Aegon IV Targaryen

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Aegon IV Targaryen
TargaryenHanesi.png
AEGON IV.jpg
Karakter Bilgisi
Saltanat FS 172FS 184
Tam isim İsminin Dördüncüsü Aegon Targaryen
Lakap Değersiz Aegon
Unvan Andalların, Rhoynarın ve İlk İnsanların Kralı
Yedi Krallığın Lordu
Diyarın Koruyucusu
Doğum FS 135Kral'ın Şehri
Ölüm FS 184Kral'ın Şehri
Irk Valyrian
Aile
Hane Targaryen Hanesi
Önceki Viserys II Targaryen
Varis Daeron II Targaryen
Sonraki Daeron II Targaryen
Kraliçe  Naerys Targaryen
Çocuk Daeron II Targaryen
Daenerys Targaryen
Piçleri;
Daemon Blackfyre
Alysanne
Lily
Willow
Rosey
Bellenora Otherys
Narha Otherys
Balerion Otherys
Aegor Nehir
Mya Nehir
Gwenys Nehir
Brynden Nehir
Shiera Seastar
Baba Viserys II Targaryen
Anne Larra Rogare
Ekler
Kitaplar Buz ve Ateşin Şarkısı (Bahsedildi)
Gezgin Şövalye (Bahsedildi)
Yeminli Kılıç (Bahsedildi)
Gizemli Şövalye (Bahsedildi)
Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kralların Çarpışması (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)

Kral Aegon IV Targaryen yada bilinen adıyla Değersiz Aegon, Demir Taht'a oturan on birinci Targaryen kralıdır ve Targaryen kralları arasında en kötüsü olarak kabul edilir. Ölüm döşeğindeyken piçlerini meşrulaştırarak Blackfyre isyanlarının çıkmasına neden olur.

Görünüş ve Karakter

Gençliğinde dinç, kalıplı ve yakışıklı olmasına rağmen saltanatının ilerki yıllarında obez ve çirkin bir insana dönüşmüştür. Son yıllarda ise çok şişman bir hal almıştır. Şişman yüzünde gözleri neredeyse kaybolmuş, zayıf bacakları vücudunu taşıyamaz hala gelir. Küçük bir ağzı ile yağlı yüzünü kaplayan sakalları vardır. Kendisi için hususi yaptırılan tacı her bir köşesinde ejderha başı olan ağır ve kırmızı bir madenden yapılmıştır. Dönemin paralarında sakallı resmi bulunur.

Aegon çocukken Demir Taht'a göz diker. Yakışıklı bir prens iken kılıçta ve mızrakta çok yeteneklidir. Bunun yanında şans etmekte ve şahin avlarıda da başarılıdır. Başkentte parlak zekası ile birçok lordun gözlerini kamaştırır. Ancak kendisinin büyük bir kusuru vardır ve o da kuralları olmamasıdır. Tutkuları, oburluğu ve arzuları herşeyin önündedir.

Tarihi

Erken Yaşamı

Prens Viserys, Leydi Larra ve oğulları Aegon

Aegon, Kral Eli Prens Viserys Targaryen ile Leydi Larra Rogare'ın en büyük oğludur. Annesi FS 139'de Lys'e döner ve FS 145'de orada ölür. FS 153'de babası Prens Viserys'in kardeşi Kral Aegon III Targaryen'den aldığı izinle Aegon ve Prenses Naerys evlenir. Evlilikleri mutsuzdur. Aegon eşini güldüremez, Yedi İnancı'na bağlanmak isteyen Naerys'in ise ikinci kardeşi Prens Aemon'la daha iyi bir ilişkisi vardır. Aegon ve Naerys  FS 153'nin ilk aylarında evlendiğinde Aemon ile Aegon düğün ziyafetinde kavga etmiş, Naerys'de yatak töreninde ağlamıştır. Aegon ile Naerys'in ilk çocuğu Prens Daeron FS 153'nin sonlarında doğar.

Aegon'un Kral Muhafızları'na katılan genç kardeşi Ejderha Şövalyesi Prens Aemon, kuzeni  Genç Ejderha Kral Daeron'un yanında Dorne Fethi'ne katılır. Aemon Güneş Mızrak'ın Teslim Olması'ndan sonra Kral Daeron'un verdiği emirle soylu Dornelu rehineleri Kral'ın Şehri'ne götürmekle görevlendirilir. Bu rehinelerden biri olan Cassella Vaith birkaç yıl boyunca Aegon'un metreslerinden biri olur.

Daeron'un Dorne içindeki ölümünden sonra kral olan Kutsal Baelor kız kardeşi-eşi olan Daena'yla olan evliliğini bitirir, Daena ve diğer kız kardeşlerinin erkeklerin cinsel arzularını tetiklememeleri ve cinsel ihtiyaçlarından uzak durmaları için başkentteki Bakire Kubbesi'ne hapsedilirler. Ancak Daena kuzeni Aegon'un yardımıyla üç kez dışarı kaçar. Daha sonra Daena hamile kalır ve bebeğin babasının kim olduğunu söylemediği için Cüretkar Daena ismiyle anılır. Zamanla oğlu Daemon'un babasının Aegon olduğu kesinleşir.

Ancak Daemon Aegon'un ilk piçi değildir. Zaten dört metresinden ikisinden çocukları olan ve onları kabul eden Aegon'un çocukları olmaya devam eder. Evlendikten sonra ise çocuk sahibi olması zorlaşır. Naerys'le evliliği sırasında zorlu birkaç doğum gerçekleşir. FS 161'de Naerys ölü doğan ikizleri doğurur. Kral Baelor ise bu ölü doğum üzerine bir aylık oruç tutar. Naerys bu doğum sırasında neredeyse öldüğü için kocası Aegon diplomatik bir olay nedeniyle Braavos'a gönderilir. Bazıları bu seyahatin Aegon'un Naerys'i aldatması için yapılan bir seyahat olduğunu söyler. FS 172'de Naerys bir başka sorunlu doğum yapar ve yine ikiz doğurur, bu sefer ikizlerden biri ölürken diğeri yaşar. Yaşayan bebek Prenses Daenerys'dir.

Kral Aegon'un piçi Daemon'u kabul etmesi

Daha sonra Kutsal Baelor uzun süren oruçlarından biri sonunda ölür ve Daena ile kız kardeşleri tahttan uzaklaştırılır. Aegon'un babası Viserys kral olur ve tahta oturmasından bir yıl sonra ölür. Yani FS 172'de taht isminin dördüncüsü Aegon'a kalır. Bazı tarihçiler Viserys'in ani ölümünün normal olmadığını, varisi ve oğlu Prens Aegon'un tahta geçmesinin erkenden olması için babasını zehirlettiğini iddia ederler.

Saltanatı

Kral Aegon IV, Westeros'un en kötü kralı olarak kabul edilir ve saltanatı sırasında Değersiz Aegon olarak adlandırılır. Aegon'un davranışlarını özellikle oğlu Daeron ile Kral Muhafızları Lord Kumandanı olan kardeşi Aemon eleştirir.

Aegon her fırsatta tutkularına yenilen kaprisleri ile hükmeden bir kral olur. Çekici ve yüksek doğumlu kadınlar arasında popüler olmuştur. Dokuz metresinden birçok çocuğu olmuştur. Birlikte olduğu kadınların evli olup olmaması onu ilgilendirmez.

Aegon önceleri küçük kaçamaklar yapar ancak iştahı sınır tanımaz ve zamanla bölgeler arasında uzun süre yolsuzluk ile zulümü mirası olarak bırakır. Aegon'un yanında bilge veya zeki kişiler yerine onu öven ve eğlendiren kişiler bulunur. Başkente gelen kadınlar kendileri için birşey yaptırmak isterlerse sadece kralı şehvetleri ile etkilemeleri gerekiyordur. Diğer haneler ise kralın kaprislerini çekmek zorunda kalır. Söylediğine göre istediği kişiden mallarını alabilirmiş, bir örneği Lord Ossifer Plumm düğün günü öldükten sonra varisine verilecek hakkı gasp etmesidir.

Aegon kendisini memnun eden lordları cömert şekilde ödüllendirir, bunun bir örneğide Lord Butterwell'da görülür. Kral Aegon Beyaz Duvarlar Lordu olan Lord Butterwell'ın üç kızıyla birlikte olması karşılığında bir ejderha yumurtası vermiştir. Aegon'un cömertliğinden en çok faydalananlar ise Altın Pelerinliler olmuştur. Şehirdeki tüm genelevlerde en güzel kadını bulup krala getirene Aegon büyük ödüller vermiştir ve bunun tek sebebi de arzularına engel olamamasıdır.

Bracken Hanesi ile Blackwood Hanesi arasında kalan Göğüsler arazisinin paylaşımına Aegon'da katılmıştır. Aegon önce piç oğlu Acıçelik'in annesi Barba Bracken'in onuruna bölgeye Barba'nın Göğüsleri adını verir. Bölge Bracken'lere verilir. Birkaç yıl sonra Aegon bir başka piçi Kanlıkuzgun'un annesi olan Melissa Blackwood için bölgenin adını değiştirir ve bu sefer de araziyi Blackwood'lara verir. Bracken'ler bölgeye Barba'nın Göğüsleri derken Blackwood'lar Missy'nin Göğüsleri der.

Halk içinde Aegon'un saltanatı dedikodu ve eğlenceden ibaret olarak görülür. Diyardaki lordlar başkentte kalabilmek için krala kızlarını sunarlar ancak aralarında Aegon'un kardeşi Aemon'un da olduğu bir grup soylu diyarın kötüye gittiğinin farkına varmıştır çünkü Aegon'un kimseye bir yararı olmayan, zararsız, anlamsız hareketleri görülmüştür. Ancak aslında Aegon çok tehlikeli, açgözlü ve acımasız biri olmuştur.

Genç yaşlardan beri kadınlara olan düşkünlüğü nedeniyle metresleri olan Aegon'un evlendikten sonrada metresleri olmaya devam eder. Metreslerinin başkentte gösterişli yaşantısı karısını açıkça rahatsız eder. Naerys Targaryen Aegon'un ilişkiye girerken zevk almadığı tek kadın olarak bilinir; Aegon'un sevmediği dindarlık, nezaket ve zayıflık Naerys'in özellikleri arasındadır. Naerys Aegon'a istediği anda istediği bir kadınla evlenmesi için Yedi İnancı'na geçebileceğini ve evliliklerini sona erdirebileceklerini söyler. Ancak Aegon bu teklifi reddeder ve bu cevap Üstatlar arasında bir spekülasyon yaratır. Cevap muhtemelen karısına zulüm etmek istemesidir. Büyük Üstat Alford'a göre Prens Daeron'un doğumundan sonra Naerys'in ikinci bir gebelik yapması durumunda öleceği uyarısı Aegon'a söylenir. Aegon'a bir varis veren Naerys daha sonra bundan sonra kardeş olarak kalalım diyerek yalvarmış ancak Aegon biz ne yapıyoruz diyerek bu isteği reddederek hayatının geri kalanında kendisine kadınlık görevini yerine getirmesi emredilir.

Aegon ile Naerys'in arasındaki ilişkinin Naerys ile Aemon arasındaki ilişki gibi olmayışı Aegon ile Aemon arasındaki düşmanlığı tetikler. Çocukken Aemon ile Naerys'in birbirinden ayrılmayışı, Aemon'un Aegon'dan daha ünlü, asil, yakışıklı ve ahlaklı olmasıyla Aegon'un kızgınlığı hat safhada artmıştır.

Kraliçe Naerys Targaryen Sör Morgil Hastwyck tarafından zina ve ihanetle suçlandığında Prens Aemon kız kardeşinin onurunu savunmak için mücadele eder ve Sör Morgil'i öldürür. Bu olay destansı bir şekilde hatırlanır. Kral Aegon için sıkıntılı olan bu durum Prens Aemon'un ününü arttırmış; ozanlar tarafından pek çok şarkıya, hikayeye ve masala ilham kaynağı olmuştur. Dört Kralın Hayatı adlı eseri yazan Üstat Kaeth'e göre Naerys hakkında zina söylentileri yayan ve Sör Morgil'i cesaretlendiren kişi Aegon'dur. Ancak işin garibi bu söylentiler Aegon ve Prens Daeron arasında tartışma çıktığında ortaya çıkar ve bu iddialar sadece Daeron için ortaya atılmış, kız kardeşi Prenses Daenerys'in soyu hakkında bir iddiada bulunulmamıştır. Aegon Dorne'a bir savaş açmayı düşünmüş, Prens Daeron ise herhangi bir kışkırtma olmadan savaş açılmaması gerektiğini savunmuştur. Kral Aegon FS 174'de Daeron'un söylediklerine kayıtsız kalarak büyük bir filo inşa eder ve Dorne kıyılarını istila etmesi için filoyu gönderir ancak yolda fırtına nedeniyle donanma tahrip olmuştur.

FS 178'de Aegon'un metreslerinden biri olan Leydi Bethany Bracken Kral Muhafızları'ndan Sör Terrence Toyne ile yatarken yakalanır. Aşık olduklarını itiraf etselerde Aegon ikisinin de idam emrini verir. Bethany kendi ölümünden önce aşığının paramparça edilişine şahit olur. Bir zamanlar Aegon'un Kral Eli görevini yürüten ve aynı zamanda Bethany'nin babası olan Lord Bracken'de idam edilir. Bundan sonra intikam isteyen Terrence Toyne'un kardeşleri Kral Aegon'a karşı suikast girişiminde bulunurlar. Her ne kadar birbirinden nefret de etseler, birbirlerine saygı göstermeselerde Aemon hayatını feda ederek kardeşi Aegon'u Toyne kardeşlerin suikastından kurtarır. Aemon'un ölümünden bir yıl sonra kız kardeşi Naerys doğum sırasında çocuğuyla birlikte ölür, Aegon her iki kardeşinin ölümünü çabuk atlatır. Her iki kardeşinin ölümüyle cesaretini kısıtlayacak kimse kalmayan Aegon oğlu Daeron'u zor durumda bırakacak işler yapmıştır.

Blackfyre, Fatih Aegon tarafından kullanılan Valyrian Çeliği'nden yapılmış ve Targaryen kralları tarafından kullanılmıştır. Ancak Kral Aegon varisi Daeron yerine piçlerinden biri olan ve on iki yaşında şövalye unvanı alan Daemon'a kılıcı verir, böylece onu resmen kabul eder. Aegon'un Daeron yerine Daemon'u varis yapmak istemesi bu olaydan sonra başlar.

Aegon Tyrosh'un başyargıcının kızı Rohanne ile Daemon'u nişanlar. Daemon'un ise üvey kız kardeşi Prenses Daenerys'i sevdiği ve onunla evlenmek istediği söylenir. Ancak Aegon bunu reddeder çünkü Tyrosh'la ilişkilerinde birçok karı olacağını düşünür, örneğin Aegon Tyrosh donanması ile Dorne'a yeni bir saldırı yapmayı planlamaktadır.

Ancak bazı kaynaklarda Fatih Aegon ve Zalim Maegor'un birden çok defa evlenmesi gibi Daemon'da sadece Rohanne'ye bağlı kalmaz. Kral Aegon ve hatta Blackfyre yanlıları bile bu iddiaları sonraları kabul etmiştir. Diğer taraftan Daeron taç giydikten sonra kardeşi Daemon ve Rohanne'nin evliliği için büyük bir çeyiz ödemiştir.

Aegon'un yozlaşmış saltanatının sonlarına doğru yönetime engel olan en büyük isim varis Daeron'dur. Bazı lordların topraklarını zevk uğruna başka lordlara veren, zengin hanelerin hazinelerini gasp eden, oburluğu ile herşeye sahip olmak isteyen Aegon'un davranışlarını kınayan isimde Daeron'dur. Aegon'un oğluna yaptığı hakaretleri, alayları ve tehditlerine rağmen asla ileriye gitmemiştir. Bunun nedeni olarak Aegon'un Daeron'u evlatlıktan reddetmesi durumunda tahtına karşı güçlü bir isyan çıkacağını bilmesi olarak söylenir. Olası bir iç savaşta Aegon'un yanında yer alan birçok lordun Daeron'un hakkını savunmak üzere taraf değiştireceğini tahmin etmiştir. Daeron'a verilecek desteğin en büyüğü eşi Prenses Mariah Martell'in ailesi olan Güneş Mızrak'ın Martell Hanesi'nden gelmiştir. Bunun üzerine Aegon bu durumu fırsata çevirmek isteyerek Dorne'a olan nefretleri nedeniyle Fırtına Toprakları'nı ve Menzil'i yanına almaya çalışır. Aegon'un en büyük çılgınlığı ise Dorne'a karşı yeni bir saldırı planı oluşturmasıyla başlar.

Diğer birçok Targaryen kralı gibi Aegon'da hanesine ejderha kazandırmak ister. Atalarının ölü ejderhaları diriltme isteği yerine yeni bir yöntem bulmuş, Bana ejderha yapın emri vermiştir. Ahşap ve demirden inşa edilmiş yedi ejderha ateş püskürtme mekanizması ile yapılmıştır. Ejderhaların tamamlanmasının ardından Aegon Dorne işgalini başlatmak için yapma ejderhaları Kemik Yolu'na salar ancak Kemik Yolu yapma ejderhalar için oldukça dikdir. İnsan yapımı ejderhalar asla gidecekleri yere kadar varamazlar ve hareket mekanizmalarının zorluğu nedeniyle infilak eder. Yedi ejderha Kral Ormanı'nın içinde yanar, içlerindeki askerlerse çıkma fırsatları olmadan diri diri yanarlar ve böylece Kral Ormanı'nın dörtte üçü yanmış olur. Aegon bu yangın sonrasında bir daha asla Dorne'u işgal etmek hakında birşey söylemez.

Ölümü

Değersiz Aegon'un saltanatı sonunda FS 184'de sona erer. Öldüğünde kırk dokuz yaşında olmasına karşın son zamanlarda obezliği nedeniyle yürüyemez hale gelmiştir bu nedenle son metresinin ona nasıl tahammül ettiği bilinmemektedir. Onu kaldıracak herhangi bir taşıyıcı olmadığı için Aegon'un oturduğu taht dışkı içinde kalmış ve kralın vücudu o kadar şişmiştir ki ölümü korkunç olmuştur. Aegon'un bacakları çürümüş, kurtlar tarafından eti yenmeye başlamıştır, Üstatlar daha önce böyle bir ölüm görmediklerini söylerler. Ancak septonlar bunun tanrılar tarafından yapıldığını açıklar. Herhangi bir tedavisi olmadığı için acısını geçirmek nedeniyle sürekli haşhaş sütü verilir.

Aegon'un ölümünden önce son kararı diyarı nesiller boyunca savaş, kan, ölüm ve kederli bırakacak kadar tehlikeli bir karardır. Aegon tüm piçlerini meşrulaştırır ve böylece piçler Demir Taht'a çıkmak için beş nesil boyunca savaş verirler.

Metresleri ve Piçleri

Kral Aegon IV Targaryen'in yaşamı boyunca pek çok metresi olmuştur. En basit fahişeden soylu prenseslere kadar kendi hatırladığı kadarıyla dokuz yüz kadınla yatmıştır ve bunlar arasında fark görmemiştir. Ancak bu kadınlar arasında dokuz kadını sevdiği söylenmiştir. Karısı Naerys Targaryen bu kadınlar içinde yer almaz.

  • Leydi Falena Stokeworth, Aegon'un ilk metresidir. FS 149'de ön dört yaşındaki prens tarafından bekareti alınır. FS 151'de Kral Muhafızları'ndan bir şövalye onları yatakta basana kaşar ilişkileri devam eder. Bunun üzerine Prens Viserys silah ustası Lucas ile Falena'yı evlendirir ve ayrıca Viserys Kral Baelor'u Lucas'a Harrenhal'ı verme konusunda ikna eder, böylece Falena'yı başkentten uzaklaştırmış olur. Ancak Aegon iki yıl içinde sık sık Harrenhal'ı ziyaret etmiş ve hatta Falena'da başkente ziyarete gelmiştir.

Aegon'un Falena'dan bir çocuğu olduğu kabul görmez ancak en az bir kızı olan Falena'nın kızı Jeyne'in (Aegon'un sekizinci metresi) Aegon'un kızı olduğu söylenir.

  • Megette, FS 155'de Prens Aegon'un bir demirciye ihtiyaç duyduğu sırada bulunmuştur. Megette demirciyle evlidir buna karşın yedi altın ejderha ve Sör Joffrey Staunton'un tehditleriyle demirci karısını satmaya razı olur. Megette Kral'ın Şehri'nden bir konağa yerleştirilir ve septonun kıydığı gizli bir nikahla evlenirler. Dört yıl sonraFS 158'de Prens Viserys tarafından kocasına geri gönderilir ve bir yıl sonra dövülerek öldürülür.

Megette dört yıl içinde Aegon'dan Alysanne, Lily, Willow ve Rosey adında dört kızı olur.

  • Leydi Cassella Vaith, Kral Daeron I Targaryen'in Güneş Mızrak'ın Teslim Olması sonrasında kabul edilen rehinelerden biridir. Rehineleri Kral'ın Şehri'ne getiren Prens Aemon'dur. Sonunda Dornelu'lar isyan çıkarıp Kral Daeron'u öldürdüklerinde Prens Viserys Cassella dahil tüm rehineleri öldürmeyi planlar. Prens Aegon sıkılarak büyüdüğü için Dornelu'ların gitmesini istememiştir. Cassella yeni kral Baelor I Targaryen tarafından Dorne'a iade edilir ve uzun bir hayat yaşaması arzu edilir, Aegon gerçek aşkı bulduğuna dair olan inancını böylece yitirir ancak sonradan Aegon Cassella'ya bağlanmasın diye gönderildiği ortaya çıkar.

Bellegere ve Aegon'un üç çocukları olur ancak çocukların babasının gerçekte Aegon olup olmadığı bilinmez. Bellenora ile Narha adında iki kızı ve Balerion adında bir oğulları vardır.

  • Leydi Barba Bracken, Lord Bracken'in kızıdır; Bakire Kubbesi'nde kilitli bırakılan Daena, Elaena ve Rhaena'nın arkadaşıdır. Kral Baelor'un ölmesinden sonra Bakire Kubbesi'nde serbest bırakılsalar da başkentte kalamaya devam etmiş ve sonunda FS 171'de Aegon'un dikkatini çekmiştir. FS 172'de Aegon kral olduğunda açıkça Barba resmen metresi olmuş ve babası da el ilan edilmiştir. Kraliçe Naerys zor bir doğumun ardından neredeyse ölmüştür, bunun üzerine Lord Bracken kraliçenin ölmesinden sonra kendi kızı Barba ile yapılacak düğünü aleni olarak konuşur. Naerys sonunda iyileştiriğinde Prens Daeron ve Prens Aemon Bracken'leri başkentten uzaklaştırması için Aegon'a baskı yapar.

Barba FS 172'de daha sonraları Acıçelik olarak bilinecek olan Aegor Nehir'i doğurur.

  • Leydi Melissa Blackwood yada bilinen adıyla Missy, Kraliçe Naerys, Prens Aemon ve Prens Daeron'la arkadaş bir kızdır. Aegon kenara bırakmadan önce beş yıl boyunca metresi olmuştur.

Melissa Aegon'dan Mya, Gwenys ve sonraları Kanlıkuzgun olarak bilinecek Brynden'ı doğurur.

  • Leydi Bethany Bracken, Leydi Barba'nın kız kardeşidir, babası tarafından Melissa Blackwood'un yerine gelmek ve Aegon'u baştan çıkarmak için eğitilmiştir. Aegon FS 177'de oğlunu ziyaret etmek için kalelerine geldiğinde dikkatini çekmiş ve Kral'ın Şehri'ne döndüğünde yanında götürmüştür. Aegon o sıralarda şişmanladığı için ilişkilerinden zevk alamayan Bethany huzuru ve zevki Sör Terrence Toyne'un kollarında bulur. Kral FS 178'de kral onları basar; Bethany ve babası idam edilir ve Terrence işkence yapılarak öldürülür.
  • Leydi Jeyne Lothston, Aegon'un ilk metresi Leydi Falena Stokeworth ile Lord Lucas Lothston'un kızı olarak FS 178'de Kral'ın Şehri'ne geldiğinde on dört yaşındadır. Aegon'un metresi haline gelmesi fazla uzun sürmez. Bethany'nin ölümünden beri fahişelerden başka kimseyle ilişkisi olmayan Aegon frengiye yakanır. Hastalığın Jeyne'den geldiğini iddia eden Aegon, Jeyne ve ailesini hızlı bir şekilde başkentten uzaklaştırır.
  • Leydi Serenei, Aegon'un en yeni Kral Eli Jon Hightower tarafından başkente getirilir. Serenei'nin bir büyücü olduğu söylenir ve Aegon'un kabul edilen şok piçini doğurur.

Serenei'nin Aegon'dan olan kızı Shiera Seastar'dır.

Resmi olarak bu dokuz metresi olan Aegon'un FS 170'de Bakire Kubbesi'nde kilitlinen kuzeni Prenses Daena'dan Daemon Su adında bir piçi olur. Aegon çocuğu FS 182'de kabul eder. Söylenenlere göre Aegon'un yatağına Lord Butterwell'ın üç kızı da dahil birçok kadın girmiştir. Aynı zamanda söylenenlere göre bir diğer kuzeni Prenses Elaena Targaryen'in oğlu Viserys Plumm'un babasının Lord Ossifer değil Aegon olduğu söylenir.

Ölüm döşeğindeyken Aegon piçlerini meşrulaştırarak oğlu Daeron'un saltanatını engellemeye çalışır. Aegon'un ölümünden on iki yıl sonra Daemon Blackfyre isyan eder ve ilk Blackfyre Savaşı'nı çıkarır. O gün savaşı kaybeder ancak Blackfyre'lar altmış dört yıl daha Targaryen'lerin başıma bela olurlar.

Büyük Piçler

Kral Aegon'un soylu kadınlardan olan piç oğulları ve kızlarına Büyük Piçler denir. Onlar;

Alıntılar

Aenys zayıftı, Maegor zalim ve Aegon II açgözlüydü ama hiç bir kral bu kadar kasıtlı olarak kötü yönetmemiştir.

Üstat Kaeth'in Dört Kralın Hayatı adlı eserinden

Aegon'a Değersiz denmesinin bir nedeni var.

Arys Oakheart'tan Arianne Martell'e

Kral Aegon, evli yada bekar istediği her kadını elde etti.

Joffrey Baratheon'dan Sansa Stark'a

Dördüncü Aegon ölüm döşeğindeyken tüm piçlerini meşrulaştırır. Ve diyara acı, keder, savaş ve cinayeti beraberinde getirdi. Cesur Barristan Blackfyre'ların son erkek üyesini Basamaktaşı'nda öldürene kadar Targaryen'lerin başına bela olmaya devam ederler.

Catelyn Tully'den Robb Stark'a

Targaryen Hanesi'nin sözleri Ateş ve Kan'dır ancak Sör Arlan'ın Dunk'a söylediğine göre Kral Aegon'un devrinde en çok kullanılan söz Kzı yıkayın ve yatağa getirin olmuştur.

Dunk'un düşünceleri

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon II
 
Helaena
 
Aemond
 
Daeron
 
Rhaenyra
 
Daemon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jaehaerys
 
Maelor
 
Jaehaera
 
Aegon III
 
Daenaera
Velaryon
 
 
 
 
 
Viserys II
 
Larra
Rogare
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daeron I
 
Rhaena
 
 
Elaena
 
Alyn
Velaryon
 
Baelor I
 
Daena
 
Aegon IV
 
Naerys
 
Aemon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ossifer
Plumm
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jeyne
Su
 
Jon
Su
 
 
Daemon
Blackfyre
 
Daeron II
 
Mariah
Martell
 
Daenerys
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Viserys
Plumm
 
 
 
Michael
Manwoody
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ronnel
Penrose
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Longwaters
Hanesi
 
 
Blackfyre Hanesi
 
 
 
Targaryen
Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Robin
Penrose
 
Laena
Penrose
 
Jocelyn
Penrose
 
Joy
Penrose