Aegon II Targaryen

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Yeşillerarması.png
Aegon II Targaryen
TargaryenHanesi.png
AEGON II.jpg
Karakter Bilgisi
Saltanat FS 129FS 131
Tam isim İsminin İkincisi Aegon Targaryen
Lakap Büyük Aegon
Gaspçı Aegon
Unvan Andalların, Rhoynarın ve İlk İnsanların Kralı
Yedi Krallığın Lordu
Diyarın Koruyucusu
Doğum FS 107Kral'ın Şehri
Ölüm FS 131Kral'ın Şehri
Irk Valyrian
Aile
Hane Targaryen Hanesi
Önceki Viserys I Targaryen
Varis 1. Jaehaerys Targaryen
2. Maelor Targaryen
Sonraki Aegon III Targaryen
Kraliçe Helaena Targaryen
Çocuk Jaehaerys Targaryen
Jaehaera Targaryen
Maelor Targaryen
Baba Viserys I Targaryen
Anne Alicent Hightower
Ekler
Kitaplar Buz ve Ateşin Şarkısı (Bahsedildi)
Düzenbaz Prens (Bahsedildi)
Prenses ve Kraliçe (Bahsedildi)
Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)

Kral Aegon II Targaryen, babası Kral Viserys I Targaryen'in ardından tahta oturan altıncı Targaryen kralıdır. Babasının belirlediği varis olan ablası Prenses Rhaenyra yerine tahta geçtiği için ablası isyan eder. Şarkıcıların Ejderhaların Dansı dediği bu savaşta Rhaenyra ve Aegon taht için savaşır ve sonunda ikiside ölür.

Aegon kız kardeşi Prenses Helaena ile evlenir. Aegon'un iç savaş boyunca kullandığı arması siyah zemin üzerine altın renkte üç başlı ejderhadır. Altın ejderha ise kendi ejderhası Sunfyre'dır. Savaş boyunca bu sancak kendi ordusunun üzerinde dalgalanır.

Görünüş ve Karakter

Aegon, değişik kişilikte olsalarda babası Viserys'e benzer. Sadece yüzünde bıyık bırakır ve genelde somurtkandır. Fatih Aegon'un tacını takar ve kılıcı Blackfyre'ı kullanır. Tembel, somurtkan ve obur olduğu söylenir. Üstat Kaeth'e göre açgözlü biriydi. Birçok kadınla birlikte olduğu için birkaç piçi olduğu biliniyordu. Babasının ölüm haberini aldığında eşi ve çocuklarının yanında değil metresinin yanındadır.

Tarihi

Erken Yaşamı

Aegon'un babası Kral Viserys'in ilk eşi Aemma Arryn'den üç çocuğu olur. İki oğlu bebeklik döneminde ölürken sadece Prenses Rhaenyra yetişkinliğe ulaşır. Oğlu olmadığı için artık varis seçmesi de gereken Viserys kızını varisliğe hazırlar. Ona kuralları öğretir ve Küçük Konsey'de bir yer verir. FS 105'de Aemma ve doğurduğu oğlan ölür. Bunun üzerine orada bulunan yüzlerce lord ve şövalye prensesin haklarını savunacaklarına dair yemin ederler ve resmen Rhaenyra varis olan edilir.

Ertesi yıl FS 106'de Viserys tekrar evlenir, yeni eşi Leydi Alicent Hightower sırasıyla Aegon, Aemond ve Daeron adında üç oğlan doğurur. Ayrıca çiftin Helaena adında bir kızları olur. Böylece Rhaenyra'nın varisliği Viserys'in isteğine bırakılır.

Gaspçı Aegon.JPG

Aegon'un annesi Kraliçe Alicent kocasının varis kararını reddeder ve Rhaenyra'nın varis olmamasını ister. Bu girişimleri başarısız olan Alicent, Rhaenyra ile Aegon'u evlendirmeyi teklif eder. Ancak Viserys yine kabul etmez. Hem aralarında on yaş vardır hemde birbirleri ile geçinememe nedenleriyle teklifi reddedilen Alicent ne olursa olsun oğlunu varis yapmak ister. Viserys'de bunu tahmin eder ve kızı Rhaenyra'yı Sör Leanor Velaryon ile evlendirir.

Prenses Rhaenyra ile Kraliçe Alicent arasındaki düşmanlık çocuklarına da geçer. Aegon ve kardeşleri Aemond ile Daeron, Velaryon yiğenlerini doğuştan taht hırsızı olarak görürler ve onları reddederler. Prens Aegon Rhaenyra'nın üç oğlunun Sör Harwin Strong'dan olduğunu düşünür ve ardından kardeşi Prens Aemond'da aynı düşünceleri paylaşır. Aliüstat Gyldayn'ın söylediğine göre Aegon ve kardeşleri mecbur oldukları zaman Rhaenyra'nın oğullarıyla birlikte olmuşlar (Bayramlar, ziyafetler ve turnuvaların yanı sıra aynı bahçeden derslerine gidip gelirler) ancak bu sadece nefreti çoğaltmıştır.

Prens Aegon'un ne zaman ejderha sürücüsü olduğu bilinmez ancak Sunfyre'ı sahiplendiğinde on üç yaşında olduğu bilinir.

FS 122'de Kral'ın Şehri'nde kız kardeşi Prenses Helaena Targaryen'le evlenir. Bir yıl sonra Jaehaerys ve Jaehaera adında ikizleri olur, aynı yıl İpek Caddesi'ndeki genelevlerden birinde bir piç kızı olur. FS 127'de Prenses Helaena Prens Maelor'u dünyaya getirir.

Kral Viserys dostça şartlar altında Aegon ve kardeşleri ile Velaryon torunlarını biraraya getirmeye çalışır ancak Aegon ve Rhaenyra bunu kabul etmez. FS 127'de Prens Jacaerys Prenses Helaena'yı dansa kaldırdığında Aegon sinirlenir. İkisi arasında olay çıkar ve Kral Muhafızları tarafından ayrılırlar.

Sunfyre JPG.jpeg

Ejderhaların Dansı

Kral Viserys I Targaryen FS 129'de öldüğünde varis hala Prenses Rhaenyra Targaryen'dir. Aegon'un taç giyme törenine kadar Viserys'in cesedi odasından çıkarılmamış, Ejderha Kayası ile diğer bölgelere haber gönderilmemiş ve Yeşiller'in hazırlık yapılması sağlanmıştır. Kral Muhafızları Lord Kumandanı Sör Criston Cole sonradan Kralyapan olarak anılacaktır. İlk başlarda Aegon taç giymek istemediğini söylese de Rhaenyra'nın tahta geçmesi durumunda Aegon ve çocuklarını öldüreceğini söyler ve bundan sonra Aegon ikna olur.

Rhaenyra Aegon'un iktidarını reddeder ve tacını talep eder. Böylece Yeşiller ve Siyahlar olarak bilinen iki grubun arasında iç savaş çıkar ve bu iç savaş Ejderhaların Dansı olarak bilinir. Aegon Kral Eli olarak dedesi Sör Otto Hightower'a görev verir. Bilinmeyen nedenle Büyük Üstat Gerardys ejderhalara yem edilir.

Savaşın başlarında Prens Daemon Targaryen'in muhbirlerinin başı Mysaria tarafından görevlendirilen Kan ve Peynir, Aegon'un varisi Prens Jaehaerys'i öldürür. Karısı Helaena olayın ardından depresyona girer ve delirmeye başlar.

Daha sonra savaşın ilerlemesinde dedesi ağır kalınca Aegon'un emriyle Kral Eli Kral Yapan Sör Criston Cole olur. Sör Criston hemen saldırıya başlar. Sör Criston hemen saldırıya geçer. Aemon ve kardeşi Aemond'da ona havadan destek verir. Uyku Kalesi'ndeki savaşta Hiç Olmayan Kraliçe Prenses Rhaenys Targaryen'le savaşırlar, Prenses ile ejderhası Meleys bu savaşta ölür. Aegon ve ejderhası Sunfyre ise yaralı kurtulurlar. Aegon kırık kemikler ve yanmış vücudu ile ağır yaralanmıştır. Zırhı sol kolunun üzerinde erimiş ve iyileşmesi bir yılı bulmuştur. Günün dokuz saatini haşhaş sütü verilerek uyuduğu için zihni zarar görür. Sadece annesi Kraliçe Alicent Hightower ile Kral Eli Sör Criston Cole yanına girmiş, gerisine izin verilmemiştir. Prens Aemond Targaryen onun yerine Diyarın Koruyucusu unvanına vekillik eder. Aegon hayatının sonuna kadar vücudunda yara izleri ve bacaklarının eğriliği ile yaşar.

Aegon ii.png

Üvey ablası Rhaenyra FS 130'de Kral'ın Şehri'ni ele geçirdiğinde Aegon, Lord Larys tarafından şehirden kaçırılır. Halktan biri gibi kılık değiştirir, Ejderha Kayası'nda birkaç Siyah üyesini ikna ettiklerinde adada kalmaya başlar. Kaleye gireceği sırada ejderhası ile ona saldıran Leydi Baela Targaryen ile savaşır. İkiside yere düşecekken ejderhasından atlayan Aegon bacaklarını kırar. Hayatının büyük bir kısmını acıyla geçiren Aegon daha önceki gibi haşhaş sütünü reddeder. Bu sırada başkentte karısı Kraliçe Helaena acılarına son vermek için intihar eder ve ikinci oğlu Prens Maelor Acı Köprü'de linç edilerek öldürülür.

FS 130'nin son aylarında adanın el değiştirdiğinden habersiz olan Rhaenyra Ejderha Kayası'na gelir, Aegon'un kaleyi aldığını görünce kaçmaya çalışır ancak yakalanır ve oğlu Aegon'un (sonradan Kral Aegon III Targaryen) gözleri önünde Sunfyre'a yem edilir. Bununla birlikte Rhaenyra'nın destekçileri genç oğlu Aegon'u destekler ve çocuk tutsak olsada onu kral ilan ederler. Kral Aegon'un Kral'ın Şehri'ne geri dönmesi üzerine Lord Corlys Velaryon hapisten çıkarılır ve Aegon'un konseyine girmesi sağlanır.

Ölümü ve Mirası

Delikanlılar tarafından Borros Baratheon'un ordusunun yenilgiye uğratılması ve başkente yürüyüşe geçmeleri, Lord Cregan Stark'ın ise ordusuyla güneye inmesi üzerine Lord Corlys Velaryon yenilginin kaçınılmaz olacağını biliyordur. Corlys'in Siyahlar'la anlaşma yapmak için kralın danışmanı olma teklifi reddedilir, bunun yerine yiğeni Genç Aegon'un bir kulağının kesilmesini emreder ve bunu Delikanlılar'a tehdit olarak gönderir. Ancak kendisinin soyu biterse Rhaenyra'nın soyunun devam edeceği söylenir. Ardından Aegon odasına çıkar ve kapısını kapatır, acısını hafifletmek için  şarap içer. Korumaları odasına gelip kapıyı açtıklarında Aegon'un dudaklarından kan akar vaziyette ölü olarak bulurlar. Böylece FS 131'de İsminin İkincisi Aegon zehirlenerek öldürülür. Daha sonra yirmi iki kişi suçlu bulunmuş ancak tarihte kralı gerçekte kimin öldürdüğü bulunamamıştır.

Aegon'un erkek varisi kalmadığı için Rhaenyra'nın oğlu Aegon, Kral Aegon III Targaryen olarak taç giyer ve Aegon'un kızı Jaehaera ile evlenerek Targaryen'lerin iki kolunu bir araya getirirler. İki yıl sonra Kral Viserys I Targaryen'in ikinci eşi Kraliçe Alicent ecelinden ölür.

Targaryen Hanesi'nin bir parçası olmasına rağmen ablası Rhaenyra yerine kendisi gaspçı ilan edilmiş, nezaket seviyeleri aynı olmasına rağmen daha kaba olarak bahsedilmiştir. Dört Kralın Hayatı adlı kitabı yazan Büyük Üstat Keith'e göre Aegon açgözlü biriydi aynı zamanda Targaryen krallarından Sefil Aerys ve Zalim Maegor'la birlikte en kötü krallar arasında yer alır.

Aegon II'un Küçük Konseyi

Alıntılar

Rhaenyra : Sevgili kardeşim, öldüğünü ummuştum.

Aegon : Senden sonra. Sen daha büyüksün.

Rhaenyra : Bunu hatırladığını bilmenden memnunum. Esirin olduğunu düşünüyorum. Ama fazla olacağını sanmıyorum. Sadık lordlarım beni bulacaktır.

Aegon : Belki, yedi cehennemde ararlar.

Rhaenyra ile Aegon'un konuşması

Kuzgunları uçurun ve gaspçının öldüğünü ilan edin, gerçek kralın babasının tahtı için evine döndüğünü haber verin.

Aegon'un konuşması.

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jocelyn
Baratheon
 
Aemon
 
Daella
 
Rodrik
Arryn
 
Baelon
 
Alyssa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Corlys
Velaryon
 
Rhaenys
 
 
 
 
 
Aemma
Arryn
 
Viserys I
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Alicent
Hightower
 
Daemon
 
Rhea
Royce
 
Aegon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Laena
Velaryon
 
Daemon
 
Laenor
Velaryon
 
Rhaenyra
 
Daemon
 
Oğlu
 
Baelon
 
Aegon II
 
Helaena
 
Aemond
 
Daeron
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaena
 
Baela
 
Jacaerys
Velaryon
 
Lucerys
Velaryon
 
Joffrey
Velaryon
 
Aegon
 
Viserys
 
Visenya
 
Jaehaerys
 
Jaehaera
 
Maelor