Aenys I Targaryen

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Aenys I Targaryen
TargaryenHanesi.png
AENYS I.jpg
Karakter Bilgisi
Saltanat FS 37FS 42
Tam isim İsminin Birincisi Aenys Targaryen
Unvan Andalların, Rhoynarın ve İlk İnsanların Kralı
Yedi Krallığın Lordu
Diyarın Koruyucusu
Doğum FS 7Ejderha Kayası
Ölüm FS 42Ejderha Kayası
Irk Valyrian
Aile
Hane Targaryen Hanesi
Önceki Aegon I Targaryen
Varis Aegon Targaryen
Sonraki Maegor I Targaryen
Kraliçe Alyssa Velaryon
Alyssa Velaryon
Çocuk Rhaena Targaryen
Aegon Targaryen
Viserys Targaryen
Jaehaerys Targaryen
Alysanne Targaryen
Vaella Targaryen
Baba Aegon  Targaryen
Anne Rhaenys Targaryen
Ekler
Kitaplar Buz ve Ateşin Şarkısı (Bahsedildi)
Taht Oyunları (Bahsedildi)

Kral Aenys I Targaryen, Demir Taht'a oturan ikinci Targaryen kralıdır. Kral Aegon I Targaryen'le kız kardeşi ve aynı zamanda eşi Kraliçe Rhaenys Targaryen'in oğludur. Kardeşi Maegor I Targaryen'dir.

Görünüş ve Karakter

Aenys babası gibi uzun boyludur ancak daha nazik, daha zayıf ve daha hayalperesttir. Gözleri babasının gözlerinden daha açık Llila rengiydi. Saçları bukle bukle omuzlarına gelirdi ve parfüm kokardı. Sakalları ve bıyıkları ipeksi yumuşaklıktaydı. Kadife elbiseleri, altın kaplamaydı ve ermin yakaları gözlerinin rengi olan lila rengindendi. Tacı daha gösterişli ve büyüktü. Doğumu ve çocukluğunda zayıf kabul edilir ama ejderga Quicksilver ile olan bağıyla daha güçlü ve daha hızlı olur.

Aenys amatörce simyayla uğraşıyordu, annesi Rhaenys gibi eğlenceyi ve sanatı seviyordu. İyi bir şarkıcıydı, güçlü ve tatlı bir sesi vardı. Kolayca arkadaş edinebilirdi ve kadınlar arasında popülerdi. Genç kızlar ona hayrandı. En sevdiği şey Quicksilver'a binmekti. Aenys'in en sevdiği bit başka şey ise yaptığı şeylerden onay alabilmekti, kararsızlığı hayal kırıklığı yaratıyordu.

Tarihi

Erken Yaşamı

Aenys, Kral Aegon ile Kraliçe Rhaenys'in oğlu olarak FS 7'de Ejderha Kayası'nda doğar. Birkaç hafta hergün ağlar. Dadılardan süt emmez ve sadece annesinden süt emer. Daha sonra dedikodular çıkmaya başlar. Fatih Aegon'un savaşçı kişiliği oğlu Aenys'e geçmemişti ve bu nedenle Rhaenys'in ilgili olduğu şarkıcı yada oyunculardan birinden hamile kaldığı söylendi.

Annesi Dorne'da öldüğünde Aenys üç yaşındaydı. Her zaman zayıf ve hastalıklı olan Aenys annesinin ölümüyle paramparça olur ve yaşamayacağı konusunda endişe edilir. Bu nedenle taht varisi yapılması için Kraliçe Visenya hamile kalır ve Maegor bu dönemde doğar. Ancak ejderha Quicksilver'la vakit geçirince büyümeye başlayan Aenys'in Aegon'un oğlu olmadığı dedikosu son bulur.

Visenya ile Maegor Ejderha Kayası'nda yaşarken Aenys Kral'ın Şehri'nde babası Aegon'la yaşıyordu. Aenys babasının Kral Muhafızları'ndan Kılıç dersleri alıyordu ancak kardeşinin gücü onda yoktu. Babası zaman zaman kılıcı Blackfyre'ı oğluna verirdi.

FS 22'de Alyssa Velaryon ile evlendi. Evlilikleri siyasiydi ve birlikte altı çocukları oldu. Aegon, Jaehaerys ve Viserys adında üç oğlu ve Rhaena, Alysanne ve Vaella adında üç kızı olur.

FS 37'de Kral Aegon Ejderha Kayası'nda felç geçirerek ölür. Babasının ölüm haberini aldığı sıralarda Yüksek Bahçe'de olan Aenys hızla cenaze ve taç giyme işlemleri için Ejderha Kayası'na uçar. Aegon'un yakılışından sonra Aenys kralların geleneksel kılıcı olan Blackfyre'ı kardeşi Maegor'a verir, yetenekli ve savaşçı görünümü nedeniyle Maegor bunu seve seve kabul eder. Aenys kardeşi ile birlikte hüküm süreceklerini söyler.

Aenys I Demir Taht'ın üzerinde.

Saltanatı

Aegon'un ölmesinin ardından tahta geçen Aenys'in saltanatı döneminde onu zayıf gören birçok lord isyan eder. Aenys bu isyanlar sırasında zayıf ve karasız olduğunu kanıtlar ve onlara karşı harekete geçmeyi başaramaz. Sorumluluk başkalarına kalır.

Bu isyanların ilki Kara Harren'in torunu olduğunu söyleyen Kızıl Harren adındaki hayduttu. Dört isyanın sonunda Kral Aenys'in eli Lord Alyn Stokeworth tarafından köşeye sıkıştırılır. Harren mücadele sırasında Alyn'i öldürür ama ardından Alyn'in yaveri tarafından öldürülür.

Demir Adalar'da kendini Kral Lodos olarak tanıtan isyancı Lord Goren Greyjoy tarafından öldürülür. Goren isyancının başını Kral Aenys'e gönderir. Aenys Lord Goren'e teşekkür niyetinde ne istediğini sorar. Lord Goren Demir Adalar'da Yedi İnancı'nın tamamen ortadan kalkmasını ister. Aenys çaresiz bir şekilde bunu kabul eder ancak İnanç bunu öfkeyle karşılar.

Akbaba Kral Dorne Hudutları'nda isyan etti ve birçok taraftar topladı. Martell'ler genel olarak Akbaba Kral'ı gözardı ve Prenses Deria Martell isyanı bastıracağına dair Kral Aenys'e güvence vermiştir. Sonunda Dorne Hudutları'ndaki lordlar durumu çözmek için biraraya gelirler. Lord Orys Baratheon, Vahşi Sam Tarly ve Hudut Lordları birlikte Akbaba Avı başlatırlar.

Vadi'de Jonos Arryn kardeşi Lord Ronnel Arryn'e isyan eder. Lord Royce güçlerini toplar ve Kartal Yuvası'nı ablukaya alır ancak bu hareketle Jonos kardeşi Ronnel'ı aşağı atarak öldürür. Sonunda Balerion'un sırtında gelen Prens Maegor Kartal Yuvası'nı ele geçirir, Jonos ve takipçilerini idam eder.

FS 39'de Prens Maegor henüz ilk karısı sağ iken ikinci kez evlenir, bu durum ilk karısının amcası olan Yüce Septon'u ve İnancını kızdırır. Aenys ve konseyi İnancı yatıştırmak için Prens Maegor'u Pentos'a sürmek zorunda kaldı. Aenys İnanç'la arayı düzeltmek için kardeşinin yerine Septon Murmison'u Kral Eli ilan eder.

FS 41'de oğlu ve varisi Prens Aegon'la kızı Rhaena'yı evlendirmek istemesi Yedi İnancı'nı öfkelendirir. Aenys'e Canavar Kral denmeye başlandı. Bir zamanlar Aenys'i seven dindar lordlar ve halk artık Aenys'den nefret ediyordu. Murmison'un düğünü gerçekleştirmesi ile İnanç'tan atıldı ve iki hafta sonra yolda yürürken halk tarafından parçalanır. Böylece İnancın Ayaklanması başlar.

Savaşçı Oğulları Rhaenys Tepesi'ndeki Hatırlama Septi'ne yığınak yapar. Bazı Fakir Dostlar kraliyet kalesine girer ve kral ile ailesini öldürmeye çalışır. Onları hayatta tutan Kral Muhafızları'nın şövalyelerinden Sör Raymont Baratheon'dur. Bunun üzerine Aenys ailesi ile birlikte şehirden ayrılır ve Ejderha Kayası'na gider, Dul Kraliçe Visenya güvenliklerini sağlar ve Yıldızlı Sept'e Ateş ve Kan ile geri döneceğini söyledikten sonra danışman olarak yiğeninin yanında kalır. Karar verme konusunda aciz olan Aenys hastalanır. FS 41'de tüm diyar ona karşı olur. Fakir Dostlar'ın binlercesi Kral'ın Şehri'ne giden yolları tutar ve cinayetler işlerler, lordlarsa Demir Taht'a karşı silahlanır.

Büyük Üstat Marwen'a göre Aenys'in durumu o kadar kötüydü ki henüz otuz beş yaşında olmasına karşın altmış yaşında gibi gözüküyordu. Ancak Dul Kraliçe Visenya onun bakımını bizzat üstlendi ve Aenys sonunda biraz olsun iyileşti. Ancak büyük oğlu Aegon ile kızı Rhaena'nın yıllık çıktıkları gezileri sırasında Crakehall'da kuşatıldıkları haberi geldiğinde fenalaşır.

Ölümü

Aenys iktidarda beş yıl kaldıktan sonra otuz beş yaşında FS 42'de ölür. Ölümü hakkında çeşitli dedikodular mevcuttur. Kimilerine göre Demir Taht'a kendi oğlu Maegor'u oturtmak için Dul Kraliçe Visenya tarafından öldürüldüğünü söyler, kimileri ise stresten öldüğünü söyler. Visenya birçok şey olarak bilinir ancak acımasız biri olarak yiğenine neden bu kadar ilgi gösterip ona yardım ettiği bilinmez.

Aenys'in ölümünün ardından Visenya kendi oğlu Maegor'u Aenys'in en büyük oğlu Aegon yerine tahta çıkarır. Aenys'in ölümünün ve üvey kardeşinin tahta geçmesiyle Aenys'in iki oğlu Aegon ve Viserys amcaları tarafından acımasız şekilde öldürülür.

Küçük Konseyi

Saltanatı sırasında Aenys'in Küçük Konsey'inin bilinen üyeleri;

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Valaena
Velaryon
 
Aerion
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmiyor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Visenya
 
Aegon I
 
Rhaenys
 
 
Orys
Baratheon
 
Argella
Durrendon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ceryse
Hightower
 
 
 
 
 
 
 
Aenys I
 
Alyssa
Velaryon
 
 
Baratheon Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Elinor
Costayne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Alys
Harroway
 
 
Maegor I
 
Rhaena
 
Aegon
 
Viserys
 
Jaehaerys
 
Alysanne
 
Vaella
 
 
 
 
 
 
 
Jeyne
Westerling
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tyanna
 
 
 
 
 
 
Rhalla
 
Aerea
 
 
 
 
 
 
 
Targaryen Hanesi