Aerys II Targaryen

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Aerys II Targaryen
AerysII.jpg
Karakter Bilgisi
Saltanat FS 262FS 283
Tam isim İsminin İkincisiyle Aerys II Targaryen
Lakap Deli Kral
Uyuz Kral
Unvan Sör
Andalların, Rhoynarın ve İlk İnsanların Kralı
Yedi Krallığın Lordu
Diyarın Koruyucusu
Doğum FS 244Kral Toprakları
Ölüm FS 283Kızıl Kale, Kral Toprakları
Aile
Hane Targaryen Hanesi
Önceki Jaehaerys II
Varis Rhaegar Targaryen
Sonraki Robert Baratheon
Kraliçe Rhaella Targaryen
Çocuk Rhaegar Targaryen
Shaena Targaryen
Daeron Targaryen (Aerys II'nin Oğlu)
Aegon Targaryen (Aerys II'nin Oğlu)
Jaehaerys Targaryen (Aerys II'nin Oğlu
Viserys Targaryen
Daenerys Targaryen
Baba Jaehaerys II
Anne Shaera Targaryen
Ekler
Kitaplar Taht Oyunları(Bahsedildi)
Kralların Çarpışması(Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası(Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti(Bahsedildi)
Ejderhalarla Dans(Bahsedildi)
Oyuncu David Rintoul
TV Sezon 6

II. Aerys Targaryen, Deli Aerys, Deli Kral ve Uyuz Kral olarak da anılır. Aegon'ın Karaya Çıkışından 262'den 283 yıllarına kadar Demir Taht'ta oturarak hükmeden Targaryen Hanesi'nin on yedinci ve sonuncu üyesidir. Hükümünün başında diyara huzur getireceğine dair büyük bir yemin etmişti. Ama Duskendale Muhalefeti olarak bilinen kısa süreli bir ayaklanmada, asi bir lord tarafından birkaç ay esir tutulduğunda giderek dengesizleşti ve deliliği büyüdü. Bu olaydan sonra, öfkesi artık denetlenemez oldu.

Karakter ve Görünüş

Gençliğinde, II. Aerys çabuk sinirlenmesine karşı çekici, cömert, yakışıklı ve kararlı biriydi. Yaşlandıkça, her zamankinden daha fazla manyak ve zalim, öfke patlamaları ve azarlamalara daha meyilli olmaya başladı. Kıskanç ve şüpheci oldu. Duskendale Muhalefeti'nden sonra, bu karakteristik özellikler daha bariz olmaya başladı. Ateşle büyü geliştirdi, ve çevresinde ejderhayı uyandıran insanları diri diri yaktı. Kız kardeşiyle olan mutsuz evliliğinde, son hükümü sırasında zalimleşti ve sırnaşmasına izin vermediğinde kendini ona karşı zorla kabul ettirdi. Hayatının son yıllarında, Aerys çok zayıftı (zehirlenmiş olmaktan korkuyordu) ve sıskaydı, uzun sert bir sakalı vardı. Kılıçlara olan korkusunun büyümesi nedeniyle, tırnaklarını kesmedi ve boyları birkaç santim uzadı. Huzurundaki Kral Muhafızlarının bıçaklar, kılıçlar ya da jiletler taşımasına izin vermedi. IV. Aegon'ın ayrıntılı ejderha işlemeli tacını giydi.

Tahttan Önceki Hayatında

Aerys, Kral Aegon V'in ikinci oğlu Prens Jaehaerys'in oğlu olarak doğdu. Gençken, Targaryen geleneğine göre kızkardeşi Rhaella ile evlendirildi. Evlilik, kendi soylarından doğacak olan "Vadedilmiş Prens" kehanetini duyduktan sonra Aerys'in büyük babası Aegon V Targaryen tarafından gerçekleşti. Düğünde bulunan Sör Barristan Selmy'e göre, Aerys ve Rhaella arasında hiç sevgi yoktu. 250AL'de, Rhaella hamile kaldı ve oğulları Rhaegar'ı doğurdu. (Daha sonraki yaşamlarında diğer oğlu Viserys ve kızı Daenerys'i doğuracaktır) Rhaeger, Kral Aegon V, varisi Prens Duncan ve diğer pekçok kişiyi öldüren Summerhall Trajedisi'nde yangın sırasında acı ve kanlar içinde doğdu. Aerys'in babası Jaehaerys dünyadan göçmeden önce krallığı sadece üç yıl yönetti ve Aerys böylece Aerys II Targaryen olarak kral oldu.

Hükümdarlığının İlk Yıllarında

Aerys ve Kral Eli Tywin Lannister
Aerys söylentilerle ilgileniyor -Ilyn Payne'in dilini sıcak kıskaçlarla koparırken

Aerys'in hükümü 262AL'de büyük bir yeminle başladı. Kral Toprakları'ndaki sarayda babası ve büyükbabasının altında sıkıcı ve yaşlı adamlar vardı, böylece geniş çapta değişiklik yapıp pekçok daha genç yüzleri saraya aldı. Casterly Kayası'na karşı isyan eden hanedan ilişkileri olan genç Lord Tywin Lannister'ın acımasızlığından etkilenen Aerys, Tywin'ı Kral Eli olarak atadı. Aerys'in hükümünün ilk on iki yılı huzurluve barışçıldı. Diyar, Summerhall'daki trajik olaydan sonra iyileşti ve hem güçlü hem de zengin oldu. Ancak her nasılsa, problemler ve olaylar Aerys'in hükümdarlık karakterini çok farklı yönde değiştirdi. Aerys hükmü ve hatta diyarı aslında yönetenin El olduğuna dair bir övgü ile ilgili korkunç söylentiler duydu. (Lord Tywin'ın muhafız başı Sör Ilyn Payne'in kendi diline mal olan bir övgü) Tywin'in saygısının kıskançlığı ve hatta sağladığı korkuyla, Aerys El'ine daha az güvenerek çözümledi ve bazı sorunları kendi çözdü. 276AL'de, Tywin Lannister Batı'ya gelen Kral'ı karşılamak için yönettiği Lannis Limanı'nda bir turnuva düzenledi ve Aerys bu turnuvaya katıldı. Aerys'in oğlu ve varisi Rhaegar (o zamanlar on yedi yaşındaydı) turnuvada yarıştı ve atlı mızrak dövüşünde iyi bir performans sergiledi. Turnuvada Tywin kızı Cersei ile Rhaegar arasında bir evlilik önerdi ama Aerys'in Tywin'in gücüne olan korkusu teklifi reddetmesiyle sonuçlandı. Daha sonra, Aerys Prens Rhaegar, Prenses Elia Martell ile evlenirken ve Lord Tywin'in evliliği saygısızlıkla karşılarken Demir Taht ve Dorne arasında daha sıkı bağlara sahip oldu.

Duskendale Muhalefeti

276AL'in sonlarında, Duskendale Lordu Denys Darklyn, Myr'li karısının etkisinin altında, tahttan liman vergilerini vermemeye karar verdi. Aerys bu sorunu kendisinin çözmesini kararlaştırdı. Küçük bir birlik alarak (Kral Muhafızları'ndan sadece bir kişi), Duskendale'ye Lord Denys'i tutuklamak ve infaz etmek için bizzat gitti. Lord Denys panikledi ve Aerys'i esir olarak aldı. Tywin ordu toplayıp, Duskendale Muhalefeti olarak bilinmeye başlanılan kasabayı kuşatana kadar Aerys altı ay esir kaldı. Nihayetinde Kral Muhafızları'ndan Sör Barristan Selmy kralı kurtarmayı başardı. Öfkeli Aerys, Darklyn Hanesi'nin bütün kollarının yok edilmesi, üyelerinin ise yakılmadan önce ızdıraplı işkence çekmesini emretti. Aerys'in deliliğinin büyük nedeni ve saltanatının çökmeye başlaması Duskendale Muhalefeti sırasında asilerle edindiği tecrübelerdir. Aerys artık oğlu Rhaegar'a, karısına ve özellikle Kral Eli Tywin Lannister'a güvenmemeye başlamıştır. Aerys yıllardır Kızıl Kale'den asla çıkmamıştır. Dar Deniz'in ötesindeki Varys'in yeteneklerini duyan Aerys, Varys'i Fısıldayanların Ustası olarak hadım atadı, böylece kralı herhangi bir tehdit olduğunda uyarabildi. Aerys ateşe, özellikle son derece yanıcı ve büyüleyici olan çılgınateş adında maddeye duyduğu hayranlığıyla acımasız ve kaprisli biri oldu.

Robert İsyanı

Neredeyse beş yıl boyunca Kızıl Kale'yi terk etmedikten sonra, Aerys 281AL'de Harrenhal'da Turnuva'ya katıldı, çünkü Varys, Prens Rhaeger'in babasını üzen bütün lordların toplanmasını mazeret olarak turnuvayı kullanmayı planladığını öne sürdü. (Doğru ya da yanlış olduğu bilinmemektedir) Harrenhal'daki turnuvadan bir yıl sonra, Prens Rhaeger şüpheli şekilde Lyanna Stark'ı kaçırdı ve güneye götürdü. En büyük ağabeyi Brandon ve önemli kuzey lordlarının oğulları olan birkaç arkadaşı, Kral Toprakları'na at sürdüler. Brandon varınca Rhaegar'a "çık ortaya ve öl." diye kükredi. Rhaegar çıkmadı ama Aerys çıktı. Aerys hepsini oğluna cinayet komplosu planladığı gerekçesiyle tutukladı ve babalarını, çocuklarına karşı olan suçlamalara cevap vermeleri için saraya gelmelerini talep etti. Böylece geldiler ve Aerys kaprisle hepsini infaz etti. Oğlu Brandon izlerken Rickard Stark'ı çılgınateşle yaktı. Brandon babasını kurtarmaya ve dövüşmeye çalıştığı için boğazını sıkan bir aletle kırbaçlandı. Bu zalim hareket, Aerys'in görünüşüyle beraber Lyanna Stark'ın kaçışına zemin hazırladı ve ardından Robert İsyanı olarak bilinen bir dizi olay yaşandı. Aerys'in Eli isyanın başında çok geçmeden ilk zamanlarında huzursuzluk kapsayan başarısızlığı için makamından alınacak olan Lord Owen Merryweather'dı. Aerys sonra Rhaegar'ın yakın bir arkadaşı Lord Jon Connigton'ı El yaptı ama Çanlar Savaşı'nda Taşlı Sept'teki isyancı güçlere kaybedince yerine Lord Qarlton Chelsted getirildi. Çanların Savaşı'nda isyancıların zaferini takip ederken, Aerys isyancıların kazanabilecekleri düşüncesiyle korktu ve simyacılarının büyük bir çılgınateş rezervi yaratıp Kral Toprakları şehri etrafına saklarak bütün şehri yakma planını, el bile değmemiş şehirde teslim olmaya tercih etti. Lord Qarlton Chelsted, komployu keşfederek Aerys'le yüzyüze geldi ve bu kesin hareketinden caydırmak için Aerys'in ayaklarına kapanarak başarısız olunca görevinden istifa etti. Aerys onu canlı canlı yaktı. Kral Toprakları'nın Simyacılar Loncası bu sırada, eşi görülmemiş güç ve otorite elde etti. Aerys son Kral Eli, Lord Rossart'ı, Simyacılar Loncası'nın başı yaptı. Jaime Lannister'a göre, Aerys eğer cüret etseydi kendini çılgınateşle doldurulmuş banyoda yıkayabilirdi. Kraliyet ordusunun yenilmesi, oğlu ve varisi Rhaegar'ın Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda katledilmesinden sonra, Aerys hamile karısı Kraliçe Rhaella ve Prens Viserys'i Ejderha Kayası'na gönderdi, yine de Aerys, Prenses Elia ve çocuklarını Dorne ve Martell Hanesi'nin Targaryenlere sadaketini sürdürmesini güvence altına almak için Kızıl Kale'de tuttu.

Ölümü

Eddard Stark ile isyanın başlarının varmasından birkaç saat önce, Tywin Lannister'ın altındaki 12.000 Westerland gücü şehire ulaştı ve Targaryen davasında yandaş olmak için söz verdi. Aerys, Tywin'in güçlerinin şehre girmemesini savunan Varys'in talebini görmezden geldi ve Büyük Üstat Pycelle'ın önerisiyle hareket ederek şehrin kapılarını açma hatasını yaptı. Ancak, Lannisterlar başlangıçtaki sözleri hakkında yalan söylüyordu ve şehre girdiklerinde, Lannister ordusu şehri yağmalamak için ilerledi. Aerys, isyancıların şehri almasındansa simyacılarına bütün halka beraber Kral Toprakları'nı ve şehri yakacak çılgınateşi tutuşturmaları emrini verdi. Jaime Lannister, Aerys'in delilikle öleceğine inanmadığını ve Aerion Targaryen gibi ateşin onu tekrardan bir ejderha olarak doğmasına izin vereceğini, böylece düşmanlarıyla çarpışabileceğini söylediğini açıklamıştır. Ancak, emirler gerçekleştirilmeden önce, Sör Jaime simyacıları katletti. Sonra Kral Muhafızı yeminine ihanet etti ve Demir Taht'ın dibinde Kral Aerys'i öldürdü, böylece başka kimseye şehri yakması emrini veremedi. Jaime'nin bu eylemleri şehir halkının soykırımını önledi.

Sözleri

Hainler şehrimi istiyor ama onlara küllerden başka bir şey vermeyeceğim. Bırakalım Robert kavrulmuş kemikler ve pişmiş etlerin üstünde kral olsun.[1]

Onu ölü istiyorum. O hainin kafasını istiyorum, bana onun kafasını getireceksin yoksa diğerleriyle birlikte yanacaksın. Bütün hainlerle birlikte.[2]

- Aerys'tan Jaime Lannister'a


Soy Ağacı

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon V
 
Betha
Blackwood
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Duncan
 
Eskitaş'lı
Jenny
 
Jaehaerys II
 
Shaera
 
Daeron
 
Rhaelle
 
Ormund
Baratheon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aerys II
 
Rhaella
 
 
 
 
 
 
 
Baratheon
Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaegar
 
Elia
Martell
 
Shaena
 
 
Ölü Doğan Çocuk
 
 
Jaehaerys
 
 
Drogo
 
Daenerys
 
Hizdahr
zo Loraq
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaenys
 
Aegon
 
 
 
Daeron
 
Aegon
 
Viserys
 
Rhaego
  1. Kılıçların Fırtınası, Bölüm 37, Jaime V.
  2. Kılıçların Fırtınası, Bölüm 11, Jaime II.