Daenerys Targaryen (Jaehaerys I'in Kızı)

Game Of Thrones Viki sitesinden
(Aeryn Targaryen sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Daenerys Targaryen
TargaryenHanesi.png
Karakter Bilgisi
Unvan Prenses
Bağlılık Targaryen Hanesi
Irk Valyrian
Doğum FS 53Kral Toprakları
Ölüm FS 60Kral Toprakları
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Şarkısı (Not1) (Bahsedildi)
Ateş ve Kan (Bahsedildi)

Prenses Daenerys Targaryen, Kral Jaehaerys I Targaryen ve Kraliçe Alysanne Targaryen'in ikinci çocuğudur. FS 60 yılında, henüz altı yaşındayken, Titreme salgını sırasında hayatını kaybetmiştir.

Görünüş ve Karakter

Bebekken Daenerys güçlü ve sağlıklıydı.

Hayat dolu, mutlu, hareketli, korkusuz, zeki ve sonsuz bir meraka sahipti. Çoğu zaman çamur ve çim lekeleriyle kaplı olan, kardeşleri Aemon ve Baelon'a karşı ilgili bir çocuktu. Daenerys, onu tanıyan herkes için bir sevinçti, Diyarın sevgilisi olarak görülür ve büyük bir güzellik olarak nitelendirilirdi.

Hayatı

FS 53'nin yedinci ayında doğan Daenerys, ağabeyi Aegon yıllar önce öldüğü için, kral ve kraliçenin en büyük çocuğuydu. Yedi Krallığın tamamı onun doğumundan memnun olmuştu, bir kişi hariç; Kral Jaehaerys'in ablasının en büyük çocuğu ve o zamana kadar Jaehaerys'in vârisi olan Aerea Targaryen.

Daenerys ilk isim gününden epey önce konuşmaya başladı, bir buçuk yaşına varmadan ise yürüyüp koşabilmekteydi. FS 55 yılında, Kara Liman'dan Sör Simon Dondarrion tarafından Aşk ve Güzellik Kraliçesi olarak taçlandırıldı. Aynı yıl, Kraliçe Alysanne hamile kaldığında, Daenerys annesine oldukça kararlı bir şekilde bir kız kardeş istediğini söyledi. Alysanne doğum yaptığında ise, çocuk bir erkekti : Aemon. Ama Daenerys nihayetinde Aemon'a ısındı. Dört yaşındayken, Daenerys en sevdiği oyuncağı olan süpürgeden bir ejderha ile her yere "uçardı". Ek olarak, erkek kardeşleri Aemon ve Baelon'a ne yapmaları gerektiğini söylemekten keyif alırdı.

Kraliçe Alysanne, Daenerys'in, hayatta olan üç çocuklarından en büyüğü olarak kralın vârisi ve taht sıralamasında birinci olması gerektiğine inanmaktaydı. Öte yandan, Kral Jaehaerys ise oğlu Aemon'u doğduğu günden beri varisi olarak görmekteydi. Her ne kadar Alysanne bu konudaki hoşnutsuzluğunu krala ifade edip Daenerys'in yaşça büyük olduğunu ve dolayısıyla ileride onun kraliçe olması gerektiğini hatırlatsa da, Jaehaerys buna karşılık Daenerys'in Aemon ile evlendiğinde zaten kraliçe olacağını ve onun yanında hükmedeceğini söylerdi. Yüce Üstat Benifer'a göre, kraliçe bu cevaptan pek hoşlanmıyordu.

FS 60 yılında, Prenses Daenerys, Titremenin kurbanlarından biri oldu. O yılın başlarında, bir gece annesini soğuk algınlığı şikayetiyle uyandırdı ve devamında onun için yapılabilecek her şey yapıldı. Kaynar su ile banyolar yaptırıldı, battaniyelere ve kürklere sarıldı, lapalar; sıcak çorbalar; ısırgan otu çayı; anne sütü verildi, Septon ve septalar dualar etti, Üstatlar gelip gitti, ama titremeler daha da arttı. Şafağa yakın, Kral Jaehaerys kızının bir ejderhaya ihtiyacı olduğu konusunda ısrar etti ve Ejderha Kayası'ndaki Ejderha Muhafızlarına derhal Kızıl Kale'ye yeni doğmuş bir ejderha getirmeleri talimatını taşıyan kuzgunlar gönderdi. Ama çok geçti. Daenerys soğuk algınlığı şikayetinden bir buçuk gün sonra hayatını kaybetti.

Aliüstat Gyldayn'a göre, Daenerys'in ölümü diğerlerinden daha fazla can yakmış olmalıydı, çünkü bu, Jaehaerys tarafından kız kardeşi ile evliliğini onaylama adına yarattığı İstisnacılık Öğretisi'ni tam kalbinden vuruyordu.

Daenerys'in ölümünün ardından, Kraliçe Alysanne konseylere katılmayı bıraktı. Acı olaydan iki ay sonra ise, Kraliçe yeniden hamile olduğunu öğrendi ve FS 60'nin sonunda, Prenses Alyssa'yı dünyaya getirdi. Alyssa, çoğu zaman Kraliçe Alysanne'ı ağlatacak kadar Daenerys'in bebekliğine benziyordu; fakat bu benzerlik Alyssa yaş aldıkça azaldı.

Perde Arkası

Ateş ve Kan'dan önce yayımlanan Buz ve Ateşin Dünyası'nda yer alan Targaryen soy ağacında, Prenses Daenerys yoktu. Onun yerine Kral Jaehaerys ve Kraliçe Alysanne'ın genç yaşta ölen, altıncı oğlu Prens Aeryn Targaryen vardı. Aeryn'in Daenerys ile değiştirilmesinin yanı sıra, Jaehaerys ve Alysanne'ın diğer çocuklarının bir çoğunun doğum sırası da değiştirildi (Not 2).

Elio Garcia, A Forum of Ice and Fire'daki hesabı aracılığıyla, bu değişiklerle ilgili şunları aktardı;

"... Genç yaşta ölen çocukların isim ve hikayeleri konusunda George'un yeni fikirleri vardı, ve orijinal doğum sırasına bağlı bazı sorunları düzeltti (aslında Buz ve Ateşin Dünyası'nın yapımı sırasında tüm çocukların isimleri bize çok geç ulaştı --kitabı bitirmemize tam anlamıyla bir ay kala-- , dolayısıyla sorgulamak için fazla zamanımız yoktu). Bununla birlikte, yetişkinliğe kadar yaşamış olanların hikayeleri, Buz ve Ateşin Dünyası'ndaki gibi kaldı, değişmedi (sadece, elbette, daha fazla detaylandırıldı).

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aenys I
 
Alyssa
Velaryon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaena
 
Aegon
 
Viserys
 
Jaehaerys I
 
Alysanne
 
Vaella
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Issue
 
Aegon
 
Daenerys
 
Aemon
 
 
Baelon
 
Alyssa
 
Maegelle
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vaegon
 
Daella
 
Saera
 
Viserra
 
Gaemon
 
Valerion
 
Gael
 

Notlar

N1 : Prens Aeryn Targaryen olarak.
N2 : Esasında dokuzuncu çocuk Prens Valerion ile esasında on ikinci çocuk Prenses Saera'nın yerleri değiştirildi. Böylece Saera dokuzunca, Valerion ise on ikinci çocuk oldu. Bir diğer dört çocuk daha bağlantılı olarak sıralamada yer değiştirdi. Prenses Alyssa ikinci iken beşinci, devamında Prenses Daella beşinci iken sekizinci, ve Prenses Maegelle sekizinci iken altıncı çocuk oldu. Son olarak, esasında altıncı çocuk olan Prens Aeryn, Prenses Daenerys olarak değiştirildi ve doğum sıralamasında ikinci çocuk oldu.

Referanslar

Ateş ve Kan : Jaehaerys I – Doğum, Ölüm ve İhanet
Ateş ve Kan : Uzun Saltanat – Jaehaerys ve Alysanne – Politika, Çocuklar ve Istırap
Ateş ve Kan : Jaehaerys ve Alysanne – Zaferleri ve Trajedileri
Buz ve Ateşin Dünyası : Ek – Targaryen soy ağacı
Buz ve Ateşin Dünyası : Targaryen Kralları – Jaehaerys I
Westeros.org : ATEŞ VE KAN 1.CILT (21 Temmuz 2018)[[1]]