yerinden feragat eder. Sör Torrhen Manderly Kış Ateşi nedeniyle ölen babası ve ağabeyinin ardından Beyaz Liman'a gitmek için koltuğundan vazgeçer.

Kış Ateşi'nden sakatlanmasının ardından sonra Özgür Şehirler'e giden ve sonra maharetleri nedeniyle Kral Eli pozisyonuna gelen Sör Tyland Lannister FS 133'de ölür. Tyland'ın ardından Kral Eli olan Lord Roland Westerling'de aynı yıl Kış Ateşinden ölür. Onun ardından da Lord Thaddeus Rowan konseye girer.

İlk yedi vekilin ardından konseye girenlerden biride Lord Unwin Peake'dir. FS 132'de Lord Corlys Velaryon'un yerine konseye girer, FS 133'de Sör Tyland Lannister'ın yerine Kral Eli görevine getirilir. İktidarı sırasında kendisine rakip olanlara karşı onları zayıflatmak için çaba gösterir ve düşmanlarına kin besler.

İç savaşın sona ermesinin ardından Kral Aegon III Targaryen, Kral Aegon II Targaryen'in hayattaki tek çocuğu olan Prenses Jaehaera Targaryen'le evlenir. FS 133'de Prenses Jaehaera Maegor'un Malikânesi'ndeki odasından atlayarak mızrakların üzerine düşer ve ölür. İntihar olarak bilinen bir olay birçok kişi tarafından cinayet olarak belirtilir. Söylentilere göre Jaehaera'nın öldüğü gün kapısında nöbet tutan Kral Muhafızı Lord Unwin Peake'nin kardeşi Sör Mervyn Çiçek'dir Aptal Konseyinde Mantar, Mervyn'in cinayeti işlemediğini söyler ancak cinayeti işlemesine izin verecek kişiyi odaya almış olabileceğini söyler. Üstat Yandel, Lord Unwin'in hizmetindeki Özgür Şehirler'den gelen paralı asker Kaplan Tessario'nun suikasti gerçekleştirdiğini belirtir.

Kraliçe Jaehaera'nın ölümünden sonra Lord Unwin kendi kızını kralla evlendirmek için uğraş verir. Vekillere karşı mücadelesini durdurur ve bir ziyafet düzenler, o ziyafette krala bin hizmetçi sunar. Kralın ablaları Rhaena ve Baela, akrabalarından biri olan altı yaşındaki Leydi Daenaera Velaryon'u Kral Aegon'a sunarlar. Aegon, Lord Peake'nin kızacağını bilsede Leydi Daenaera'yla evlenmeyi kabul eder. Lord Unwin, kralı bu fikirden vazgeçirmeye çalışır ancak ne kral nede vekiller artık onu dinlemezler. Unwin son kozu olarak Kral Eli görevinden istifa etmekle konseyi tehdit eder, kral ve konseyi memnuniyetle bunu kabul eder. Böylece Lord Unwin'in istifası kabul edilir ve yerine Lord Thaddeus Rowan göreve getirilir.

Kızıl Kraken

Kızıl Kraken Lord Dalton Greyjoy, Ejderhaların Dansı sırasında Kraliçe Rhaenyra Targaryen'in tarafında olmuş ve Batı Toprakları'nın kıyılarına baskınlarda bulunmuştur. Savaşın sona etmesine rağmen Demir Adalar'daki Greyjoy Hanesi baskınlara son vermez.

Lord Alyn Velaryon Basamaktaşı'na saldırı için gittiğinde konsey Lord Corlys Velaryon'un koltuğunu ona vermez. Daha sonra Lord Unwin Peake'nin umutlarına karşı Lord Alyn savaştan zafer kazanarak geri döner. Alyn Kral'ın Şehri'ne döndüğünde kazandığı büyük şan, konseyi bölmeye yeter. Vekiller Unwin'in itirazlarına rağmen Lord Alyn'e ödüller ve unvanlar verdiler. Lord Peake sonunda konseyi Lord Alyn'in Dalton Greyjoy ile uğraması için Batı Toprakları'na gönderme kararına ikna eder. Lord Peake'nin tek düşüncesi savaş sırasında Lord Alyn'in ölmesidir. Ancak bu savaş Lord Alyn'in altı büyük savaşından ilki olarak gerçekleşir.

Ancak Dalton, Güzel Ada'da Tess adında bir kız tarafından boğazı kesilerek öldürülür. Dalton hiç evlenmediği için öldüğü saatte piçleri arasında kanlı mücadeleler başlar. FS 134'de Leydi Johanna Lannister Sör Leo Costayne'nin yardımıyla Lannister ordularını Demir Adalar'a yönlendirmiş ve Batı Toprakları'nda yapılanların intikamını almıştır.

Prens Viserys'in Dönüşü

Kral Aegon'un kardeşi Prens Viserys Targaryen birçok kişi tarafından ölü olarak biliniyordur. Lord Alyn Velaryon tarafından Lys'de rastgele bulunan Prens Viserys, büyük bir fidye karşılığı Kral'ın Şehri'ne geri döner. Aegon'un saltanatını sırasında sevindiği birkaç olaydan biridir. Viserys'le birlikte aynı zamanda zengin ve güçlü bir hane olan Rogare Hanesi'nden olan eşi Larra Rogare'da Westeros'a dönmüştür. Larra'nın ailesinin sahip olduğu Rogare Bankası, Braavos'daki Demir Banka kadar güçlü bir bankadır.

Rogare Hanesi bu dönemde çatışmalara dahil olur. Haklarında birçok suçlama çıkar. Lord Thaddeus Rowan haneyi İhanetlerin suçlar ve kendilerine arsa almaları konusunda bildiklerini söylemeleri için işkence görürler. Nasıl olursa Kral Muhafızları'nın bir üyesi olmasına rağmen Sör Marston Su Kral Eli olur ve yeminli kardeşlerine Leydi Larra'nın tutuklanmasını emreder. Genç Aegon kardeşi ile eşinin yanında olur ve onları teslim etmeyi reddeder, bunun üzerine on sekiz gün boyunca Maegor'un Malikânesi kuşatmaya alınır. Sonunda Lord Rowan tarafından görevleri hatırlatır, Rogare'ları tutuklamak için kralın yaşadığı yerin kuşatmaya alınamayacağını söyler. Yeminli kardeşi Sör Mervyn Çiçek tarafından kuşatma başındayken öldürülür.

Konseyin Sonu

Büyük Üstat Munkun yeni Kral Eli ilan edilir ve yeni konsey oluşturulana kadar düzeni sağlaması emredilir. Lord Torrhen Manderly yeni Kral Eli ilan edilir, FS 136'de William Stackspear, Marq Merryweather ve Lorent Grandison'un olduğu yeni bir konsey kurulur.  

Kral Aegon III Targaryen'in on altıncı isim gününde tüm vekillerin ve Kral Eli'nin odasına girilerek konseyin hükmünün bittiği söylenir.

Vekiller Konseyi

Sonraki Değişimler;

FS 136'deki Büyük Konsey Sonrası Vekiller;

Kral Elleri;