Aemma Arryn

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Aemma Arryn
ArrynHanesi.PNG
Karakter Bilgisi
Unvan Kraliçe
Bağlılık Arryn Hanesi
Targaryen Hanesi
Irk Vadili
Doğum FS 82
Ölüm FS 105
Kral Viserys I Targaryen
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Şarkısı (Bahsedildi)
Düzenbaz Prens (Bahsedildi)
Prenses ve Kraliçe (Bahsedildi)

Kraliçe Aemma Arryn, Kral Jaehaerys I Targaryen ile kız kardeşi-eşi Kraliçe Alysanne Targaryen'in torunu Kral Viserys I Targaryen'in eşidir.

Tarihi

Aemma, Lord Rodrik Arryn ile Kral Jaehaerys I Targaryen ve kardeşi-eşi Kraliçe Alysanne Targaryen'in kızı Prenses Daella Targaryen'in kızıdır. FS 93'de kuzeni Prens Viserys'le evlendi. Dedesinin ölümü üzerine Aemma Viserys'in kraliçesi ve yoldaşı olur, 101'İn Büyük Konseyi'nde tahtın varisini taşıdığı söyler.

Aemma evliliğinin ilk yıllarında birçok kez hamile kaldı. Birçok düşükten sonra sonunda beşikteyken ölen bir oğulları olur. FS 97'de sağlıklı bir kız çocuğu olan Prenses Rhaenyra Targaryen'i doğurdu. Aemma ve Viserys çocuklarına hayranlardı.

FS 105'de Aemma bir kez daha hamile kaldı. Aemma Prens Baelon Targaryen adında bir oğlan doğurdu. Aemma doğum sırasında, ertesi günde oğlu öldü.

Mirası

Aemma'nın kızı Prenses Rhaenyra FS 105'de Kral Viserys I Targaryen'in varisi olarak seçildi, Aemma ve oğlu Baelon'un ölümleri Kral Viserys ile kardeşi Prens Daemon ardında ki ilişkiyi gerginleştirir. Diyarın lordları FS 105'de Prenses Rhaenyra'ya yemin etmelerine rağmen FS 129'de Viserys'in ölümüyle kendini taht mücadelesinde bulur. Viserys Aemma öldükten sonra yeniden evlenir ve yeni eşi dört çocuk doğurur. En büyük oğlu Prens Aegon, Lord Kumandan Criston Cole ve Vekil Kraliçe Alicent Hightower tarafından kral ilan edildi, bu noktada Prenses Rhaenyra babasının ölüm haberini almamıştı.

Ejderhaların Dansı olarak bilinen iç savaşta bu güç mücadelesi devam etti, sonuçta hem Rhaenyra hem kardeşi Aegon, Rhaenyra'nın çocuklarının bir çoğu ve Aegon'un tüm kardeşleri ile çocukları bu iç savaşın içinde öldüler.

Aemma'nın kızı Rhaenyra altı çocuk doğurdu ve biri doğumda öldü. En küçük iki çocuğu Prens Aegon ve Viserys haricinde diğer çocukları öldü, daha sonra bu çocuklar Aegon III ve Viserys II adıyla kral oldular. Ejderha Kralların soyu Kral Viserys'den geldi. Buna ek olarak Aegon'un kızı Daena ile Viserys'in oğlu Aegon'un Daemon adında piç oğulları olur ve Blackfyre Hanesi'nin temelleri atılır.