Aeron Greyjoy

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Greyjoy sigil.jpg
Aeron Greyjoy
Greyjoy sigil.jpg
Url.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Buharsaçlı
Aeron Buharsaçlı
Unvan Boğulmuş Tanrının Rahibi
Altın Fırtına 'nın Kaptanı (Eskiden)
Bağlılık Greyjoy Hanesi
Boğulmuş Adamlar
Kültür Demiradamlar
Doğum FS 269 ile FS 273 arası, Pyke
Kitap(lar) Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (POV)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)
Kış Rüzgarları (POV)

Oyuncu Michael Feast
TV Sezon 6

Aeron Greyjoy, Lord Quellon Greyjoy ile Leydi Sunderly'nin yaşayan en küçük oğlu ve Lord Balon Greyjoy'un en genç kardeşidir. Greyjoy İsyanı sırasında ölümle burun buruna gelmiş ve bu olay sonucunda kendini Boğulmuş Tanrı'ya adamış bir rahip olmuştur, rahip olduktan sonra Buharsaçlı lakabını almıştır.

Görünüşü ve Karakteri

Aeron sert siyah gözlü, gaga burunlu, uzun boylu ve ince yapılıdır. Boğulmuş Tanrı'nın yeşil, gri ve mavi renklerde kaba yünden yapılmış cübbe giyer. Beline kadar uzamış saçlarını kesmez ve aralarına yosun örer. Kutsanmak isteyenleri kutsamak için yanında deniz suyu bulunan bir su matarası vardır.

Aeron'nun beklenmedik değişimi onu daha dindar bir adam haline getirmiştir. Boğulmuş Tanrı'nın yolundan gidenleri desteklemiştir ancak yolundan sapanlara karşı keyfi yerinde olmayan, suratsız ve espiri anlayışından yoksun yüzünü gösterir.

Rafal Hrynkiewicz Aeron.jpg

Hayatı

Aeron Greyjoy kardeşlerinin en küçüğü olarak dünyaya gelmiştir. On altı yaşlarında kendisine adam demeye başlamıştır haybu ki aslında küfürbaz, sürekli dans edip şarkı söyleyen, gayda çalan, hokkbazlık yapan ve ata binen bir sarhoş olmuştur. Aeron kimsenin kendisi kadar içki içemeyeceğini ve kimsenin kendisinden daha uzağa işeyemeyeceğini iddia etmiştir. Bir keresinde gemisine karşılık bir keçi sürüsüne iddiaya girmiştir, iddia ise ocak ateşini işeyerek söndürmesidir.

Ağabeyleri Balon'un isyanında Aeron diğer ağabeyleri Euron ile Victarion'la beraber kıyıları yağmalamak üzere demir alır. Demir Donanma'yla beraber hareket eden Aeron Donanma Başı Lord Stannis Baratheon'un kurduğu tuzağa düşer; Güzel Ada'nın kıyılarında yapılan savaş sırasında büyük savaş gemisi Hiddet, Aeron'un gemisi Altın Fırtına'yı ikiye böler ve Aeron neredeyse boğulur. Denizde kaybolduğu düşünülen Aeron karaya çıkar ancak yerel balıkçılar Aeron'u tanır ve zincirleyerek Lannis Limanı'na götürürler. Aeron isyanın geri kalanını Lannister'ların tutsağı olarak geçirir ancak isyanın bitmesiyle Demir Adalar'a gönderilir. Aeron deniz canavarlarının aslanlardan, yaban domuzlarından ve tavuklardan daha uzağa işeyebileceğini kanıtlar.

Aeron Greyjoy Damphair TheMico.jpg

Greyjoy İsyanı'ndan sonra bilinmeyen bir süre geçmesinin ardından Aeron güvenli bir şekilde Demir Adalar'a gelir. Ölümden dönmesi ve yeniden hayata gelmesinden sonra kendisini Boğulmuş Tanrı'nın ibadetine adar. Sert, suratsız ve dindar olan Aeron sahilde yaşar; tanrısının sözlerini yayar ve yeni Boğulmuş Adamlar'a öğretilerini öğretir ve bu nedenle Buharsaçlı lakabını kazanmıştır. Boğulmuş Adamlar Aeron'un sözlerini sorgulamadan yaparlar ve Aeron genel olarak Demirdoğumlu'lar tarafından büyük bir saygı görür.

Aeron bilinmeyen sebeplerden dolayı ağabeyi Euron'dan korkar. Aeron'un kabuslarında Euron paslı bir menteşe kapının çığlığıyla gelir.

Aeron Demirdoğumlu'lar arasında gelenesel olan parmak dansı yaparken parmakları kopan ve ardından yaradan enfeksiyon kaparak ölen kardeşi Urrigon'un ölümünden kendisini sorumlu tutararak suçluluk duyar.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Aeron, Beş Kralın Savaşı'nın başlarında Robb Stark tarafından ittifak anlaşması yapılması için gönderilen yeğeni Theon Greyjoy'u Pyke'ye babasına götürür. Balon ittifak teklifini reddeder ve Kuzey'e karşı kendi mücadelesini başlatır, Aeron Theon'la birlikte Taşlı Kıyı'ya yağma için gönderilir. Demirdoğumlu'lar Vahşi Tavşanlar'ı pusuya düşürür ve Benfred Tallhart'ı esir alırlar. Benfred, Aeron ile Theon'un sorduğu soruları cevaplamayı reddeder ve bunun üzerine Aeron tarafından boğulması emredilir. Theon ilk baskından sonra Kışyarı'na saldırma kararı alır ancak Aeron bir sonraki köye baskın yapar.

Patrick McEvoy Damphair.jpg

Kargaların Ziyafeti

Yağmalamanın bitmesinin ardından, ağabeyi Kral Balon'un öldüğünü ve diğer ağabeyi Euron Deniztaşı Tahtı'nı talep ettiğini öğrenene kadar rahiplik görevlerine devam eder. Aeron, Euron'un Demirdoğumlu'ları yıkıma götüreceğinden korkar ve Balon'un yerini alması için Boğulmuş Tanrı'nın rahipliğini kullanarak Kral Şurası'nı toplar. Aeron geleneksel yollardan devam edeceğini bildiği dindar ağabeyi Victarion'un tacı alacağını umar. Ancak planı ters gider ve tacı alan euron olur. Aeron halkı tanrısız Euron 'a karşı uyarmak için planlar yapacağını söyler ve ertesi gün ortadan kaybolur. Kaderi bilinmez.

Ejderhaların Dansı

Tristifer Botley Aeron'un yeğeni Asha Greyjoy'a, Kral Şurası'ndan beri Buharsaçlı'nın ortalarda görülmediğini ancak Boğulmuş Adamlar'ın Büyük Wyk'de saklandığını ve yakında Euron Kargagöz'le kölelerine Boğulmuş Tanrı'nın gazabını getireceğini iddia eder. Erik Demiryapan'da Boğulmuş Adamlar'ı sorgular ve Aeron'u arar. Tristifer'a göre Euron Buharsaçlı'nın boğazını kesmiştir ve Erik'in Aeron'u araması sadece Demirdoğumlu'lara rahibin kaçtığına inandırma düşüncesidir.

Kış Rüzgarları

Aeron Kral Şurası'nın ardından Euron'un köleleri tarafından yakalanır ve Sukunet'e götürülür. Euron Aeron'u Akşam Gölgesi içmeye zorlar ve böylece Aeron birçok kabus görür. Aeron küçükken Euron'un kendisine ve kardeşi Urrigon'a nasıl cinsel istismar uyguladığını hatırlar.

Meşe Kalkan'da hapis tutulan Aeron'u Falia Çiçek besler; Falia Euron'u kendisini tuz karısı yapacağını, çocuklarının Euron'un kırma oğullarından önce geleceğine inanır. Aeron Falia'yı kaçması için uyarır ancak Falia reddeder.

Aeron sonradan Arbor yakınlarında ele geçirilen bir adadaki kalenin zindanında duvarda zincire vurulur. Euron'un birkaç kaptanı; Kızıl Kürekçi, Sol-El Lucas Codd, Karadişli Torwold, Tuzlu Sakal Rogin, Jon Myre ve Taşyumruk kirişlere asılan düzinelerce cesedin arasında şarap içerler. Asılanların kalenin eski sakinleri olduğu söylenir. Bütün bunlar Euron'un emriyle gerçekleşmiştir, Redwyne Donanması'yla karşılaşmadan önce kardeşinin Sukunet'teki gemi direğine bağlanmasını emreder ayrıca yanına dili kesilen ve hamile olan Falia Çiçek'te bağlanır.

Aeron Boğulmuş Adam.jpg

Alıntılar

Zaten ölü olan ölemez, ama yeniden doğar. Daha güçlü ve daha zorlu.

Aeron'dan Theon Greyjoy'a

Genç ve kibirliydim. Ama deniz bütün aptallıklarımı ve kibrimi yıkayıp temizledi. Senin tanıdığın o adam boğuldu yeğenim. Ciğerleri deniz suyuyla doldu, gözlerindeki perdeyi balıklar yedi. Tekrar doğduğumda her şeyi net olarak görebiliyordum.

Aeron'dan Theon Greyjoy'a

Dinleyin! Dalgaları dinleyin! Tanrıyı dinleyin! Tanrı bizimle konuşuyor ve gerçek kralımızın kral şurasından geleceğini söylüyor!

Aeron'dan Boğulmuş Adamlar'a

Sesim var ve tanrı benimle. Benimki denizin gücü, Kargagöz'ün karşı koymayı umut bile edemeyeceği bir güç. Dalgalar dağa çarptıklarında kırılabirler lakin yine de gelirler, dalga üstüne dalga. Ve sonunda, bir zamanlar dağın durduğu yerde sadece çakıl taşları kalır. Çok geçmeden, ebediyen denizin dibinde kalmak üzere çakıl taşları bile gider.

Aeron'dan Victarion Greyjoy'a

Demirdoğumlu'lar dalgalar olacak... Kudretliler ve lordlar değil. Basit insanlar, toprağın çiftçileri ve denizin balıkçıları. Kaptanlar ve krallar Euron'u yukarı çıkardı, lakin sıradan insanlar onu yerle bir edecek. Büyük Wyk'e, Harlaw'a, Orkmont'a ve bizzat Pyke'a gideceğim. Sesim her köyle ve kasabada duyulacak. Deniztaşı Tahtı'nda tanrısız bir adam oturamaz.

Aeron'dan Victarion Greyjoy'a

Hakkında Söylenenler

Tanrılar onu zalimleştirmiş.

Theon Greyjoy'un düşünceleri

Amcalarımıza yetişmekte zorluk çekmezsin heralde. Biri deniz suyuyla sarhoş, öbürü boz bir öküz, büyük ihtimalle kaybolur.

Asha Greyjoy'dan Theon Greyjoy'a

Balon deliydi, Aeron ondan da deliydi fakat Euron hepsinden daha deli.

Baelor Blacktyde'dan Victarion'a

Leydi Stonetree
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Quellon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Leydi Piper
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Leydi Sunderly
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Harlon
 
Quenton
 
Donel
 
Balon
 
Alannys Harlaw
 
Euron Karga Gözü
 
Victarion
 
Urrigon
 
Aeron Buharsaçlı
 
Robin
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rodrik
 
Maron
 
Asha
 
Theon