Aegon I Targaryen

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Aegon I Targaryen
TargaryenHanesi.png
Fatih Aegon.jpg
Karakter Bilgisi
Saltanat 1FS37FS
Tam isim İsminin Birincisi Aegon Targaryen
Lakap Fatih Aegon
Ejderha Aegon
Ejderha Lordu Aegon
Unvan Tüm Westerosun Kralı
İnsanlarının Koruyucusu
Andalların, Rhoynarın ve İlk İnsanların Kralı
Yedi Krallığın Lordu
Diyarın Koruyucusu
Ejderha Kayası Lordu
Irk Valyrian
Doğum 27FÖ, Ejderha Kayası.
Ölüm 37FS, Ejderha Kayası.
Aile
Hane Targaryen Hanesi
Önceki Yok
Varis Aenys I Targaryen
Sonraki Aenys I Targaryen
Kraliçe Visenya Targaryen
Rhaenys Targaryen
Visenya Targaryen
Rhaenys Targaryen
Çocuk Aenys I Targaryen
Maegor I Targaryen
Baba Aerion Targaryen
Anne Valaena Velaryon
Ekler
Kitaplar Buz ve Ateşin Şarkısı (Bahsedildi)
Prenses ve Kraliçe (Bahsedildi)
Gezgin Şövalye (Bahsedildi)
Yeminli Kılıç (Bahsedildi)
Gizemli Şövalye (Bahsedildi)
Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kralların Çarpışması (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)

Aegon I Targaryen yada bilinen adlarıyla Fatih Aegon veya Ejderha Aegon, Fetih Savaşı sırasında Yedi Krallık'taki altı krallığı fetheden Demir Taht'ın ilk kralı ve Yedi Krallığın İlk Lordu'dur.

AEGON I.jpg

Görünüş ve Karakter

Aegon mor gözleri, kısa kesilmiş gümüş-altın rengindeki saçları, geniş omuzları ve uzun boylu olmasıyla görünüşte güçlü ve karizmatik bir liderdi. Fetih Savaşı sırasında siyah pullu bir zırh giymiş ve Valyrian Çeliği'nden Blackfyre adındaki kılıcı kullanmıştır. Yine Valyrian Çeliği'nden yapılmış basit tacına büyük kare şeklinde kesilmiş yakutlar eklenmiştir.

Aegon son derece gizemliydi. Tek arkadaşı Orys Baratheon dışında yalnızdı. Blackfyre adındaki kılıcı ile savaşırdı ancak savaş haricinde ejderhası ile seyahat etmez yada turnuvaya gidip savaşmazdı. Kız kardeşleri ona sadıktı ve sadece gerektiği zaman idareyi alıyorlardı. Kendisine meydan okuyanlara karşı son derece sertti ancak diz çökenlere karşı son derece cömertti.

Kral Robert Baratheon zamanında dahi hala yaşamı gizemleri barındırır.

Tarihi

Erken Yaşam

Aegon'un Ailesi Valyria Kıyameti'nden yüzyıl önce Valyrian Özgür Halkı'nın batı karakolu olan Ejderha Kayası'na yerleşirler. Targaryen geleneğine göre Aegon aile içinden biriyle evlenecekti ancak biri ablası diğer kız kardeşi evleneceği iki kişi vardı. Evlilik gerçekleştikten sonra üçüde ejderha sürücüsü olur.

Ejderha Kayası Lordu Aegon Volantis'in Tyrosh'a saldırısı sırasında Tyrosh ve Pentos'un yanında yer alır. Lys'liler saldırı başlatamadan Kara Dehşet Balerion ve Aegon tüm Volantis ordusunu yakar. Volantis'in yenilgisinden sonra Aegon Ejderha Kayası'na döner.

Aegon ve Kraliçeleri

Fetih Savaşı

Sonunda Aegon yıllardır planladığı Yedi Krallığı fethetmek için Westeros'un batısına gitmeye karar verdi. Bölgeleri belirlenmiş Westeros haritası yerine, sınırları olmayan büyük bir masa haritası yaptırdı. Bu harita daha sonraları Boyalı Masa olarak bilinir. Planı iddialı ama başarılıdır.

Aegon, kız kardeşleri ve aynı zamanda eşleri olan Rhaenys ile Visenya hazır olduklarında Westeros'un doğu kıyısındaki Karasu Koyu'nda yer alan sonradan Aegon'un Şehri olarak bilinecek olay için Aegon'un Kayası'na inerler. Üç ejderha (Vhagar, Meraxes ve Kara Dehşet Balerion)'un yardımıyla önce Karasu Koyu'ndaki ilk testi sonra Harrenhal'ın Yakılışını ve en sonunda Ateş Tarlası'ndaki zaferi kazanır. Westeros'un yedi bölgesinden altısını fetheder yada boyundurluk altına lır hatta yeni bir bölge olarak Nehir Toprakları'nı kurar. Ancak Aegon Dorne'u fethedemedi ve onların özerk bir şekilde kalmalarına saygı duymak zorunda kaldı.

Aegon Eski Şehir'de Yüce Septon'un kendisini kutsadığı günü saltanatının başlangıç günü olarak seçer. Başkenti ise Aegon'un Kayası'nın çevresinde büyüyen Kral'ın Şehri olur. Ayrıca kendisine mağlup olan düşmanlarının kılıçlarını alır ve Demir Taht'ı yaptırır. Aynı zamanda Küçük Konsey'de kraldan sonra gelen Kral Eli unvanını ilk olarak Orys Baratheon'a verdi.

Birinci Dorne Savaşı

Fetih Savaşı sırasında Targaryen'lerin tek yenilgisinin Dorne'da aldığı bilinir. 4FS'de fetihi tamamlamak üzere Dorne'a yeni bir savaş açıldı. Birinci Dorne Savaşı'nda bir akrep silahtan atılan okun ejderha Meraxes'in gözüne girmesi ve ejderha ile binicisi Rhaenys Targaryen'in gökyüzünden düşerek ölmesiyle savaşta mağlup olunur. Rhaenys'in ölümünden sonra Aegon'un gazabının sınırı olmaz.

Aegon ve Visenya Dorne lordlarının başlarına ödül koyar. Bu davranışları sebebiyle ikiside Kral'ın Şehri'nde teftiş yaparken saldırıya uğrar. Visenya ve kılıcı Kara Kız Kardeş sayesinde saldırıdan kurtulurlar. Saldırı sonrasında 10FS'de Kral Muhafızları olarak bilinen elit kraliyet muhafızları kurulur. Visenya bizzat muhafızları kendisi seçer. Aegon Dorne'a savaş açmayı düşünürken Dorne Prensi'nden gizemli bir mektup alır ve 13FS'de saldırıyı durdurur.

Sonraki Yaşamı

Aegon Yedi Krallık'tan gelen vergilerle gücünü Kral'ın Şehri'nde birleştirir ve saltanatını sürer. İktidarı sırasında Yedi İnancı ile ciddi ilişkileri olur ve onlara karşı çıkmaz. Visenya Tepesi'ne sept yaptırır ve Rhaenys Tepesi'ne Hatırlama Septi adında daha görkemli bir sept inşa ettirir.

Aegon kimsenin ejderhalarla korunan bir şehre saldıramayacağını düşünür, bu nedenle Kral'ın Şehri'nin ilk başta duvarları yoktur. Ancak Visenya 26FS'de surların ve kapıların yapımını emreder ve böylece şehir duvarlarla korunur.

Aegon Aegon'un Kayası'nın bir krala uygun olmadığını düşünerek 35FS'de yeni bir kale yaptırma kararı aldı. Kızıl Kale'nin nasıl yapılcağını Aegon komuta ederken ailesi ve konseyi Ejderha Kayası'na gider. Aegon'un Ejderha Kayası'ndaki mevcudiyeti üzerine Kızıl Kale'nin yapımı için Visenya çağırılır. Taşınmayacak kadar ağır olduğu için Demir Taht Ejderha Kayası'nda kalır.

37FS'de Ejderha Kayası'nda Boyalı Masa'da iki torununa fetih öykülerinden birini anlatırken felç geçirir ve ölür. Ölümünden sonra sırayla tahta çıkan oğulları Aenys ve Maegor'un saltanatında Yedi İnancı'nın ayaklanmasıyla Yedi Krallık istikrarı kaybeder. Savaş, ölüm ve kaos Aegon'un torunu Jaehaerys'in devrine karar Yedi Krallık'ta yer alır.

Aegon'un Küçük Konseyi

Alıntılar

Bugünden itibaren Westeros'un bir kralı olacak.
Güneş doğduğunda kanından kimse hayatta kalmayacak.

Kara Harren'e söylediği son söz.

Aegon Westeros'a kan ve ateşle geldi ancak onlara barış, refah ve adalet getirdi.

Daenerys Targaryen

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Valaena
Velaryon
 
Aerion
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmiyor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Visenya
 
Aegon I
 
Rhaenys
 
 
Orys
Baratheon
 
Argella
Durrendon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ceryse
Hightower
 
 
 
 
 
 
 
Aenys I
 
Alyssa
Velaryon
 
 
Baratheon Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Elinor
Costayne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Alys
Harroway
 
 
Maegor I
 
Rhaena
 
Aegon
 
Viserys
 
Jaehaerys
 
Alysanne
 
Vaella
 
 
 
 
 
 
 
Jeyne
Westerling
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tyanna
 
 
 
 
 
 
Rhalla
 
Aerea
 
 
 
 
 
 
 
Targaryen Hanesi