Aemon Targaryen (Maekar I'in Oğlu)

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Aemon Targaryen
Gece Gozculeri.png
Maester Aemon.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Üstat Aemon
Amca Üstat
Unvan Prens
Üstat
Bağlılık Targaryen Hanesi
Gece Gözcüleri
Irk Valyrian
Doğum FS 198Kral'ın Şehri
Ölüm FS 300Tarçın Rüzgar, Dorne Kıyıları, Yaz Denizi
Kitap(lar) Gezgin Şövalye (Görüldü)
Yeminli Kılıç (Bahsedildi)
Gizemli Şövalye (Bahsedildi)
Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Görüldü)
Ejderhaların Dansı (Görüldü)

Oyuncu Peter Vaughan
TV Sezon 1
Sezon 3
Sezon 4
Sezon 5

Aemon yada doğum adıyla Aemon Targaryen, Kral Maekar I Targaryen ile eşi Dyanna Dayne'in üçüncü oğludur. Yedi Krallık'ta yaşayan insanların Aemon'daki Targaryen kanını unutacak kadar uzun bir süre boyunca Gece Gözcüleri'nin Kara Kale'sinde Üstat olarak hizmet etmiştir. Tv dizisinde Peter Vaughan tarafından canlandırılır.

Görünüm ve Karakter

Buz ve Ateşin Şarkısı evreninin başlarında yüz yaşında, yaşlı bir adamdır. Kel, kırışmış, çökmüş ve kördür. Çok yumuşak konuşur ama tavsiyeleri o kadar değerlidir ki duyabilmek için kimse sesini çıkarmaz. Yaşına rağmen beyni kulakları kadar keskindir. Aemon mütevazi ve yetenekli bir adamdır.

Üstat Aemon Targaryen TheMico.jpg

Hayatı

Aemon Targaryen, Kral Maekar I Targaryen ile eşi Leydi Dyanna Dayne'in üçüncü oğludur. Dedesi Kral Daeron II Targaryen tarafından amcası Ejderha Prensi Aemon'a ithafen ismi verilmiştir. Kral Daeron'un dört oğlu ve kendisinden başka üç erkek torunu vardır. Çok fazla Targaryen varisi olmasının tehkikeli olacağı sebebiyle dokuz-on yaşlarda Hisar'a gönderilir. Kardeşi Aegon gezgin şövalye Duncan'ın yaveri olmuştur, bir gezi sırasında Eski Şehir'de Aemon'u ziyaret ederler. Aemon, Duncan'ın boyunu ölçer.

Aemon on dokuz yaşında zincirini döver ve Üstat unvanını kazanır. Babası Kral Maekar I Targaryen onu Demir Taht'a hizmet etmek için başkente çağırana kadar kimliği bilinmeyen bir lorda hizmet etmiştir. Yüce Üstat olacağı ve konseyde yer alacağını düşünen Aemon bunun yerine Ejderha Kayası'nda yer alan ağabeyi Prens Daeron'a çiçek hastalığı olup öleceğine güne kadar hizmet etmiştir. Ağabeyinin ölümünün ardından Hisar'da hizmet eder. FS 233'de Büyük Konsey'de bazıları ona taç vermek istediği için onu saraya davet ederler. Ancak Aemon sırasını sukunetle kardeşi Aegon'a verir ve tahtı reddeder. Aegon'un küçük kızı Rhaelle Aemon'a Üstat Amca demiştir.

Daha sonra kardeşine karşı kullanılabileceği endişesi ile Gece Gözcüleri'ne katılmak için Sur'a gitmek istediğini söyler. Kral Aegon Gece Gözcüleri'ne katılacak ağabeyine şeref koruması olması için zindanlardaki tüm suçluları gönderme kararı alır. Aralarında sonradan Gece Gözcüleri Lord Kumandanı olacak olan Brynden Nehir'de vardır. Sör Duncan Aemon'u Altın Ejderha adlı gemiyle Kıyıdaki Doğugözcüsü'ne kadar götürür.

Rhaegar Targaryen büyük büyük amcası Üstat Aemon'a bazen kuzgunlar yollamıştır. Aemon Gece Gözcüleri'ne katılan her adamın en az bir kez denendiğini iddia eder. Kendisi ise üç kez denenmiştir ve şüphesiz bunlardan en zoru Gaspçının Savaşı sırasında Targaryen Hanesi'nin yok olduğunu duyması olmuştur.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Gece Gözcüleri Lord Kumandanı Jeor Mormont Tyrion Lannister'ın Sur'u ziyaret etmesini kutlamak için Kara Kale'de bir ziyafet verir ve bu ziyafette Üstat Aemon'da katılır. Aemon, Tyrion'un ne kadar zeki olduğunu fark eder ve onu bir cücenin aksine içimizdeki dev olarak tanımlar. Tyrion ise alışıldık olmadık bir şekilde suskun kalır.

Üstat Aemon ve Jon Kar

Aemon, Jon Kar'a, Sör Alliser Thorne'un çaylağı olarak vahşi bir şekilde eğitilmeye devam ederse başına geleceklerden korktuğu arkadaşı Samwell Tarly'nin Gece Gözcüleri'nin kahyası olması için yardım eder. Aemon, Jon'un ailesinin tehlikede olduğunu öğrendiğinde Stark Hanesi'ne yardım etmek için Sur'u terkedeceğini düşünerek ona tavsiyelerde bulunur. Kendisininde Robert'ın İsyanı'nda Targaryen Hanesi'ne yardım etmek istediğini söyler.

Kralların Çarpışması

Aemon keşiflere eşlik etmek için fazla yaşlı olduğu için Kara Kale'de kaldı. Mesaj yazma ve gönderme görevi Samwell Tarly'ye düşer. Jeor Mormont, Aemon'un aslında kral olabileceğini ama tacı reddettiğini Jon'a anlatır. Mormont, Aemon'un çok yetenekli olduğunu düşünür ve Jon da onunla aynı fikirdedir.

Kılıçların Fırtınası

Jon Kar Kara Kale'ye bir okla çok kötü yaralanmış halde döner. Yarasını Üstat Aemon iyileştirir, kör olmasına rağmen elleri bu işi halledecek kadar yeteneklidir. Donal Noye ve Aemon, Jon'un Thenn'ler hakkındaki raporunu göze alarak Yabanıllar'ın saldıracaklarını düşünürler. Donal Noye kapıyı devlerin saldırısına karşı savunurken öldüğünde Aemon Jon'a Sur'daki diğer kardeşler gelene kadar kalan adamları yönetmesi gerektiği söyler ve kendiside ona rehberlik eder. Janos Slynt ve Sör Alliser Thorne, Jon'un yeminlerini bozduğunu ve yabanıllaştığını savunarak idam edilmesi gerektiğini söylerler ancak Aemon'da Jon'u savunur. Stannis Baratheon Sur'u Yabanıllar'ın saldırısından kurtardıktan sonra Melisandre onun Azor Ahai'nin yeniden doğmuş hali olduğunu ilan eder ancak Aemon buna kuşkulu bakar.

Dizide Üstat Aemon

Kargaların Ziyafeti

Yeni Lord Kumandan Jon Kar, Üstat Aemon'u, Samwell Tarly'i, Yabanıl kız Gilly'i ve Mance Rayder'ın veliahtı Yabanıl Prensi Eski Şehir'e gönderir ve elindeki tüm kral kanlarını uzaklaştırmış olur. Jon Melisandre'nin Aemon'u kral kanı olduğu için bir büyüsünde kullanmak üzere öldürmesinden korkmuştur. Ancak yaşlı bir adam için Karakuş'la bir deniz yolculuğu da oldukça zordur, Sam ona ne yapması gerektiğini düşünürken Aemon'u güvertede bırakır. Yağmurun altında dururken hafızasını kaybetmeye başlar. Braavos'a geldiklerinde artık yatalaktır ve ölümün eşiğine gelmiştir.

Aemon, Daenerys Targaryen ve ejderhalarını duyduğunda onun vaat edilen prens olduğunu düşünür, Valyrian'larda ejderhaların cinsiyetinin söylenmediğini söyler. Aemon, Daenerys'i arayıp ona ejderha ilminde bilgi veremeyecek kadar yaşlı olduğu için yaşına lanet eder. Ve ayrıca bu haberle birlikte ettiği yemini bozmamak konusundaki dördüncü testi olur.

Üstat Aemon'un Karakuş adlı gemideki yolculuğu.

Aemon, Braavos'tan Eski Şehir'e doğru yolculuk sırasında 102 yaşında soğuk nedeniyle ölür. Cesedi Tarçın Rüzgar adlı gemide bir rom fıçısında saklanır. Gilly, Mance Rayder ve Dalla'nın bebeğine Aemon'a ithafen Aemon Savaştadoğan yada Aemon Çelikşarkı isimlerini verir.

Eski Şehir'e gelen Sam, Aliüstat Marwyn'e Aemon'un son zamanlarını ve Daenerys Targaryen'e yardım etme niyetini anlatır. Marwyn hemen hususi eşyalarını alarak Köle Körfezi'ne Daenerys'e doğru yola çıkar.

Ejderhaların Dansı

Jon, Aemon'un Kara Kale'de bıraktığı Azor Ahai ve Işık Getiren'in anlatıldığı Yeşim İcmali'ni okur. Jon Aeomon'un çocuğu öldür ve adamın doğmasına izin ver tavsiyesini düşünür. Alys Karstark Kara Kale'ye ulaştığında Aemon'un odasında kalır.

Alıntılar

Bana pek çok isim takıldığını duydum ama nazik onlardan biri değil.

Aemon'dan Tyrion Lannister'a

Aemon: Jon, Gece Gözcüleri'ndeki kardeşlerin neden evlenmediğini ve çocuk sahibi olmadığını merak ettin mi hiç ?

Jon : Hayır.

Aemon: Böylece sevemezler. Sevgi onuru mahveder. Vazifeyi katleder.

Aemon'dan Jon Kar'a

Bir kadının aşkıyla kıyaslandığında onurun ne kıymeti kalır ? Kollarına aldığın yeni doğmuş bir bebekle kıyaslandığında vazifenin ne önemi vardır ? Yada gülümseyen bir kardeşin hatırasına aklına düştüğünde ... Rüzgar ve kelimeler. Rüzgar ve kelimeler. Bizler sadece insanız ve tanrılar bizi sevebilen yaratıklar olarak tasarlamış. Sevgi bizim en büyük zaferimiz ve en büyük trajedimiz.

Aemon'dan Jon Kar'a

Karda ejderhaların gölgelerini görüyorum, deri kanatlarının şaklamasını duyuyorum, onların sıcak nefeslerini hissediyorum.

Aemon'dan Samwell Tarly'e

Lorduma son bir tavsiye vermeme izin verin. Uzun zaman önce yollarımız ayrılırken aynı tavsiyeyi erkek kardeşime de vermiştim. Büyük Konsey onu Demir Taht'a çıkarmak istediğinde otuz üç yaşındaydı. Kendi çocuklarıyla beraber büyümüş bir adamdı ama yine de bazı açılardan hala bir çocuktu. Yumurta'nın bir masumiyeti ve hepimizin sevdiği bir tatlılığı vardı. İçindeki çocuğu öldür, o gün ona böyle söyledim. Sur'a doğru yola çıktım. Yönetmek için bir adam gerekir. Aegon gerekli, Yumurta değil. Çocuğu öldür ve adamın doğmasına izin ver. Sen Yumurta'nın olduğunun yarı yaşındasın. Korkarım senin sorumluluğun daha zalim. Yönetmekten çok az zevk alacaksın, ancak yapılması gerekenleri yapacak kuvvet senin içinde var. Çocuğu öldür, Jon Kar. Kış neredeyse geldi. Çocuğu öldür ve adamın doğmasına izin ver.

Aemon'dan Jon Kar'a

Bilgi silahtır Jon. Mücadeleye gitmeden önce kendini adamakıllı silahlandır.

Aemon'dan Jon Kar'a

Hakkında Söylenenler

İyi bir adamdı… Hayır. Harika bir adamdı. Hisar'ın zincirli, yeminli üstadı ve Gece Gözcüleri'nin sonsuza kadar sadık kardeşi. Doğduğunda, genç yaşında ölen bir kahramanın ismi verildi. Ancak kendisi çok uzun yaşadı. Hayatı kahramanlıktan uzak değildi. Onun kadar bilge, nazik ve kibar bir adam daha yoktur. Gece Gözcüleri’ne hizmeti boyunca bir düzine lord kumandan gelip geçti. Ancak o her zaman danışmanlığını sunmak için oradaydı. Krallara da tavsiyelerde bulundu. Kendisine krallık teklif edildiğinde, kendinden küçük kardeşinin kral olması gerektiğini söyledi. Kaç adam bunu yapabilir? O ejderha kanından geliyordu. Şimdi ise ateşi söndü. O Aemon Targaryen'di ama artık nöbeti sona erdi.

Samwell Tarly'nin konuşmasından bir parça

Nasıl bilmem ? O sadece yaşayan en yaşlı üstat değildi. Batıdiyar'daki en yaşlı adamdı ve Aliüstat Perestan'ın kitaplardan öğrendiği tarihten fazlasını bizzat yaşadı. Bize babasının ve amcasının saltanatı hakkında pek çok şey anlatabilirdi.

Alleras'dan Samwell Tarly'e

Ejderhalar şöyle dursun, Hisar'ın kurduğu dünyada büyücülüğe, kehanetlere ve cam mumlara bile yer yok. Kendine şunu sor; Aemon Targaryen'i teamüllere göre aliüstatlığa yükseltmeleri gerekirken, neden hayatını Sur'da heba etmesine izin verdiler ? Sebep Aemon'un kanıydı. Aemon'a güvenilemezdi.

Marwyn'den Samwell Tarly'e

Üstat Aemon, birçok iyi adam kötü krallar olmuşlardır derdi ve bazı kötü adamlar iyi krallar olmışlardır.

Clydas'dan Jon Kar'a

Aemon Targaryen, Demir Taht'ın üstünde dokuz kral görümüştü. O bir kralın oğlu, bir kralın kardeşi ve bir kralın amcasıydı.

Jon Kar'ın düşünceleri

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
Daeron II
 
Mariah
Martell
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Baelor
 
Jena
Dondarrion
 
Aerys I
 
Aelinor
Penrose
 
Rhaegel
 
Alys
Arryn
 
Maekar I
 
Dyanna
Dayne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Valarr
 
Tyrosh'lu
Kiera
[1]
 
Matarys
 
Aelora
 
Aelor
 
Daenora
 
Aerion
 
Daeron
 
Tyrosh'lu
Kiera
[1]
 
Aemon
 
Daella
 
Aegon V
 
Rhae
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Oğullar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maegor
 
 
 
 
 
Vaella
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen
Kuşaklar
 
Targaryen Hanesi
 
Bilinmeyen
Kuşaklar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  1. Tyrosh'lu Kiera Valarr Targaryen'in dulu, kocası Büyük Bahar Salgını'nda öldü ve o da daha sonra kocasının kuzeni Daeron'la evlendi.