Aegon III Targaryen

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Aegon III Targaryen
TargaryenHanesi.png
AEGON III.jpg
Karakter Bilgisi
Saltanat FS 131FS 157
Tam isim İsminin Üçüncüsü Aegon Targaryen
Lakap Genç Aegon
Ejderha Felaketi Aegon
Şanssız Aegon
Kırık Kral
Unvan Andalların, Rhoynarın ve İlk İnsanların Kralı
Yedi Krallığın Lordu
Diyarın Koruyucusu
Doğum FS 120Ejderha Kayası
Ölüm FS 157Kral'ın Şehri
Irk Valyrian
Aile
Hane Targaryen Hanesi
Önceki Aegon II Targaryen
Varis Daeron I Targaryen
Sonraki Daeron I Targaryen
Kraliçe 1. Jaehaera Targaryen
2. Daenaera Velaryon
Çocuk Daeron I Targaryen
Baelor I Targaryen
Daena Targaryen
Rhaena Targaryen
Elaena Targaryen
Baba Daemon Targaryen
Anne Rhaenyra Targaryen
Ekler
Kitaplar Buz ve Ateşin Şarkısı (Bahsedildi)
Düzenbaz Prens (Bahsedildi)
Prenses ve Kraliçe (Bahsedildi)
Gezgin Şövalye (Bahsedildi)
Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti(Bahsedildi)
Ejderhalarla Dans(Bahsedildi)

Kral Aegon III Targaryen veya bilinen adlarıyla Genç Aegon yada Ejderha Felaketi Aegon, Demir Taht'a oturmuş yedinci Targaryen'dir. Dayısı Aegon II Targaryen Ejderhaların Dansı sonunda annesi Rhaenyra Targaryen'i yenerek tahta geçtiğinde annesinin destekçileri kendisini desteklemiştir. Küçükken ejderhası Fırtına Bulutu olmuştur. Aegon kardeşi Prens Viserys'in yaşı geldiğinde onu Kral Eli ilan eder ve ikisi iç savaştan çıkan diyarı bölünmeden bir araya getirir.

Görünüş

Aegon'un koyu mor gözleri ve soluk gümüş saçları vardır. Yaşamının sonuna kadar siyah elbiseler giyer. Sade ve solgundur çünkü annesi gözlerinin önünde dayısının ejderhası tarafından yenilmiştir ve bu manzaraya Aegon'un şahit olmadı sağlanmıştır. Kısa bir sakal bırakır ancak bıyık bırakmaz. Altın şeritten bir taç takar.

Ejderhaların Dansı sonrasında Aegon düşünceli, soğuk ve melankolik olmuştur.

Tarihi

Erken Yaşamı

FS 120'nin son günlerinde doğan Aegon, babası Prens Daemon Targaryen'in ilk oğlu ve annesi Prenses Rhaenyra Targaryen'in doğan dördüncü oğludur. Targaryen geleneğine göre doğan çocuğun beşiğine ejderha yumurtası konulur, sonunda bu yumurtadan Fırtına Bulutu isminde ejderha çıkar. Aegon ismini Fatih Aegon'dan almıştır. Dedesi Kral Viserys I Targaryen'in ikinci eşi Alicent Hightower, Rhaenyra ve Daemon'un oğulları Aegon'un ismini kendi oğlu Aegon'dan alındığını söyler. Sonuçta kraliyet ailesinde ik adet Aegon ortaya çıkmıştır, bunun üzerine Rhaenyra'nın oğluna Genç Aegon, Alicent'in oğluna ise Büyük Aegon denmiştir. Ne kadar süre Aegon'lara Genç ve Büyük dendiği bilinmiyor.

Aegon'un, babasının önceki evliliğinden Baela ve Rhaena adında iki ablası; annesinin önceki evliliğinden ise Jacaerys, Lucerys ve Joffrey adında üç ağabeyi vardır. Kendi doğumundan iki yıl sonra annesi yeni bir oğlan çocuk doğurur. Çocuğun ismine dedesinin ismi verilir.

Aegon; annesi, babası, ağabeyleri, ablaları ve kardeşi ile birlikte annesinin Ejderha Kayası Prensesi olması sebebiyle Ejderha Kayası'nda yaşarlar. Dedesinin FS 129'de ölmesi sırasında annesi altıncı kez hamiledir ve başkentten uzaktadır. Ölüm haberini alan Rhaenyra doğum yapar ve ölü olarak Visenya'yı doğurur.

Ejderhaların Dansı

Savaş Aegon'un dedesi Kral Viserys'in ölmesiyle başlar. Aegon'un annesi tahtın varisi seçilsede onun yerine üvey kardeşi Büyük Aegon tahtı ele geçirir. Kral'ın Şehri'nde Aegon II Targaryen olarak taç giymesinden sonra Ejderhaların Dansı olarak bilinen iç savaş başlar.

FS 129'de annesi Rhaenyra'nın emriyle güvende olmaları için ağabeyleri Jacaerys tarafından Aegon ve Viserys Essos'a gönderilir. Yolculukları sırasında gemileri Gay Abandon, Üç Kızlar Krallığı'nın gemileri tarafından ele geçirilir. Aegon ilk defa ejderhası Fırtına Bulutu'na biner ve  uçarak kaçar ama kardeşi Viserys Sharako Lohar tarafından yakalanır. Fırtına Bulutu'na sıkıca sarılan Aegon, Ejderha Kayası'na ulaşmak için hızlı bir şekilde uçar. İlk uçuşunda dengesiz olan Aegon heyecandan altına kaçırır, Ejderha Kayası'na geldiğinde korkunç gözüküyordur. Ejderhası kısa süre sonra uçuşta aldığı yaralara dolayı ölür. Aegon bir daha başka bir ejderhaya bağlanmaz.

Aegon'un anlattıklarının ardından Jacaerys, kardeşi Viserys'in akıbetini öğrenmek için ejderhasıyla filoya doğru uçar ve orada ki savaşta ölür.

Annesi Kraliçe Rhaenyra FS 130'de Kral'ın Şehri'ni ele geçirdiğinde Aegon kadeh taşıyıcısı olur. Aegon bu süre zarfında konuşmaz. Ejderha Çukuru Saldırısı sonrasında annesi ve maiyetiyle birlikte şehirden ayrılır. Rhaenyra ejderhası Syrax'ı kaybettiğinde artık delirmiş gibi bir hal alır, Aegon haricinde tüm çocuklarını kaybeden Rhaenyra oğlundan ayrılmayı reddeder ve Aegon annesinin küçük bir gölgesi gibi onun yanında kalır.

Ejderha Kayası'na geldiklerinde başta Kale Muhafızı ve diğer sadık adamların yanmış cesetlerini kapıda asılı halde bulurlar. Aegon herşeyi anladığında Anne, kaç! der ancak geç kalmıştır. Dayısı Aegon II Targaryen'i ve ejderhası Sunfyre'ı kalede onları beklerken bulurlar. Sonunda Aegon, annesinin ejderhaya yem edildiğini dehşete düşmüş şekilde izler. Aegon sonsuza kadar o anı unutmayacak ve ejderhalara derin bir nefret besleyecektir. Sör Alfred Broome krala Genç Aegon'un öldürülmesini tavsiye eder ancak Kral Aegon yiğenini Ejderha Kayası'ndaki zindanlarda esir tutmaya karar verir. Rhaenyra'nın ölümü savaşı sona erdirmez, altı ay sonra Kral Yolu Savaşı'nda Lord Borros Baratheon Lord Kermit Tully'nin ordularına yenilir. Zaferin ardından Aegon II kendi adamları tarafından öldürülür. Aegon'un varisi Aegon FS 131'de tahta geçer.

Vekil

Aegon on bir yaşında tahta çıkar. Çeşitli Vekiller ve Eller saltanatının ilk beş yılını idare etmişlerdir. Vekiller siyasi çekişme nedeniyle birbirleri ile mücadele etmişler, toprakları kendilerine geçirmişler, cinayet islemişlerdir. Bu ilk yıllarda Aegon'un tek arkadaşı önceleri taht taliplisi olan, sıraları Aegon'un kulu, arkadaşı, şamar oğlanı ve en sonunda çeşnici başı olan Gaemon Soluksaç'dır.

Aegon kuzeni Prenses Jaehaera Targaryen'le FS 131'de evlenir. Jaehaera, Büyük Aegon'un yaşayan tek çocuğu olduğu için bu evlilik siyasi olarak yapılır, hanenin iki kolu birleştirilir ve tahtın Aegon'da kalması amaçlanır. Jaehaera evlendiğinde sekiz, Aegon'sa on bir yaşındadır. Evliliklerinden iki yıl sonra cinayet yada intihar sonucu Kraliçe Jaehaera Targaryen ölür. Evlilikleri çocuksuz biter.

Aegon sonra Leydi Daenaera Velaryon ile evlenir. Ablaları Rhaena ve Baela tarafından Aegon'a sunulduğunda kız altı yaşındadır. FS 133'de büyük bir baloda evlenme kararı alırlar. Bu açıklama sonrasında Vekiller Kral Eli Lord Unwin Peake'in kendi kızını kralla nişanlama isteklerini reddederler. Lord Unwin girişimlerinden vazgeçmez ancak sonunda Aegon'un Daenaera'yı istemesiyle hayal kırıklığına uğrar. Aegon'un evlenmesi ve Vekiller'in ona karşı oluşu sebebiyle Kral Eli görevinden istifa eder.

Aegon'un Vekiller döneminde tek yüzünü güldüren küçük kardeşi Prens Viserys'in yaşadığını öğrenmesidir. Aegon, Boğaz Savaşı sırasında Viserys'in öldüğünü düşünerek ejderhası Fırtına Bulutu ile kaçmıştığı için kendisini hiç affetmemiştir. Ancak sonunda Amiral Lord Alyn Velaryon Lys'de Viserys'i tüccarların yanında  bulmuştur. Fidyesi fazla olsada Viserys kurtarılmıştır ve Aegon'un ölene kadar tamamen güvencesi tek insan olmuştur.

FS 136'de Aegon Vekilleri ve El'i görevden almış yerine kardeşi Prens Viserys'i El ilan etmiştir. Viserys Aegon'un saltanatının tamamında ve oğullarının saltanatında da Kral Eli olarak görev yapar. O sıralarda  İkinci Tumbleton Savaşı'nda ölen ancak bedeni hiçbir zaman bulunamayan Cesur Daeron'un sahteleri ortaya çıkar.

Kral Aegon III, diyara barış ve berke getirmeyi amaçlar ancak soğuk yapısı sebebiyle lordların sempatisini kazanamamıştır. Aegon, Fırtına Bulutu'nun ölümünden sonra ejderhalara tiksinti duymuştur çünkü annesini dayısının ejderhasının yemesi ejderhalara karşı nefret etmesini oluşturur. Üstatlar'la beraber son ejderhanın ölümüne sebep olması nedeniyle Ejderha Felaketi Aegon olarak bilinir. Kardeşi Prens Viserys'in zorlamasıyla Essos'dan dokuz Maegi getirerek ejderha yumurtalarını büyüyle açmaya çalışmış ancak başarısız olmuşlardır.

Aegon kırık bir saltanat sürmüş Kırık Kral olarak adlandırılmıştır. Kardeşi Viserys El yapmasıyla birlikte neredeyse diyardaki hiçbir işe karışmamıştır. Aegon hiçbir şeyden zevk almamış, melankoli nedeniyle kendisini sürekli odasına kilitlemiştir. Aynı zamanda güzel karısı Kraliçe Daenaera Velaryon'u da sevmediği ve fazla birlikte olmadıkları söylenir. Kraliçenin çiçek açmasından uzun bir süre sonra birlikte olmalarına rağmen evlilikleri verimli olmuştur. Aegon'un Kraliçe Daenaera ile olan evliliğinden FS 143'de Daeron ve FS 144'de Baelor adında iki oğlu; FS 145'de Daena, FS 147'de Rhaena ve FS 150'de Elaena adında üç kızı olmuştur.

Kırık Kral'ın saltanatı FS 157'de henüz otuz altı yaşındayken tükenmişlik sebebiyle Kral'ın Şehri'nde son bulur. Daha çok eskiden gerçekleşen olayları melankoli yapması ve çocukluğuna olan özlemi nedeniyle Melankolik Kral olarak hatırlanır.

Miras

Aegon'un ardından tahta on dört yaşındaki oğlu Daeron I Targaryen geçer. Aegon'un her zaman büyük bir kedere yürüdüğü ve oğullarının ahmaklıkları nedeniyle diyara parçaladıkları söylenir. Targaryen Soyunun devamı Aegon'dan devam etmez. Daeron ve Baelor çocuksuz öldükten sonra kardeşi Viserys kral olur. Viserys'den sonra ise Aegon IV Targaryen tahta geçer.

Ancak Aegon'un soyu tamamiyle bitmez. Kızı Cüretkar Daena'nın kuzeni Prens Aegon'la olan ilişkisinden Daemon adında piç oğlu olur. Daemon Blackfyre Blackfyre İsyancıları'nın ilki olacaktır ve Kral Aegon'un meşru varisi Kral Daeron II Targaryen'e isyan edecektir. Daemon kendisi için Blackfyre Hanesi'ni kurar ve en az dokuz çocuğu  (yedi erkek iki kız) olur. FS 260'de Maelys Blackfyre Dokuz Kuruşluk Kralların Savaşı'nda öldürülene kadar Blackfyre soyu oldukça uzun bir süre devam edecektir.

Prenses Elaena Targaryen Aegon'un soyunun devam ettirir. Üç kez evlenir ve yedi çocuk doğurur. İlk iki çocuğu Jon ve Jeyne, Lord Alyn Velaryon'dan olan piç çocuklarıdır. Jon'dan olan torunları Longwaters ismini alarak soylarını bugüne kadar devam ettirmişlerdir. Daha sonra ilk evliliği olan Lord Ossifer Plumm'dan Viserys adında bir oğlu olur (Söylenenlere göre Kral Aegon'dan olmuş piç oğludur). İkinci evliliğini Lord Ronnel Penrose ile yapmış, bu evliliğinden Robin, Laena, Jocelyn ve Joy adında dört çocuğu olur. Son evliliğini Sör Michael Manwoody ile yapmış ve bu evliliğinden çocuğu olmamıştır.

Aegon III'ün Küçük Konseyi

Kral Aegon'un bilinen Konsey üyeleri;

Vekiller Konseyi

Kral Aegon'un saltanatının ilk yıllarındaki bilinen Aegon III'ün Vekilleri;

Daha Sonraki Değişimler

FS 136'de Kurayla Seçilen Vekiller

Kitaplardan Söylenenler

Taht Oyunları

Dothraki Denizi'nde iken ejderhaları düşünen Daenerys'e ağabeyi Viserys son ejderhayı anlatır. Dany'e son ejderhanın en son bir buçuk asır önce Ejderha Felaketi Aegon zamanında göründüğünü söyler.

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jocelyn
Baratheon
 
Aemon
 
Daella
 
Rodrik
Arryn
 
Baelon
 
Alyssa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Corlys
Velaryon
 
Rhaenys
 
 
 
 
 
Aemma
Arryn
 
Viserys I
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Alicent
Hightower
 
Daemon
 
Rhea
Royce
 
Aegon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Laena
Velaryon
 
Daemon
 
Laenor
Velaryon
 
Rhaenyra
 
Daemon
 
Oğlu
 
Baelon
 
Aegon II
 
Helaena
 
Aemond
 
Daeron
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaena
 
Baela
 
Jacaerys
Velaryon
 
Lucerys
Velaryon
 
Joffrey
Velaryon
 
Aegon
 
Viserys
 
Visenya
 
Jaehaerys
 
Jaehaera
 
Maelor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon II
 
Helaena
 
Aemond
 
Daeron
 
Rhaenyra
 
Daemon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jaehaerys
 
Maelor
 
Jaehaera
 
Aegon III
 
Daenaera
Velaryon
 
 
 
 
 
Viserys II
 
Larra
Rogare
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daeron I
 
Rhaena
 
 
Elaena
 
Alyn
Velaryon
 
Baelor I
 
Daena
 
Aegon IV
 
Naerys
 
Aemon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ossifer
Plumm
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jeyne
Su
 
Jon
Su
 
 
Daemon
Blackfyre
 
Daeron II
 
Mariah
Martell
 
Daenerys
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Viserys
Plumm
 
 
 
Michael
Manwoody
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ronnel
Penrose
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Longwaters
Hanesi
 
 
Blackfyre Hanesi
 
 
 
Targaryen
Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Robin
Penrose
 
Laena
Penrose
 
Jocelyn
Penrose
 
Joy
Penrose