Aerion Targaryen

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Aerion Targaryen
House Targaryen (Aerion).png
Second Sons flag.png
Aerion targaryen by arkoniel.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Aerion Parlakalev
Aerion Parlakateş
Korkunç Aerion
Parlak Prens
Kendini Ejderha Sanan Prens
Unvan Prens
Bağlılık Targaryen Hanesi
İkinci Oğullar
Irk Valyrian
Doğum FS 191 ile FS 194 arası
Ölüm FS 232
Prenses Daenora Targaryen
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)
Gezgin Şövalye (Görüldü)
Yeminli Kılıç (Bahsedildi)
Gizemli Şövalye (Bahsedildi)
Kralların Çarpışması (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)

Prens Aerion Targaryen yada bilinen adıyla Korkunç Aerion veya Aerion Parlakalev, Kral Maekar I Targaryen'in ikinci oğludur.

Görünüş ve Karakter

Aerion gençliğinde, ince ve orta boylardadır. Kıvırcık gümüş-altın saçları, koyu mor renkte gözleri ve solgun bir cildi vardır. Aerion'un yüzü heykel gibi serttir; yüksek alnı, keskin elmacık kemikleri ve düz bir burnu vardır. Kırmızı, sarı ve altın renkte giysiler giyer ve ateş gibi parıldar.

Aerion, Targaryen Hanesi'ndeki gizli çılgınlığın en çarpıcı örneklerinden birisidir. Zalim ve kibirli biri olmasının yanında kendisinin insan formundaki bir ejderha olduğunu iddia eder. Söylendiğine göre kara büyüye ilgisi vardır.

Aerion kardeşi Aegon'a kötü davranmıştır. Aegon'un kedisini kuyuya atmış sonrada öyle birşey yapmadığını söylemiştir ancak Aegon Aerion'un tehlikeli bir yalancı olduğuna inanmıştır. Aerion bir süre sonra Aegon'un odasına girmiş ve bir bıçak bırakmıştır. Aegon'un cinsel organını keseceği konusunda bir şaka yapmıştır ve böylece evlenebileceği bir kız kardeşi olacağını söylemiştir. Raymun Fossoway'e göre prens babasının yanında gülümseyerek nezaketli davranır ancak gerçek kişiliğini başkalarına gösterir. Aerion'un kardeşi Daeron ona oldukça canavar demiştir.

Aerion'un kişisel arması, siyah zemin üzerine bir başı kırmızı, bir başı turuncu ve bir başı sarı ejderhadır.

Aerion Parlakateş.png

Hayatı

Aerion, Prens Maekar ile eşi Leydi Dyanna Dayne'in ikinci oğludur. Ağabeyi Daeron, erkek kardeşleri Aemon ve Aegon, kız kardeşleri Daella ve Rhae'dir.

Aerion altın ve gümüş renkte bir ejderha yumurtasına sahiptir.

Aerion Tanselle.png

Ashford Turnuvası

FS 209'de Aerion Ashford'daki Ashford Turnuvası'na katılır. İstikrarlı bir genç olan Sör Uzun Duncan'ı görür ve atını dizginlemesini emreder. Herkes kuzeni Valarr Targaryen'e meydan okuyacağını düşünsede Humfrey Hardyng'e meydan okur. Duncan'ın yaveri Prens Aegon Humfrey'in Aerion'u öldürmesini ister. Aerion mızrağıyla Humfrey'in atını öldürür, Humfrey'i yaralar ve Aegon'un düşüncelerine göre kasıtlı olarak öldürmek istediğini atı acı içinde orda bırakır.

Prens kendisini bir ejderha olarak görmüştür, turnuva sırasında kuklacı bir kadın ejderhaların ölmesiyle alakalı bir gösteride ejderhalara hakaret eder. Aerion Tanselle adındaki kuklacı kadına saldırır, kadının parmaklarını kırar ve kuklaları yok eder. Duncan bunun üzerine Aerion'a yumruk atar ve tutuklanır. Prens Baelor Duncan'ın adaletle yargılanması için bir duruşma talep edilebileceğini söylese de Aerion Yedi Yargısı'nı seçer. Aerion Duncan'ın şampiyonlarından Sör Steffon Fossoway'e Duncan'ın aleyhinde çarpışmaya katılırsa lordluk vaat ederek onu kendi tarafına çeker. Aerion'un taraftarları arasında ağabeyi Prens Daeron, babası Prens Maekar, Kral Muhafızları'nın üç şövalyesi Willem Wylde, Duskendale'li Donnel ve Roland Crakehall'da vardır. Aerion'un amcası Prens Baelor Duncan'ın yanında mücadeleye katılır.

Mücadele sırasında Aerion mızrağını Duncan'ın atının eyerine vurur. Duncan bu hareketten kaçar ve prensi yenmek için Bit Çukuru'ndaki bir serseri gibi dövüşmeye başlar. Lord Ashford onları ayırmadan Duncan Aerion'u yener ve diğer şampiyonlarının zarar görmesini engeller. Ancak Baelor mücadele sonrası aldığı yaralar nedeniyle ölür.

Turnuva bittiğinde Maekar Aerion'u Lys'e gönderir.

Aerion Targaryen TheMico.jpg

Sonraki Yaşamı

Aerion birkaç yıl Lys'de kalmıştır. Bu süre zarfında piçleri olması mümkündür. Sürgünde iken İkinci Oğullar'a bir süre hizmet eder.

Aerion bir zaman sonra Westeros'a geri döner ve FS 229'de Üçüncü Blackfyre İsyanı'nda savaşır. Savaşta başarılır işler yapar. Aegor Nehir yakalanınca Kral Eli Lord Kanlıkuzgun'la birlikte onun öldürülmesi gerektiğini savunur ancak Kral Aerys I Targaryen merhamet eder ve Aegor'un Gece Gözcüleri'ne katılmasına izin verir.

Aerion kuzeni Daenora Targaryen ile evlenir. FS 232'de Maegor adında bir oğulları olur. Oğlunun doğumuyla aynı sene kendisini ejderhaya dönüştüreceğine inandığı bir bardak çılgınateşi içer ve çığlık atarak ölür. Bir yıl sonra babası Kral Maekar ölür ve Büyük Konsey, Maegor'u babasının deliliğini miras almış olabileceğinden taht iddiasını reddeder.

Alıntılar

Aerion: Bir atı idare edemiyorsanız, bana biraz şarap ve tatlı birşeyler getirin.

Duncan : Ben... lordum afedersiniz, ben insnalara hizmet etmiyorum. Şövalye olmanın bir gururu var.

Aerion: Şövalyelik kötü zamanlara kaldı.

Aerion ve Duncan

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
Daeron II
 
Mariah
Martell
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Baelor
 
Jena
Dondarrion
 
Aerys I
 
Aelinor
Penrose
 
Rhaegel
 
Alys
Arryn
 
Maekar I
 
Dyanna
Dayne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Valarr
 
Tyrosh'lu
Kiera
[1]
 
Matarys
 
Aelora
 
Aelor
 
Daenora
 
Aerion
 
Daeron
 
Tyrosh'lu
Kiera
[1]
 
Aemon
 
Daella
 
Aegon V
 
Rhae
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Oğullar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maegor
 
 
 
 
 
Vaella
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen
Kuşaklar
 
Targaryen Hanesi
 
Bilinmeyen
Kuşaklar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  1. Tyrosh'lu Kiera Valarr Targaryen'in dulu, kocası Büyük Bahar Salgını'nda öldü ve o da daha sonra kocasının kuzeni Daeron'la evlendi.