Aemon Targaryen

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Aemon Targaryen
Kingsguard.PNG
Aemon.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Ejderha Şövalyesi
Gözyaşı Şövalyesi
Unvan Prens
Sör
Kral Muhafızları Lord Kumandanı
Bağlılık Targaryen Hanesi
Kral Muhafızları
Irk Valyrian
Doğum FS 136Kral'ın Şehri
Ölüm FS 178 ile FS 183 arası, Westeros
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Şarkısı (Bahsedildi)
Gezgin Şövalye (Bahsedildi)
Yeminli Kılıç (Bahsedildi)
Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kralların Çarpışması (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)

Prens Aemon Targaryen yada bilinen adıyla Ejderha Şövalyesi, Kral Viserys II Targaryen ile Leydi Larra Rogare'ın ikinci oğlu ve Kral Muhafızları'nın bir üyesidir.

Aemon Targaryen Dragonknight TheMico.jpg

Tarihi

Erken Yaşamı

Aemon FS 153'de amcası Kral Aegon'un saltanatı sırasında henüz on yedi yaşında genç bir şövalye iken Kral Muhafızları'na katılır.

Aemon hayatı boyunca beş krala; amcası Aegon III, kuzenleri Daeron I ile Baelor I, babası Viserys ve son olarak ağabeyi Aegon IV'a hizmet etmiştir.

Prens Aemon, yaşamış en asil şövalye olarak tanımlanır ve kılıçtaki yeteneği bütün Westeros'ta bir efsanedir. Hatta ölümünden yüzyıl sonra bile şarkıcıların en popüler kılıç ustası ve soylu kahramanı arasında yer alır. Daha sonraları Aemon Fatih Aegon'un kız kardeşi-eşi Visenya'nın ve dedesi Prens Daemon Targaryen'in kullandığı Valyrian Çeliği'nden yapılmış Kara Kız Kardeş adlı kılıcı kullanır.

Şarkılar Aemon'un ağabeyinin kraliçesi ve kendi kız kardeşi Kraliçe Naerys'e olan aşkından bahsederler. Aemon Naerys'i, Naerys'de Aemon'u sevmiştir. Söylenenlere göre Naerys'in Aegon'la evlenmesinden bir süre sonra Aemon Kral Muhafızları'na katılmıştır. Tarihçilerin anlattığına göre Aemon düğün sırasında ağlamış ve kardeşi Aegon'la kavga etmiştir. Yatak töreni sırasında ise Naerys ağlamış ve gece boyu susmamıştır.

Bir keresinde Lord Cregan Stark ile dövüşmüştür ve daha önce onun kadar iyi kılıç ustasıyla karşılaşmadığını söylemiştir.

Dorne Fethi

Aemon kuzeni Genç Ejderha Kral Daeron'la birlikte Dorne Fethi'ne katılır. Savaş sırasında Kral Daeron'a suikast girişimi olur, Ejderha Şövalyesi Aemon kralın önüne atlar ve zehirli ok ona gelir. Aemon zehirden kurtulur ama tam olarak iyileşmesi için Kral'ın Şehri'ne gönderilir.

Aemon zehirden kurtulduktan sonra kralı korumak için Dorne'a dönerse ve bir Dornelu öldürerek büyük ün kazanır. Dornelu'lar isyan ettiğinde kralın yanında yer alır ve barış sancağı altında yapılan toplantıya katılır. Bu toplantıda Aemon'un yani sıra üç Kral Muhafızı daha katılır, toplantıda Kral Daeron öldürülür ve üç Kral Muhafızı savaşarak katledilir ancak Aemon canlı yakalanır. Dorne'daki Wyl Hanesi Aemon'u içi yılanlarla dolu bir çukurun üzerine çırılçıplak vaziyette kafese kapatırlar. Sonunda yeni kral olan kuzeni Baelor tarafından kurtarılır.

Baelor'un Saltanatı

Baelor'un Aemon'u kurtarması

Baelor Dorne Prensi ile anlaşma yaptıktan sonra Güneş Mızrak'dan ayrılırken kuzeni Aemon'u serbest bırakmak için yolculuğa çıkar. Baelor Wyl'lere Aemon'u serbest bırakmaları gerektiğini söyler ama onlar sadece Baelor'a anahtarı verirler ve kendisinin kurtarmasını söylerler. Aemon kuzeni ve yeni kralına birsey olur endişesi ile onu bırakıp gitmesi için yalvarır ancak Baelor bunu reddeder ve çukura atlar.

Masallar ve şarkıcıların dediğine göre yılanlar tanrıların gücünü Baelor'da hissederek başlarını öne eğmişler ve onu ısırmamışlar ancak gerçek daha farklıdır. Yılanlar Baelor'u onlarca kez ısırırlar ancak Baelor kafese ulaşmayı başarır ve anahtarı kuzeni Aemon'a vererek onu kurtarır. Aemon kafeste çıkar, çukura atlar, yılanları etkisiz hale getirir ve kral olan kuzenini sırtına alarak dışarı çıkar. Aemon Baelor'u çukurdan çıkarırken Wyl'ler ne kadar yaşayacakları konusunda bahse girerler. 

Aemon'a giymesi için bir elbise verirler ve yolun kalanını geçmesi için bi eşek verirler ancak zehirlenmiş kralı en yakın kasabaya götürene kadar Aemon tüm Kemik Yolu'nu Baelor'u sırtında taşıyarak geçer. Aemon sonunda Kara Liman'a gelir ve kalenin üstadı Baelor'u tedavi eder. Baelor sonunda Fırtına Burnu'nda kendisine gelir ancak Kral'ın Şehri'ne gidene kadar yarım yıl geçer.

Aegon'un Saltanatı

Kuzeni Kral Baelor ve babası Kral Viserys'in ardından tahta ağabeyi Aegon geçer. Aegon'un saltanatı sırasında Aemon Kral Muhafızları Lord Kumandanı olacaktır ve ölene kadar bu pozisyonu koruyacaktır.

Kraliçe Naerys, Sör Morgil Hastwyck tarafından zina ve ihanetle suçlandığında kız kardeşlerinin onurunu koruyan Aemon onunla düello eder ve Sör Morgil'i öldürür. Bu olay daha sonraları birçok ozan tarafından masal ve hikayeye dönüştürülür, Aemon iyi tarafı temsil eder Aegon ise kötü olan kısmı temsil eder.

Söylentilere göre Prens Daeron'un gerçek babası Kral Aegon değil Aemon'dur. Bu dedikodu üzerine birkaç kişi tahtın varisinin Aegon'un piçi Daemon olması gerektiğini söyler. Bu söylentilerin gerçeği kanıtlanmasa da çürütülmezde.

Üstat Kaeth'in yazdığı Dört Kralın Hayatı kitabından Kraliçe Naerys'in gizlice zina yaptığı söylenir, Kral Aegon bunu inkar etsede Sör Morgil'inın iddalarını teşvik edenin Kral Aegon olduğu söylenir. Suçlama Aegon ve varisi Prens Daeron kavga ettiğinde tesadüfen başlar. Daeron Aegon'un aksine kışkırtma olmadan Dorne'a savaş açılmaması gerektiğini savunur. Aegon'unsa halkın güvenini kazanarak Daeron'un yerine meşru varis olarak piçini varis yapacağı söylenir. Bunun yanında Daeron'un aksine Prenses Daenerys'in meşruiyeti sorgulanmaz.

Aemon bir kez gizemli bir şövalye kılığında turnuvaya katılır çünkü kardeşi Aegon onun turnuvaya girmesini yasak etmiştir, bunun nedeni ise karısı Naerys yerine metresini Aşk ve Güzellik Kraliçesi ilan etmek istemesidir. Aemon bunun üzerine Gözyaşı Şövalyesi ismiyle turnuvaya katılır. Gözyaşı Şövalyesi turnuvayı kazanır ve Aegon'un metresi yerine kız kardeşi Naerys'i Aşk ve Güzellik Kraliçesi ilan eder.

Aemon her ne kadar kardeşi Aegon'un provokasyonlarına maruz kalsa da, kardeşine karşı sadece nefret hissetsede kardeşi Aegon'un emriyle öldürülen Sör Terrence Toyne'un Toyne Hanesi'nden iki kardeşi Kral Aegon'a suikast için geldiğinde krala sadakati dolayısıyla onlarla savaşmış ve onurlu bir şekilde ölmüştür. Kraliçe Naerys Aemon'un acısını uzun süre taşımış ve bir yıl sonra doğumda ölmüştür.

Ejderha Şövalyesi Aemon.png

Aemon Kral Muhafızları'nın onurlu yemini kralı koruma görevini kendisini hor gören kardeşi Aegon'un hayatını kurtarmak için kendisini feda eder ancak Kral Aegon Aemon'un anısını kısa sürede unutur. Eşinin ve kardeşinin ölümünün ardından Aegon oğlu Daeron'un arkasından planlar kırmaya başlar çünkü kardeşlerinin ölümüyle onu engelleyecek kimse kalmamıştır. Aemon Westeros'da Kahramanlar Çağı'ndan beri yaşamış kahramanlar gibi hatırlanır ancak Aegon öldükten sonra Değersiz Aegon olarak anılacaktır.

Daeron (söylediğine göre Aemon'un sözde oğlu) torununa amcasının adını verir.

Alıntılar

Kraliçe Naerys ile Prens Aemon'un arasında zina olduğu kesinlikle masaldan ibaret. Kralın meşru doğumlu oğlu yerine piç oğlunu varis yapmak istemesi nedeniyle çıkarılmış bir masal. Bu yüzden Değersiz Aegon olarak bilinir.

Sör Arys Oakheart

Dedem söylenenlere göre babası olan amcası Ejderha Prens Aemon'un adını bana verdi. Bana Aemon adını verdi.

Aemon'dan Jon'a

Westeros'daki her çocuk Ejderha Prens Aemon'un Sör Morgil'in iftiralarına karşı kız kardeşi Kraliçe Naerys'i savunduğunu bilir.

Cersei Lannister

Ryam Redwyne ve Prens Aemon'un beyaz pelerini giydiği günler eski masallarda kaldı.

Varys Robert Baratheon'un Kral Muhafızları'na yaptığı eleştirileri Eddard Stark'a anlatırken

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon II
 
Helaena
 
Aemond
 
Daeron
 
Rhaenyra
 
Daemon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jaehaerys
 
Maelor
 
Jaehaera
 
Aegon III
 
Daenaera
Velaryon
 
 
 
 
 
Viserys II
 
Larra
Rogare
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daeron I
 
Rhaena
 
 
Elaena
 
Alyn
Velaryon
 
Baelor I
 
Daena
 
Aegon IV
 
Naerys
 
Aemon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ossifer
Plumm
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jeyne
Su
 
Jon
Su
 
 
Daemon
Blackfyre
 
Daeron II
 
Mariah
Martell
 
Daenerys
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Viserys
Plumm
 
 
 
Michael
Manwoody
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ronnel
Penrose
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Longwaters
Hanesi
 
 
Blackfyre Hanesi
 
 
 
Targaryen
Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Robin
Penrose
 
Laena
Penrose
 
Jocelyn
Penrose
 
Joy
Penrose